İŞ DÜNYASI
16 Mayıs 2022 17:40

Burgan Bank 2022 yılının ilk çeyrek döneminde 203 milyon TL net kâr elde etti

Burgan Bank, 2022 yılının ilk çeyrek dönemine ait vergi öncesi kârını 260 milyon TL, net kârını ise 203 milyon TL olarak açıkladı. Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç, “2022 yılında da güçlü mali yapımız, etkin risk yönetimi kabiliyetimizle önemli başarılara ve istikrarlı finansal sonuçlara imza atarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Burgan Bank 2022 yılının ilk çeyrek döneminde 203 milyon TL net kâr elde etti

Sağlam mali yapısı ve güçlü sermayedarının desteği ile istikrarlı büyümesini sürdüren Burgan Bank, 2022 yılının ilk çeyrek dönemine ait finansal sonuçlarını duyurdu. Burgan Bank, 203 milyon TL net kâr açıkladı. Konsolide aktif büyüklüğünü 2021 yıl sonuna kıyasla yüzde 12,8 artırarak 47,4 milyar TL'ye yükselten Bankanın, 31 Mart 2022 itibarıyla konsolide net nakdi kredileri ile finansal kiralama alacakları toplamı, bir önceki yıl sonuna göre yüzde 12,9 büyüyerek 31,3 milyar TL oldu. 31 Mart 2022'de Burgan Bank'ın öz kaynakları 2,9 milyar TL'ye, katkı sermaye dahil öz kaynakları 6,5 milyar TL'ye ulaştı. Burgan Bank'ın sermaye yeterlilik oranı ise konsolide bazda yüzde 20,8; solo bazda yüzde 22,7 olarak gerçekleşerek sektör ortalamasının üzerinde seyrini sürdürdü.

"ON ile kendinin bankacısı olmak isteyen müşterilerimize yeni deneyim yaşatıyoruz"

2021 yılının en önemli atılımlarından biri olarak dijitalleşme yatırımlarına işaret eden Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç, "Ekim ayında Türkiye'yi ve mevcut Burgan Dijital kullanıcılarını müşterilerimizi yeni dijital bankacılık markamız 'Dokuzla yetinmeyenlerin Bankası ON' ile tanıştırdık. Kullanıcı ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda odaklanan yaklaşımımız ile ON markasının her daim kazançlı, dinamik ve çözüm odaklı yapısını oluşturdu" diye konuştu. Dinç, "Kullanıcılarımızın, mobil bankacılık deneyimlerini daha keyifli bir hale getiren, 'ON'un Kazandıran Dünyası'nı hayata geçirdik. Birikimlerinin kontrolünü elinde tutmayı tercih eden ve kendinin bankacısı olmak isteyen kullanıcılar için yarattığımız yeni dijital bankacılık markamız ON ile 2021'de dijital mevduat bazımızı yüzde 69 artırdık. Perakendeden otomotive kadar farklı sektörlerle hayata geçirdiğimiz güçlü iş birlikleri sayesinde, vaat ettiğimiz kazançlı ve kolay bankacılığı sunmayı başardık. Önümüzdeki dönem hayata geçireceğimiz yeni servis ve modelleriyle de ses getirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Kurumsal ve ticari kredilerde büyümemiz sürüyor"

Burgan Bank'ın kurumsal ve ticari kredi büyümesinin bu yılın ilk çeyreğinde de devam ettiğini ifade eden Dinç, şunları söyledi: "2021 sonuna göre TL nakit kredilerde yüzde 30, TL gayrinakdi kredilerde yüzde 37 büyüme sağladık. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında TL nakit kredilerdeki büyümemiz yüzde 133, TL gayrinakdi kredilerde yüzde 114 oldu. 2021'de USD bazında yüzde 30 büyüme sağladığımız dış ticaret hacminde ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre USD bazında yüzde 38 büyüdük. Nakit yönetimi tarafında da geçen yılın ilk çeyreğine göre bu yılın ilk çeyreğinde; ödeme çeklerinde yüzde 35, tahsil ve teminat çeklerinde yüzde 73, SGK tahsilatlarında yüzde 674, kurum tahsilatlarında ise yüzde 238 artış gerçekleştirdik."

EN ÇOK OKUNANLAR