PİYASALAR

İhracatta artan kalemler ve pazarlar...

2019’un sonuna yaklaştığımız şu günler, yılın değerlendirmesini yapma, uygulanamayan kararlar için stratejik adımlar atma ve tabii yeni yıl için yeni hedefleri belirleme günleri.

Oya Yalıman / [email protected]

“Yol değil, yolculuktur önemli olan” diyenler; 2019’un zor gündeminde de krizleri fırsata çevirmeyi, beklenmeyen başarılara imza atmayı, yeni fırsatları görmeyi ve kendilerini geliştirmeyi başardılar elbette… Biz de yılı Türkiye ekonomisi açısından değerlendirirken; kapak konumuzu ekonomik anlamda sağlıklı büyümenin, krizleri atlatmanın ve keşfetmenin yolu olan ihracata ayırdık. Katma değerli ihracat vurgusu yapan birlik ve kurumların iş dünyasına tuttukları ışığa aracı olduk. Uzman isimlerle doğru bilinmeyenleri konuştuk, yapılan hatalara dikkat çektik. Örnek başarı hikayelerinin ve çarpıcı rakamların peşinden gittik. İşte bu noktada kısa bir hatırlatma yapmak gerekebilir. Bugün dünyanın 213 ülkesine ihracat yapan Türkiye, her yıl ihracat kalemlerini ve pazarlarını da artırarak ilerliyor. Ocak-Eylül dönemi ihracatımız yüzde 3’e yakın bir artışla 132.5 milyar dolara ulaşmış durumda. İhracat yaptığımız sektörlerin başında otomotiv, tekstil-hazır giyim ve beyaz eşya ilk üç sırada yer alsa da mobilyadan makine parçasına mermerden savunma sanayiine iddialı olduğumuz pek çok alan var. Bu sayıda artan kalemleri de ve çeşitlenen pazarları da bulacaksınız.

Hızlı ve sağlıklı büyümenin yolunun katma değerli ürün, hizmet ve teknoloji ihracatından geçtiği günümüz dünyasında; güçlü Türkiye için kurumsallaşma, sürdürülebilirlik, Ar-Ge, çevik yönetim, finansal yönetim ve elbette pazarlama her zamankinden daha da önemli olacak.

Aralık ayında yeni bir tema çerçevesinde buluşmak üzere,