PİYASALAR

Yatırımlarınızı gözden geçirin

Temmuz ayında milli güvenliği tehdit edebilecek veya kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek kritik türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri’ne ilişkin bir genelge yayımlandı.

Oya Yalıman / [email protected]

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede; bilginin dijital ortamlara taşınması, bilgiye erişimin kolaylaşması, altyapıların dijital hale gelmesi ve bilgi yönetim sistemlerinin yaygın olarak kullanılmasının ciddi güvenlik risklerini beraberinde getirdiği belirtildi. Bizler de ağustos sayımızı, kamu kadar; iş dünyası ve bireyler için de yüksek hassasiyet içeren veri, veri depolama ve veri güvenliği konularına ayırmak istedik.
 
Çünkü gelişen teknoloji ile günümüz dünyası için son derece önemli bir ekonomik değere dönüşen ‘veri’, üretkenliğin artırılmasında da vazgeçilmez bir role sahip. Dünyanın en hızlı gelişen teknoloji segmentleri arasında yer alan veri depolama pazarının hacmi, IDC’ye göre 2025 yılında global arenada 175 zetabaytı bulacak. Aslına bakarsanız veri ve veri depolama, sürdürülebilirlik stratejileri için de çok önemli bir konu başlığı…

Bu bağlamda içeride özel bir bölüm hazırlayarak; akıllı şehir planlamalarından farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin stratejilerine kadar pek çok uygulamayı da sizler için araştırdık.

Değeri her geçen gün artan veri konusunda global sürece nasıl hazırlanacağımız, verilerimizin güvenliğini nasıl sağlayacağımız, Türkiye’nin veri depolama merkezleri, tarihin en büyük veri ihlalleri gibi konularla sizleri başbaşa bırakıyoruz…

Şirketinizin geleceği için veri güvenliği ve veri depolama konularındaki yatırımlarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ediyor ve bu konunun ihmale gelmeyeceğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Eylül sayısında buluşmak üzere,