USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

İş Dünyası

07 Haziran 2022 16:13

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ İHRACATI 17.5 MİLYAR LİRA OLDU

TÜBİSAD, ‘Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü 2021 Yılı Pazar Verileri' raporunu açıkladı. Rapora göre; ülkemizde sektör büyüklüğü 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 36 artışla 266 milyar TL'ye ulaştı. Sektörde 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla %58'lik artışla 17,5 milyar TL'lik ihracat gerçekleştirildi.

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ İHRACATI 17.5 MİLYAR LİRA OLDU

Açılış konuşmasını TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan'ın yaptığı toplantıda Deloitte Türkiye Ortağı Hakan Göl raporun sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Koç Üniversitesi Ekonomi Profesörü Prof. Dr. Kamil Yılmaz ise konuk konuşmacısı olarak etkinliğe katılan önemli isimler arasında yer aldı.

"DİJİTALLEŞME ETKİSİ İLE İKİ YILDIR SEKTÖRÜMÜZ, BÜYÜK KURUM VE KURULUŞLARIN YATIRIMLARI VE BİREYSEL TÜKETİM ARTIŞI SAYESİNDE BÜYÜMESİNİ SÜRDÜREBİLDİ"

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan açılış konuşmasında şunları söyledi: "Küresel tedarik zinciri sorunları dünya genelinde pek çok ürünün raflarda yer alamamasına neden oluyor. Bunlara Ukrayna'da yaşanan savaşın getirdiği olumsuzluklar da eklendiğinde ham madde temin süreleri de artıyor. Aslında bu olumsuz faktörler teknolojinin ve dijital dönüşümün hayati önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. Covid-19 nedeniyle değişen bir dünya, değişen çalışma alışkanlıkları, farklı ve çağdaş iş modelleri ve bunların insanla ve sosyal ortamlarımızla bağdaşması gerektiği de ayrıca anlaşılıyor. İstenen düzeye ulaşamamakla birlikte, dijitalleşme etkisi ile iki yıldır sektörümüz, büyük kurum ve kuruluşların yatırımları ve bireysel tüketim artışı sayesinde büyümesini sürdürebildi. Nitekim bugün açıklayacağımız rapor da bu büyümeyi teyit ediyor" dedi.

"EN BÜYÜK TETİKLEYİCİ, YILLIK %149 BÜYÜME ORANI İLE TEKNOKENTLERİN CİROSUNDAKİ ARTIŞ OLDU"

Kızıltan sözlerini şöyle sürdürdü: "TÜBİSAD olarak son 10 yıldır standart bir kapsam ve metodoloji doğrultusunda BİT pazar büyüklüğünü tümevarım yöntemiyle şirket bazındaki ve sektör bazındaki verileri toplayarak elde ediyoruz. Hazırlanan ilk rapordan itibaren aynı metodu izlediğimiz için karşılaştırılabilir bir veri kümesi üzerinden çalışmalarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Araştırmanın paydaşlarının katkılarıyla geçen sene 6.000 üzerindeki katılımcı şirket sayısını bu yıl 7.812 şirkete çıkardık. Son derece güvenilir bilgi kaynaklarından elde edilen rakamlara göre ülkemizde toplam sektör büyüklüğü Türk lirası cinsinden 2021 yılı itibarıyla 266 milyar TL'ye ulaştı. Yıllık büyüme oranının geçmiş yıllara kıyasla yüksek seviyede gerçekleşmesinin en büyük tetikleyicisi de yıllık %149 büyüme oranı ile Teknokentlerin cirosundaki artış oldu. Odaklanmış ve sinerji yaratan modellerin iyi sonuçlar alabileceğini görüyor ve ifade ediyoruz ancak Üniversitelerin "Teknoparklar"ı inşaat projeleri olarak düşünmelerinin önüne geçebilecek fizibilite çalışmalarının ve yatırımın geri dönüşü hesaplarının teknoloji üretimi becerisine göre şekillenmesi gereğini de belirtmek istiyoruz."

"2020 YILINDA 26,9 MİLYAR DOLAR OLAN PAZAR BÜYÜKLÜĞÜ, 2021 YILINDA 29,9 MİLYAR DOLARA ULAŞTI"

Raporunun sonuçlarını açıklayan Deloitte Türkiye Ortağı Hakan Göl ise şunları aktardı: "2022 yılı için TL bazında büyüme beklentisi ise geçtiğimiz yıla paralel olarak %10'un üzerinde gerçekleşti. TL cinsinden %36'lık bir büyüme gerçekleştiren sektör, bu yıl son yıllardan farklı olarak dolar cinsinden de pozitif bir büyüme oranı yakaladı ve dolar cinsi büyüme oranı %7'ye tekabül etti. 2020 yılında 26,9 milyar dolar olan pazar büyüklüğü, 2021 yılında 29,9 milyar dolara ulaştı. 2020 - 2021 arasındaki büyümenin en büyük bileşenleri ise 19 milyar TL ile kur etkisi, 18,5 milyar TL ile BT yazılımı ve 15,3 milyar TL ile elektronik haberleşme oldu."

TÜBİTAK BİLGEM'DE KURULAN YAPAY ZEKA ENSTİTÜSÜ'NÜN ÖNEMİNİ ANLATTI

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise sunumunda; dijitalleşmenin ve akıllı sistemlerin kullanımının hızla arttığı günümüzde, tek tek bireyler yerine kritik kütlenin oluşmasını sağlayacak burs ve desteklerin oluşturulması yaklaşımına yer verdi. Türkiye'de nitelikli bilgi ve insan kaynağının teşvik edilmesi için yenilikçi programlar arasında yer alan STAR, Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ve Sanayi Doktora Programından bahsetti. Fotonik, Kuantum Teknolojileri ve Ekran Teknolojileri, Sağlıkta Dijital Teknolojiler, Fabrika Otomasyon Sistemleri ve Enerji Sistemi Modellemesine kadar birçok alanda Türkiye'nin ihtiyaçları doğrultusunda TÜBİTAK olarak destek verdikleri araştırma projelerini örneklerle açıklayan Mandal, TÜBİTAK BİLGEM'de kurulan Yapay Zeka Enstitüsü'nün önemini anlattı. Türkiye'deki yapay zekâ ekosistemini harekete geçirecek enstitünün katalizör görevi üstlenerek farklı açılardan bu alandaki gelişmelere katkı sağlayacağını kaydetti.

EN ÇOK OKUNANLAR