İŞ DÜNYASI
02 Haziran 2022 13:54
AA

“TÜRK YATIRIMCILARIN EN BÜYÜK SİLAHI KENDİNİ GELİŞTİRMEK OLACAK”

“Bitcoin, 4 yıllık döngünün içerisinde değerlendirildiğinde 1 kişinin dahi para kaybetmediği bir sistem” diyen The Steve Group CEO'su Derya Türker, Çin'in yakın zamanda dijital Yuan çıkarması beklediğini açıkladı

“TÜRK YATIRIMCILARIN EN BÜYÜK SİLAHI KENDİNİ GELİŞTİRMEK OLACAK”

Blockchain teknolojisini bugün çok büyük şirketlerin kullandığını ve bu teknolojinin, batması mümkün olmayan bir algoritmaya sahip olduğunu vurgulayan Türker, Platin'e yaptığı açıklamada, "Blockchain ve Bitcoin, tüm yatırım alanlarından daha fazla eğitim ve araştırma gerektiren bir alan. Finansal özgürlüğe giden bu yolda bilhassa genç Türk yatırımcıların en büyük silahı kendini geliştirmek olacak" dedi.

STEVE ACADEMY ÜZERİNDEN BUGÜNE KADAR 47 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ SAĞLANDI

Türkiye'de blockchain teknolojisinin gelişimine yaptığı katkı ile adından sıkça bahsettiren The Steve Group CEO'su Derya Türker, ekonomi basınıyla bir araya geldi. Türker, The Steve Group ile ilgili güncel bilgilerin yanı sıra, Türkiye çözüm ortağı olduğu dünyanın en büyük stabil coin'i olan Tether'in dünya ekonomisi üzerindeki yeri ve önemine dair bilgiler paylaştı. The Steve Group'un finansal okur yazarlık, kültür ve sanat alanında faaliyet gösterdiğine ve Steve Academy üzerinden bugüne kadar 47 bin öğrenciye ücretsiz finans eğitimi sağladığına işaret eden Derya Türker, "Dijital para yakın gelecekte hayatımızın önemli bir parçası haline gelecek; yeni nesil bir ödeme aracı olacak. Bitcoin'e yatırım amaçlı bakmak gerekiyor. Nasıl ki bireysel emeklilik için her ay bir para kenara ayırıyoruz, Bitcoin'i de bu şekilde yatırım amaçlı görüp uzun dönem aracı olarak düşünmek gerekir. Kendi içinde kırılımı olduğundan her ay 10 dolarlık Bitcoin almanız mümkün. Bitcoin'in merkeziyetsiz oluşu en önemli özelliği. Bitcoin'deki iniş ve çıkışlar, diğer yatırım araçlarıyla kıyaslandığında farksız. Ancak, teknolojisinden dolayı kendi içinde çok fazla kaidesi olmasına rağmen, kural koyucusu yok" şeklinde konuştu.

"73 MİLYAR DOLARLIK TETHER ARZINA KARŞILIK, BANKADA 82 MİLYAR 949 MİLYON DOLARLIK REZERV OLDUĞU BELİRTİLDİ"

Tether ile ilgili gelen soruları da yanıtlayan Türker, "Tether, ürettiği her Tether'in dolar olarak karşılığını rezervinde tutuyor. Luna'daki çalkantı sonrası Tether 48 saatte 10 milyar dolar tutarında itfa işlemi yapmasının ardından yine 1 dolara sabitlendi. Tether'in arkasında bunu yapacak varlığı mevcut. Son yapılan açıklamada 73 milyar dolarlık Tether arzına karşılık, bankada 82 milyar 949 milyon dolarlık rezerv olduğu belirtildi. Bu önemli bir nokta" şeklinde konuştu. Regülasyonlarla ilgili gelen sorulara da değinen Derya Türker, "Regülasyonların kripto para borsalarını ilgilendirdiğini, bir varlığın regülasyonunun olmasının -onu meşrulaştırması açısından- önemli olduğunu ancak büyük resme bakıldığında yola çıkış noktasının dünyadaki genel finans anlayışının değişimi olduğunu, diğer coinl'erle kıyaslanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

"ÇİN, BITCOIN MADENCİLİĞİNİ YASAKLADI"

The Steve Group CEO'su Derya Türker, "Bugün ithalat ve ihracatı elinde tutan Çin, Bitcoin madenciliğini yasakladı. Yakın bir zamanda ise dijital Yuan'ı piyasaya sürmeyi planlıyor. Çin, bir süre sonra kendisiyle ticaret yapmak isteyeni dijital Yuan kullanmaya yönlendirecek; bu çok tehlikeli bir durum. Çünkü; dijital Yuan da, Çin hükümeti tarafından yönetilen merkeziyetli bir para birimi olacak. Bitcoin buna engel olabilir" dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR