USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

İş Dünyası Haberleri

10 Mayıs 2024 10:59

MÜSİAD 'Türkiye'nin Gücü Ödülleri' sahiplerini buldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) 34'üncü yılı kapsamında düzenlediği Türkiye'nin Gücü Ödülleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, iş dünyasının önemli temsilcileri, akademisyenler, sanatçılar ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti.

MÜSİAD 'Türkiye'nin Gücü Ödülleri' sahiplerini buldu

MÜSİAD Türkiye'nin Gücü Ödülleri Töreni, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bakanlar ve iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. 9 kategoride ödüllerin yanı sıra Jüri Özel Ödülü'nün de sahibini bulduğu törende, iş dünyası, akademi ve bürokrasinin birçok ismi katılım gösterdi. MÜSİAD'ın 34'üncü yılının da kutlandığı Türkiye'nin Gücü Ödülleri Töreni'nde, Filistin'i temsilen karpuz dilimli yaka rozeti ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Törenin açılış konuşmalarını, Türkiye'nin Gücü Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Tahir Tuluk, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptı. Bakan Şimşek ve Bakan Kacır'ın da ödül verilirken konuşma yaptığı törende Türkiye'nin Gücü Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Tahir Tuluk, MÜSİAD'ın 34'üncü yılına vurgu yaparak, "Türkiye'nin üretici gücünü temsil eden 34 yıllık koca bir çınar olarak, iş dünyasının her alanından temsilcileri, akademisyenleri, siyasetçileri, sanatçıları ve basın mensuplarını buluşturarak Türkiye'nin Gücü Ödül Töreni çatısı altında daha kapsamlı bir platform oluşturduk" diye konuştu.

34 YILDIR İŞ DÜNYASININ MOTİVASYONU

Türkiye'nin Gücü Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Tahir Tuluk açılış töreninde yaptığı konuşmasında, MÜSİAD'ın faaliyet ve projelerle 34 yıldır iş dünyasına motivasyon sağladığını dile getirdi.

Konuşmasında Tuluk:

"MÜSİAD olarak, 34 yıldır sürdürdüğümüz ve iş dünyasındaki herkese büyük motivasyon sağladığımız projelerimizle inşallah yolumuza devam edecek ve bu kutlu yürüyüşü sürdüreceğiz. Bu gece ise Türkiye'nin Gücü Ödülleri'nin çeşitli kategorilerinde, başarılı ve örnek alınacak isimlerin ödüllendirileceği bir törene şahitlik edeceğiz. 9 farklı kategoride verilecek olan ödüllerde her kategorideki kazananlar, sadece kendi alanlarında değil, tüm Türkiye için birer ilham kaynağı olacaklar. Bu gece ayrıca, MÜSİAD'ın manevi gücünü ve vizyonunu yansıtan özel bir Jüri Özel Ödülü de sahibini bulacak." dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı yaptığı konuşmasında, Filistin'in haklı duruşu, OVP ve MÜSİAD'ın faaliyetlerinden bahsetti. MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı, törendeki konuşmasında, 35 yıla yaklaşan mazisiyle geçmişinde çok önemli çalışmalara, büyük organizasyon ve faaliyetlere imza atan MÜSİAD'ın Türkiye'nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu da dile getirdi.

MÜSİAD'ın faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi veren MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, üretimi, genç girişimi, kadın girişimini, değerleri, akademik bilgiyi, sürdürülebilirlik ve dönüşümü, erdemli girişimciliği, kısacası Türkiye için katma değer üreten yatırım ve araştırma faaliyetlerini ödüllendirerek motivasyon sağlama hedefinde olduklarını söyledi. Aynı zamanda Asmalı, konuşmasında Filistin'de yaşananlara değinerek, İsrail'in tüm hukuku ve insan haklarını hiçe saydığını söyledi. Konuşmasının devamında Asmalı:

"İsrail'in Gazze'de 7 Ekim'den bu yana işlediği soykırım ve katliam ise tüm kırmızı çizgileri aşarak insanlık vicdanını derinden yaralamıştır. İsrail, ABD ve bazı Avrupa ülkelerini arkasına alarak, masum sivilleri, çocukları, kadınları, gazetecileri, insani yardım çalışanlarını 7 ayı aşkındır katlediyor. Katil İsrail'in gerçekleştirdiği bu barbarca soykırımı, buradan bir kez daha şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Artık bir hakikatin altını çizmek gerekiyor; adalet ve barış üretemeyen mevcut uluslararası sistem iflas etmiştir. Bundan önce Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile 'Dünya 5'ten büyüktür.' Diyorduk. Artık Filistin'deki bu hadiselerden sonra artık hep birlikte 'Dünya 1'den büyüktür.' demeliyiz. Açıkça görülüyor ki bir ülke ve ona hükmeden irade, tüm dünyayı ve tüm insanlığı kaosa sürüklüyor. Bu zihniyet, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 25 Mart'ta aldığı acil ateşkes kararını hiçe sayıyor, 'Yok hükmündedir.' diyor. Bundan sonra bu zihniyete karşı atılacak en önemli adım ekonomik ambargo olmalıdır. İsrail ile ticaret ekonomik bir kayıp değil, insani bir kazanımdır." diye konuştu.

