PİYASALAR

Dünyanın takip ettiği isimler

2018 yılının sonunda finans sektöründe önemli bir transfer yaşandı. Garanti Bankası’nın hakim ortağı İspanyol bankası ‘Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın (BBVA) CEO’luğuna 1 Ocak 2019 itibariyle Onur Genç’in atandığı açıklandı. Grubun iştiraklerinden Garanti Bankası’ndan tepe yöneticiliğine yükselen Genç’in yeni görevi, Türkiye operasyonunun da başarısının bir göstergesi olarak yorumlandı. Finans dünyasında yaşanan bu son gelişme, dünya devlerinin CEO’luk koltuğunda ve kritik pozisyonlarında bulunan Türkiye’den isimlerin güncel listesini hazırlamaya sevk etti bizleri…

Oya Yalıman / [email protected]

Şubat ayının temasını marka ve markalaşma olarak belirledik. Ve editörümüz Mustafa Gündoğdu, hazırladığı kapak dosyamızda dünya markalarını yöneten; bu markaları geleceğe taşımak üzere çalışan, fark yaratan 45 değerli profesyonelimizi bilinmeyen yönleriyle sizlerle buluşturdu.

Dünyanın en büyük markalarını yöneten Türklerin en büyük özelliği, hiç şüphesiz ki liderlik vasfı… Bununla beraber profesyonelliği ve güvenilirliğiyle de dünya ekonomisinin merceği altında olan Türk yöneticiler, özellikle jeopolitik risklere karşı proaktif yaklaşımlarıyla da rakiplerinden birkaç adım öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda hizmet sektörü, hızlı tüketim ve ilaç gibi sektörlerde yöneticilik yapan Türkler, son dönemde finans, yazılım ve enerji gibi sektörleri de yönetmeye başladılar. Bunun yanında insani ilişkileri oldukça kuvvetli olan bu liderler, yabancı yöneticilerden farklı olarak iş yaşamında hızla değişebilen şartlara oldukça hızlı ayak uydurabiliyorlar. Bu da onların esnek bir yönetim anlayışına sahip olduğunu gösteriyor. Girişimci, sorgulayıcı, araştırmaya önem veren ve takım olma bilincini odağına alan Türk yöneticilerin yönettiği dev markaların sayısı her geçen gün artıyor.

Bu yöneticilerin attıkları her adım, Türkiye’de ve dünyada dikkatle takip ediliyor.

Mart sayımızda buluşmak üzere,