İŞ DÜNYASI
29 Mayıs 2023 10:12
AA

İş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi: "Yeni dönemden daha da umutluyuz"

İş dünyası temsilcileri, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi: "Yeni dönemden daha da umutluyuz"

İş dünyası temsilcileri, Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferiyle sonuçlanan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, seçim sonrasında yeni yürütme ve yasama organlarının Türkiye'nin ekonomik, demokratik, sosyal ve çevresel açıdan gelişmişlik düzeyini uluslararası standartlarda önde bir konuma yükseltecek adımları hızla hayata geçirmesinin önem taşıdığını belirtti.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, bugün yapılan ikinci tur seçimde Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik ettiğini kaydederek, iki hafta önceki milletvekilliği seçiminde parlamentoya girmeye hak kazanan siyasi partileri ve milletvekillerini yeniden kutladı.

(TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan)

"Artık ülkemizin temel meselelerine odaklanma zamanı"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise Türk milletinin demokrasi geleneğine yakışır bir olgunlukla, 14 günün ardından yapılan ikinci tur seçimlerinde ülkeyi 5 yıl daha yönetme yetkisini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik eden Bahçıvan, "Seçim sonuçları ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Şimdi artık ülkemizin temel meselelerine odaklanma zamanı. Hep birlikte, ekonomimizi gelişmiş bir noktaya taşıyarak huzurlu bir refah toplumu için çalışma vakti." değerlendirmesinde bulundu.

(İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan)

"Üretmeye ve ülkemiz için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak da yaptığı yazılı açıklamada, Türk milletinin iradesiyle tekrar seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'ı tebrik ederek, sonucun Türkiye'ye ve Türk milletine hayırlı olması temennisini dile getirdi.

Olpak, "Yeni dönemde Türkiye'nin önemli gündemlerinden birisi de istikrar içinde dengeli ekonomik kalkınmanın devamı olacaktır. İş dünyası olarak, seçim gündemi sonrasında, her zaman olduğu gibi daha fazla yatırım ve ihracat yapmaya, katma değer ve istihdam üretmeye, ülkemiz için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ticari diplomasi faaliyetlerimizle dış ekonomik ilişkilerimizi dünyanın dört bir yanında daha fazla sürdüreceğiz." açıklamasında bulundu.

(DEİK Başkanı Nail Olpak)

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine duyulan güveni pekiştirmiştir"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin 2. turu sonuçlarına ilişkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine duyulan güveni pekiştirdiğini ve millet tarafından Türkiye'yi yeni yüzyılına taşımak üzere görevlendirildiğini ifade etti.

Seçimlerin ikinci turunun huzur ve güven içinde tamamlandığını vurgulayan Baran, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan, kendisine duyulan güveni pekiştirmiş, milletimiz tarafından Türkiye'yi yeni yüzyılına taşımak üzere görevlendirilmiştir. Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ı kutluyor, seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Türkiye'yi ikinci yüzyılına daha güçlü ve müreffeh bir ülke olarak taşımak için Cumhurbaşkanlığı kabinemize büyük görevler düşüyor. Reel sektör olarak biz de ekonomik, sosyal ve siyasi olarak Türkiye markasını güçlendirmek için hükümetimizin yanında olarak birlik, beraberlik içinde çalışmaya, üretmeye, ihracat yapmaya devam edeceğiz."

(ATO Başkanı Gürsel Baran)

"Artık tüm enerjimizle işimize odaklanmanın zamanı geldi"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, yeni dönemden daha umutlu olduklarını belirterek, "Üretimi ve ihracatı iyi bilen, küresel ticaretin dinamiklerine hakim bir ekonomi yönetimiyle mevcut sorunların hızla üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz." ifadesini kullandı.

İhracatı artırmak için bir önceki dönemde büyük özveriyle çalışan bakanlara teşekkür eden Gültepe, şu ifadeleri kullandı:

"Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte belirsizlik ortamı sona erdi. Artık tüm enerjimizle işimize odaklanmanın zamanı geldi. Biz Türkiye'yi ihracatta ilk 10 ülke arasına çıkarma vizyonuyla çalışıyoruz. Ancak zor bir dönemden geçtiğimizin altını çizmem gerekiyor. Yıl başından bu yana maliyetlerdeki yüksek artışa rağmen kurun baskılanması ihracatçılarımızın rekabetçiliğine zarar verdi. Büyük emeklerle girebildiğimiz bazı pazarlarda kayıplar yaşamaya başladık. Oysa bizim pazar kaybetmeye tahammülümüz yok. Aksine rekabetçiliğimizi artıracak adımlarla yeni pazarlarda bayrak gösterebilmeliyiz."

