PİYASALAR

Türkiye 2023 turizm hedefine erken ulaşıyor

Geçtiğimiz aydan itibaren turizm sektörü, Türkiyenin sıcak gündemindeki yerini aldı. Yabancı ziyaretçi sayısı, 2018de bir önceki yıla göre yüzde 21,84 artarak 39 milyon 488 bine yükselen Türkiyenin 2019 beklentisi 50 milyon yabancı ziyaretçi Bu nedenle 50 milyon turist, 50 milyar dolar olan 2023 turizm hedefi, 70 milyon turist, 70 milyar dolar olarak revize edildi ve Hükümet yeni bir turizm master planı üzerinde çalıştığını açıkladı.

Oya Yalıman / [email protected]

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Türkiye’nin turizm politikalarında ilk kez özel sektörün de söz sahibi olmasını sağlayacak ve bir ‘çatı yapı’ olma özelliğini taşıyacak ‘Turizm Geliştirme Fonu’ çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek yeni yol haritasının başlıklarını ortaya koydu. Örneğin Türkiye’ye ilişkin önyargıları kırmayı hedefleyen turizm pazarlarını çeşitlendirme noktasında Çin, Hindistan, Japonya ve Kore’nin içinde bulunduğu Uzak Doğu’ya özel turizm planları oluşturulacak. Sadece deniz-kum-güneş değil; kültür turları, sağlık turizmi, termal turizm, kış ve doğa turizmi açısından farklı alternatiflerin geliştirilmesine yoğunlaşılacak. Özellikle kruvaziyer turizmindeki öneminden dolayı kruvaziyer şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve ilgili yabancı basın kuruluşları ile daha yakın temaslarda bulunulacak.

Tüm bu gelişmeler ışığında hazırladığımız turizm ve seyahat temalı Mayıs sayımızda biz de ‘bacasız sanayi’ olarak tanımlanan turizm sektörüne farklı yönlerden baktık. Türkiye’nin pek çok farklı alanda turizm elçiliği yapan değerli isimlerinden global raporlara; yeni kavramlardan yatırımlara pek çok başlığı sizler için araştırdık.

Yeni yerler ve tatlar keşfedeceğiniz, kendinize zaman ayıracağınız güzel bir bahar ve yaz sezonu geçirmeniz dileğiyle,