USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Teknoloji Haberleri

07 Mart 2024 14:35
AA

Bakan Kacır: Türkiye'miz adeta dev bir Ar-Ge ordusu kurmuş durumda

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Türkiye'de AK Parti iktidara geldiğinde hiçbir özel sektör firmamızda AR-GE merkezi bulunmuyorken, bugün 1600'den fazla AR-GE merkezi var. Ar-Ge personeli sayımız 272 bine ulaşmış, Türkiye'miz dev bir Ar-Ge ordusu kurmuş durumda" dedi

Bakan Kacır: Türkiye'miz adeta dev bir Ar-Ge ordusu kurmuş durumda

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde Creavit AR-GE Merkezi açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, emeğin ve alın terinin şehrine kazandırılan bu altyapının Çanakcılar Şirketler Grubu'na ve millete hayırlı olmasını temenni etti.

Bakan Kacır, 2008 küresel finans krizi ve pandemi sonrasında liberal ekonomiyle ilgili kabul edilmiş, hatta ezberlenmiş söylemlerin bizzat onları koyanlar tarafından terk edildiğini vurgulayarak, barış, huzur ve refah getirmesi beklenen mevcut dünya düzeninin, tam aksine bölgesel çatışmaları tetiklediğini anlattı.

"Türkiye, böyle bir tabloda insanlık için adalet ve merhamet parolasıyla hareket ediyor. Kurulmak istenen tekelci düzene itiraz ederek güçlü sanayi ve teknolojisi, istikrarlı siyasi yapısı, insana ve insanlığa verdiği kıymetle bölgesinde ve dünyada umut ışığı oluyor." diyen Kacır, bugünlere kolay gelinmediğini dile getirdi.

Türkiye'nin birinci ve ikinci sanayi devrimini ıskaladığını, 70'lerde ağır sanayi altyapısını kurma fırsatını kaçırdığını, 80'lerde ise serbest piyasalarda güçlü endüstriye sahip olamadığı için küresel düzeyde rekabet gücü elde edemediğine değinerek, 90'lı yıllarda da enerjisini ve gücünü siyasi istikrarsızlık ve terörle tükettiğini ifade etti.

Bakan Kacır, son 22 yılda bu tabloyu değiştirerek sanayiden enerjiye, ulaştırmadan eğitime, sağlıktan çevre ve şehirciliğe kadar her alanda Türkiye'yi yatırımlarla ilmek ilmek dokuduklarını belirterek, "Bugün Türkiye, askeri insansız hava aracı üretiminde dünyada lider, ticari araç, güneş paneli, beyaz eşya, çimento, demir çelik ve seramik sağlık gereçleri üretiminde Avrupa'da birinci olabilen Türkiye'yi inşa ettik. Savunma sanayiinde ülkemizi liderliğe taşıyan yeni nesil endüstri politikasını sivil alana taşıyarak akıllı milli otomobilimiz Togg'u başarıyla yollara çıkardık." şeklinde konuştu.

"KARADENİZ GAZININ KULLANIM SÜRECİNİ 3 YILIN ALTINA ÇEKMEYİ BAŞARDIK"

Şimdi "Türkiye Yüzyılı"nda, Milli Teknoloji Hamlesi'ni gerçekleştirerek ekonomik ve siyasi bağımsızlığı tahkim etmek üzere her alanda yeni atılımlar gerçekleştirdiklerine işaret eden Kacır, planlı sanayi alanlarıyla, yatırım teşvikleriyle tüm şehirlerde olduğu gibi Zonguldak'ı da yeni yatırımlarla buluşturduklarını kaydetti.

Kacır, son 22 yılda 2,6 milyar lira yatırımla kente yeni organize sanayi bölgesi, 2 sanayi sitesi ve 3 endüstri bölgesi kazandırdıklarını, organize sanayi bölgelerinde istihdamı 9 katına çıkararak 6 binden fazla ilave istihdam oluşturduklarını bildirdi.

Güçlü sanayi altyapısının olmazsa olmazının, enerji arz güvenliğinin sağlanması olduğunun altını çizen Bakan Kacır, şöyle devam etti:

"Karadeniz'de yürüttüğümüz yoğun sondaj ve keşif faaliyetleri sonucunda ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda tarihi bir adım olan Karadeniz gazını da devreye aldık. Dünyada keşfedilen gazın işlenip kullanıma sunulması genellikle 6-7 yıl gibi bir zaman alırken, biz bu süreci hızlandırarak 3 yılın altına çekmeyi başardık. İnşallah yeni kuyularla tam kapasiteye ulaştığımızda, ülkemizin yıllık doğalgaz ihtiyacının önemli kısmını Karadeniz'deki doğalgaz sahalarımızdan karşılıyor olacağız."

EN ÇOK OKUNANLAR