PİYASALAR

Çevik yönetim nedir? Ne değildir?

Yeni yılın ilk sayısında yönetim’ temasıyla buluşuyoruz sizlerle...Yönetimin alt başlıkları arasında ise önümüzdeki dönemin, dünyada ve Türkiye’de en çok konuşulacak yönetim trendi olan çevik’ yönetime odaklandık.

Oya Yalıman / [email protected]

Nedir? Ne değildir? Nasıl yapılır? Nasıl yapılmaz? Amaç mıdır? Araç mıdır? Yapılırsa şirket nasıl dönüşür? Hangi alanlara etki eder? Her sektöre uygun mudur? Tüm bu soruların yanıtlarını, Türkiye’nin en önemli yönetim ve insan kaynakları danışmanlarının yorumlarıyla okuyacaksınız. Türkiye’deki şirketlerin hangi noktada olduklarını ve dönüşüm süreçlerindeki uygulamaların ayrıntılarını bulacaksınız.

Peki nedir bu çevik yönetim? En yalın tanımıyla; hiyerarşik, bürokratik ve silo yapısında yönetimi öngören geleneksel yönetim anlayışının, belirsizliğin ve değişimin yüksek olduğu yeni dönem dinamiklerine ve pazar koşullarına cevap verememesi sonucunda ortaya çıkan yeni yönetim yaklaşımı… Öncelikle bilgi teknolojileri ve yazılım geliştirme birimlerinde ortaya çıkan çevik yönetim anlayışı, elde edilen kazanımlar neticesince teknoloji şirketlerinde hızla diğer fonksiyonlarda da kullanılmaya başlandı. Bugün teknoloji firmaları arasında tamamıyla çevik yönetimi benimsemiş ve tüm birimlerinde bunu uygulayan birçok global ve yerel firma bulunuyor. Çevik yönetim modelinin temel amacı ise müşteri memnuniyeti ile başarı oranını yükseltmek, verimliği artırmak, olası sorunları projenin en sonunda yaşamak ve görmek yerine projeyi anlamlı küçük parçalara bölerek ilerlemek, sorunu süreç içerisinde ilerlerken görüp çok daha önceden bu sorunları ortadan kaldırmak. Yani karşılaşılacak tüm sorunlar için gerekli aksiyonları önceden almak! Buradaki kazanç ise tek aşamada büyük bir projeyi tamamlamaya oynamak yerine, projeyi daha makul ve yapılabilir parçalar haline getirmek, değişiklik ve sorunları da projeye sürekli dahil ederek birçok projelenin en sonunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmak.

Yeni yılda işlerinizi ve hayatınızı başarıyla yönetmeniz dileğiyle,