PİYASALAR

Her yönüyle altın

Altının insanları etkilemesi, insanlık tarihi kadar eski ve altın tarihin her döneminde değerli Paleolitik mağaralarda ortaya çıkartılan altın parçacıkları, bu madenin M.Ö. 40 bin’li yıllarda dahi kullanılmakta olduğunu gösteriyor.

Oya Yalıman / [email protected]

M.Ö 2 bin’li yıllara geldiğimizde ise altın Sümer ve Mısır medeniyetleri döneminde Akdeniz ticaretinin  ‘yaşam kaynağı’ oluyor. O günlerden bugünlere manevi anlamı değişmeyen; başarı, güç ve zaferi sembolize eden altın, değerli ve güçlü bir maden olmasının yanı sıra yaşamsal standartlarımızda kullandığımız pek çok modern zaman aletinin de hammaddesi… Uzmanların uzun vadede tüm piyasalarda yukarı hareket beklediği altın, dünya ve Türkiye için önümüzdeki dönemde de önemini korumaya devam edecek.

Bizler de bu ay dünyanın en güvenli ve değerli yatırım araçlarından biri olan altına farklı yönleriyle baktık.  Dünyadaki altın rezervlerinden, Türkiye altın raporuna, altın bankacılığının bilinmeyenlerinden altının bitcoin karşısındaki duruşuna ve elbette ‘etik altın’ konusunda pek çok konuyu ele aldık.

Etik altın, çevre ve toplumsal standartlar bakımından en iyi uluslararası uygulamalarla, sorumlu kaynaklardan elde edilen altın olarak tanımlıyor. Sağlıktan, estetiğe, gastronomiden, kimyaya pek çok alanda kullanılan ve kullanılmaya devam edilecek altın için üreticilerin ve tüketicilerin ‘etik altın’ konusunda hassas davranmaları gereken bir dönemdeyiz.

Ekim sayısında buluşmak üzere,