PİYASALAR

Dünyayı kadınlar mı yönetecek?

Dünya genelinde kadın çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. Tabii ki bunda kadına daha çok istihdam yaratılması, pozitif ayrımcılık uygulamaları ya da kadını iş hayatına teşvik etmek gibi projelerin de oldukça önemli bir katkısı var. Kadınlar, şirketlerdeki üst düzey pozisyonları ve girişimcisi oldukları şirketlerin yöneticilikleri dışında siyasette de kendilerinden emin adımlarla ilerliyorlar. Bugün pek çok ülkenin Cumhurbaşkanlığı ya da Başbakanlık koltuğunda kadınlar oturuyor. Hemen hemen her ülkenin siyasi kimliğinde bir kadının adı geçiyor. Bu durum da akıllara şu soruyu getiriyor: Yakın bir gelecekte acaba dünyayı kadınlar mı yönetecek?

Duygu Sayıner / [email protected]

Kadınlar artık iş hayatında çok daha aktif role sahipler. Onları ekonomiye kazandırmak için yürütülen çalışmalar, devletin verdiği destek ve düzenlenen eğitim programları, kadın çalışan sayısının çıtasını her geçen gün yükseltiyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün verilerine göre Türkiye, 79 ülke içinde kadınların iş gücüne katılım oranının en fazla arttığı 7’nci ülke konumunda. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Deloitte raporuna göre kadınlar, dünya genelindeki yönetim kurulu koltuklarının yüzde 15’ini oluşturuyor. Bu durum, 2015’e oranla yüzde 3’lük bir artış anlamına geliyor. Bu konuda yavaş da olsa bir ilerleme olduğu görülüyor. 64 ülkenin yer aldığı araştırmada sosyal ileri görüşlülükleri ile bilinen İskandinav ülkeleri ilk sıralarda gözlemleniyor. Yönetim kurullarında cinsiyet eşitliğinde Norveç yüzde 42’lik oranla dünya lideri iken İsveç yüzde 32 oranı ile komşusunu izliyor. Birleşik Krallık’ta ise yönetim kurulu rollerinin yüzde 20’sini kadınlar oluşturuyor. Ancak bu oranlar diğer ülkelere göre yüksek olsa da henüz yüzde 50’ye ulaşan bir ülke bulunmuyor. Dikkat çeken diğer önemli bir nokta da kadın CEO’ya sahip şirketlerde yönetim kurulu rollerinin yüzde 29’unu kadınların oluşturması. Bu sonuç en üst kademeden başlayan çeşitlilik uygulamalarının, yönetimin her katına daha hızlı nüfuz edebileceğinin işareti olarak gözlemleniyor.

TÜRKİYE'DE YÜZDE 50 VE ÜZERİ KADIN ÇALIŞANA SAHİP ŞİRKETLER BU AY PLATİN'DE!

Bir şirkette yüzde 50 ve üzerinde kadın çalışana sahip olmak önemli bir oran. Peki, ağırlıkla kadınların olduğu şirketlerde kadınlar nasıl bir rol oynuyor? Kadın istihdamının yüksek olması şirketlere ne kazandırıyor? Türkiye'de yüzde 50 ve üzeri kadın çalışana sahip şirketler bu ay Platin'de, Platin'in Ağustos sayısı bayilerde...

PLATİN DERGİSİNİN BU AYKİ SAYISINI ALMAK İÇİN TIKLAYIN