PİYASALAR

Geleceğe 25 farklı bakış

Pandemi süreci Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin krizlere ve yarınlara pek çok anlamda hazır olduğunu kanıtladı. Yeni dünya düzeni içerisinde yapılması gerekenler var elbette; bundan sonrasında çok daha rekabetçi, dijital dönüşüm odaklı, katma değerli ve sürdürülebilir ürün, hizmet ve iş modellerine yatırım yapanlar kazanacak, kalıcı olacak.

Oya Yalıman / [email protected]

Bu sürecin en önemli kazanımlarından biri, çoğu sektörün ve kurumun start vermiş olduğu dijitalleşme süreçlerine hız kazandırmış olması. Dijitalleşme planlarını; pandemi krizinden önce, orta ve uzun vadeli bir projeksiyonla kurgulayanlar bugün tedarik zincirinden üretime, verimlilikten İK stratejilerine kadar her aşamada çok daha esnek ve rekabetçi bir yapıya sahip stratejilerle ilerleme kararı aldılar ve uygulamaya başladılar. Eski doğrulardan yeni doğrulara, hatta yeni dengelere doğru ilerlediğimiz bugünlerde dijital dönüşüme hazırlıksız yakalanan sektörler ise önemli zorluklarla karşı karşıya…

Yarının ayakta kalabilenleri, tüketici talep ve ihtiyaçlarını doğru analiz eden ve bu beklentilere dijital dünyanın sunduğu hızlılık,  fonksiyonellik ve ileri teknoloji ile yanıt verebilenler olacak. İşte bu noktada, yeni düzende gelecek senaryolarıyla fark yaratmak zorunda olan 25 sektörü, 25 uzman isimle birlikte mercek altına aldık. Aldığımız yanıtlar ve sunulan yol haritaları gösteriyor ki Türkiye, ‘yeni normal’ olarak adlandırılan bu döneme; farklı bir ifadeyle yeni dünyaya hazır. Tarımdan gıdaya, enerjiden bankacılığa, eğitimden sağlığa kadar farklı disiplinlerden 25 değerli ismin geleceğe tuttuğu ışık; Türkiye’nin yerli ve milli üretim gücüne, eğitimli genç nüfusuna ve sektörlerimizin vaat ettiği potansiyele sonuna kadar güvenmemiz ve hızlı adımlar atmamız gerektiğini gösteriyor.  

Temmuz ayında buluşmak üzere,