USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Kripto Para Haberleri

21 Şubat 2024 09:22
AA

Bitcoin'deki yükseliş sürecek mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), 11 başvuruyu onaylamasının ardından, bu hafta içinde bu alandaki işlem hacmi 45 milyar doların üzerine çıktı. Aynı dönemde bitcoin fiyatı da 52 bin doları aştı.

Bitcoin'deki yükseliş sürecek mi?

Kripto para dünyası, 2024 yılına yüksek perdeden giriş yaptı. Bitcoin bu yıl içerisinde yüzde 22 yükselişle 52 bin doların üzerini gördü. Piyasa değeri de 2021'den bu yana ilk kez 1 trilyon doları aştı.

Bitcoin'deki yükselişin devam edip etmeyeceği ise yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

"DOLAR ENDEKSİNDEKİ GERİLEME VE SPOT BİTCOİN ETF ONAYI YÜKSELİŞTE ETKİLİ"

Beykent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Batuhan Tufaner, kripto para piyasasının oldukça hareketli bir dönem geçirdiğini söyledi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indiriminin mart ayında başlama ihtimalinin ötelenmesiyle piyasada kısa bir süreliğine düşüşün gerçekleştiğini belirten Tufaner, dolar endeksindeki gerileme ve spot bitcoin ETF onayının son dönemdeki yükselişin temel etkenleri arasında yer aldığını dile getirdi.

Tufaner, küresel piyasalarda görülen gelişmelerin kripto para piyasasını yakından etkilediğine dikkat çekerek, "Spot ethereum ETF'lerinin onaylanması beklentisi, kripto para piyasasındaki yükselişi destekliyor. Diğer taraftan, küresel makro ekonomik veriler de bu alandaki fiyatlamalar üzerinde etkili. Özellikle ABD tarafından gelecek enflasyon verileri önemli olacak." dedi.

Beklentilerin üzerindeki bir enflasyon verisinin Fed'in şahin bir duruş sergilemesine ve faiz indirimlerini ötelemesine neden olacağını anlatan Tufaner, bu durumun, dolar endeksindeki yükselişle kripto para piyasası üzerinde baskı oluşturabileceği anlamını taşıyacağını söyledi.

ÇİN YENİ YILI OLUMLU ETKİLEDİ

Kripto para uzmanı Helin Çelik de nisan ayında gerçekleşecek bitcoinde ödül yarılanmasının şu andaki fiyatlar üzerinde etkili olduğunu söyledi.

Dört yılda bir gerçekleşen ve blok başına madencilere verilen bitcoin ödülünün yarıya indirildiği bu döngünün fiyata pozitif yansıdığını dile getiren Çelik, kurumsal alımlarla Çin'de geçen hafta boyunca devam eden yeni yıl tatilinin piyasanın geneline etkisine değindi.

Son yükseliş serisinin altında spot bitcoin ETF'lerine olan net girişin pozitife dönmesi ve Çin yeni yılının yattığını anlatan Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Altın hafta olarak anılan bu hafta, Çin'in en büyük bayramlarından biri diyebiliriz. Hükümetin sert politikasına rağmen yatırımcıların yüzde 88'i portföyünde ağırlıklı olarak kripto paralara yer veriyor. Resmi tatil ve ilginin yüksek olması sebebiyle zaman dilimi içinde kriptoda oynaklık artabiliyor. Bu, ETF'lere olan giriş ise piyasadaki iyimserliğin canlı olduğunu gösteriyor."

EN ÇOK OKUNANLAR