PİYASALAR

Fark yaratacağımız sektörler...

Geçtiğimiz aydan itibaren hepimizin gündemi Covid-19 oldu ve bu sürecin kurumsal iletişim boyutunu tartıştığımız çok özel bir nisan sayısı hazırladık. Siz değerli okuyucularımızdan da çok güzel mesajlar aldık. Bireysel ve kurumsal iletişim stratejilerimizi hep birlikte gözden geçirdik.

Oya Yalıman / [email protected]

Mayıs sayımızda ise Covid-19 sonrası modern ekonominin temellerini oluşturan üretim-küresel tedarik zincirleri-ücretler ve elbette verimlilik başlıklarının nasıl dönüşeceğini çok değerli uzmanlar ve güncel araştırmalar eşliğinde masaya yatırdık. Ekonomik istikrarın ve toplumsal düzenin nasıl devam edeceği sorularına cevaplar aradık. Yaşayarak göreceğimiz sürece dair önemli cevapları da bulduk. Ne gibi tedbirler alınmalı? Hangi pozisyonlara büyük rol düşüyor? Değişen düzenin avantajları neler olacak?

İlerleyen sayfalarda belki de notlar çıkararak okuyacak ve Türkiye’nin dinamizmini ve kriz yönetiminde ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha göreceksiniz. Üretimde odaklanılması gereken konu; döngüsel ekonomi... Tedarik zincirleri ise inovasyon, teknoloji, yapay zeka ve robotik süreçleri geliştirerek ayakta kalacak. Salgın, dünya genelinde ara malı üretimi ve temini gibi ticaretin ana akslarını önemli ölçüde sekteye uğrattı. Bu durumdan elbette Türkiye de etkilendi. Bu noktada Türk iş dünyasının öncü kuruluşları MÜSİAD, GYİAD, İTO, DEİK ve TİM’in Platin’e özel değerlendirmeleri çok önemli. Türkiye’nin fark yaratabileceği sektörler ve iş kollarına yönelik ipuçları şöyle: Sağlık, otomotiv, elektrik-elektronik, mobilya, gıda, yazılım, lojistik, kişisel hizmetler ve moda perakendesi....

Tüm bu haber dosyalarını okurken hangi sektörde faaliyet gösterirsek gösterelim kendimize; “Yeni normale hazır mıyız?” “Bundan sonra ne yapacağız?” sorularını sormalıyız. Yerli ve milli üretimin her zamankinden daha önemli olduğunu ve hepimize çok önemli sorumluluklar düştüğünü unutmamalıyız.

Normalleşme sürecine geçeceğimiz haziran sayımızda buluşmak üzere,