(TİM Başkanı Mustafa Gültepe)

"Kalkınmanın kartopu gibi hızlanacağı günleri birlikte kuracağız"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de 2023'ün kendileri için özel bir yıl olduğunu belirterek, yapacak çok işlerinin bulunduğunu bildirdi.

Avdagiç, "Daha çok üretim-ihracat-istihdam için yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ne büyük işler düşüyor. Türk özel sektörü olarak, kazanımlarımıza yenilerinin ekleneceği, kalkınmanın kartopu gibi hızlanacağı günleri birlikte kuracağız." ifadelerini kullandı.

(İTO Başkanı Şekib Avdagiç)

"Güçlü Türkiye idealiyle hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise Türk milletinin istikrardan yana iradesini açık ve net bir şekilde ortaya koyduğunu vurguladı.

Asmalı, "Şimdi Türkiye Yüzyılı'nda güçlü Türkiye idealiyle hep birlikte çalışmaya, ülkemiz için hep beraber üretmeye devam edeceğiz. Yeni yüzyıl, Büyük Türkiye'nin yüzyılıdır. Yeni yüzyıl, istiklal ve istikbalin yüzyılıdır." değerlendirmesinde bulundu.

(MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı)

"Enflasyonla mücadele en öncelikli gündem başlıkları arasında yer alacak"

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel de Türkiye'de ilk kez iki turlu bir Cumhurbaşkanlığı Seçimi deneyimi yaşadıklarını belirterek, seçimlerin ülkenin güçlü demokrasi geleneğine sahip olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Seçim süreciyle başlayan belirsizlik döneminin sona erdiğini kaydeden Öncel, "Yeni dönemde hem demokrasimizi hem de ekonomimizi daha da güçlendirecek adımların hızla atılacağına inanıyorum. Enflasyonla mücadele yeni dönemin en öncelikli gündem başlıkları arasında yer alacak. Türkiye'nin önde gelen 489 markasını temsil eden BMD olarak enflasyonla mücadele konusunda devletimizin yanında yer almaya ve her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

(BMD Başkanı Sinan Öncel)

"Güçlü ve müreffeh bir Türkiye için ev ödevlerimiz çok fazla"

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın ise Türk demokrasi tarihi açısından başarılı bir seçim süreci yaşandığını belirtti.

Aydın, bundan sonraki süreçte Türkiye Yüzyılı'nın konuşulacağını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

"Seçmenlerin bu süreçte verdiği mesajlar iyi analiz edilerek yarınların güçlü Türkiye'sinin inşa edileceği bir süreç olacaktır. Her zaman olduğu gibi bizler de bu süreçte güçlü ve müreffeh bir Türkiye'nin gelişmesine katkı sunmaya devam edecek, verilen taahhütlerin yerini bulması için mücadele edeceğiz. Yarından tezi yok seçim atmosferinde vaat edilen sözleri bir bir yerine getirmek için kolların sıvanması gerekmektedir. Zira güçlü ve müreffeh bir Türkiye için ev ödevlerimiz çok fazla. Bu vesileyle tekrardan 28 Mayıs genel seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, kazananın herkes olmasını temenni ediyor, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ı bu eşsiz başarısından dolayı tebrik ediyoruz."

(ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın)

"Artık işimize odaklanmalıyız, acil çözüm bekleyen sorunlarımız var"

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Berke İçten de son iki seçimin kendilerine Türkiye'nin güçlü bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirterek, seçmenin yüksek katılımla sandıkta iradesini gösterdiğini bildirdi.

Seçimlerin tamamlanmasıyla belirsizlik döneminin de sona erdiğini kaydeden İçten, şu açıklamalarda bulundu:

"Artık işimize odaklanmamız gerekiyor. Çünkü sektör olarak acil çözüm bekleyen sorunlarımız var. 500 milyon dolar cari fazlası olan sektörümüz yeniden cari açık veren bir düzeye geldi. Hızla artan maliyetler, döviz kurlarının bugün ulaştığı seviye nedeniyle rekabet avantajımızı kaybediyoruz. İhracatımızda düşüş var. Yeni ekonomi yönetiminin en kısa zamanda göreve başlayarak sektörün görüş ve önerileri doğrultusunda ithal ayakkabı sorununa hızla neşter vuracağını ümit ediyoruz."

(TASD Başkanı Berke İçten)

EN ÇOK OKUNANLAR