Aynı zamanda Asmalı, MÜSİAD Üyeleriyle birlikte Filistin'e 150 bin gıda kolisi gönderdiklerini de ifade etti.

Törendeki konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Genel Başkan Asmalı, "MÜSİAD olarak yıllardır tüm çabamız birlik, bütün niyetimiz beraberlik, tek sevdamız ise ülkemizin dirliğidir. İnşallah bu yolda yürürken bizler, daima el ele verip Türkiye'nin gücüne güç katma hevesiyle, bıkmadan usanmadan çalışacağız. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki, birlikte olursak daha güçlü oluruz, Bir ve Beraber olursak zulme karşı daha gür sesimiz çıkar, ekonomik olarak daha söz sahibi hâle geliriz." dedi.

"TÜM RAKAMLAR OVP İLE UYUMLU GİDİYOR"

Uzunca bir istişare mekanizmasının sonunda 2023 yılının Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program'la (OVP) Türkiye'nin güçlü bir ekonomi programına kavuştuğunu aktaran Asmalı, OVP ile iş dünyasındaki belirsizlik ve plansızlığında kaybolduğunun altını çizdi.

Asmalı konuşmasında şunları kaydetti:

"Benzer şekilde 2024 yılı ilk 4 aylık verileri bu planla uyumlu gitmektedir. Dolayısı ile sağlıklı bir şekilde çalışan bu programa hep birlikte sabır ve kararlılıkla destek olmalıyız. Buna karşın enflasyon oranları, genel olarak OVP ile uyumlu olmasına rağmen, gıda ve hizmetler gibi alanlarda hala çok yüksek seyrediyor. Önümüzdeki yaz başından itibaren enflasyonun kalıcı olarak düşmeye başlamasını bizler de sabırsızlıkla bekliyoruz. Tam da bu noktada bir atasözümüzü hatırlatmak isterim; 'Göle su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlarmış.' Yüksek faiz ve buna bağlı parasal sıkılaşma sonucu piyasalarda yaşanan daralma ve yavaşlamada, hepimizin beklentisi kimsenin gözü patlamadan önümüzdeki kritik ayları geçirebilmek. Bu anlamda belli dozlarda piyasayı rahatlatıcı adımların atılması çok önemli."

TÜRKİYE, GELİŞEREK YOLUNA DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin Gücü Ödülleri Töreni'nde konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz, MÜSİAD ailesine, Türkiye'nin yerelde ve uluslararası alanda güçlenmesine katkıda bulunan iş insanları ve genç girişimcileri onurlandıran böyle bir programa öncülük ettiklerinden dolayı teşekkür etti. MÜSİAD'ın, kurulduğu günden beri Türk ekonomisi ve demokrasisine damgasını vuran bir kuruluş olduğunu belirten Yılmaz, ''Ülkemizde her türlü vesayet odaklarının tasfiyesinde ve sivil yönetimler ile milli iradenin hâkim hâle gelmesinde MÜSİAD hep doğru yerde durdu. 34 yıllık tarihi boyunca MÜSİAD mensupları, ülkemizin kalkınması için olağanüstü gayret ve özveriyle çalışmışlar ve her zaman milletimizin yanında olmuşlardır." dedi. MÜSİAD mensuplarının, 6 Şubat depremlerinde gösterdikleri seferberlik ruhuyla bir kez daha örnek bir duruş sergilediklerini vurgulayarak, "Sadece ülkemizle sınırlı kalmayan MÜSİAD, 7 Ekim'den beri İsrail yönetiminin insanlık suçları ile zulmettiği mazlum Gazze halkına da uzanan yardım eliyle insani değerlere bağlılığını ortaya koymuştur. MÜSİAD'ın asil duruşu ve yardımseverliği her zaman gurur kaynağımız olacaktır." diye konuştu.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonominin uluslararası alanda çok olumlu bir dönemden geçmediğini belirterek, buna rağmen Türkiye'nin büyüme rakamlarını artırarak yoluna devam ettiğini dile getirdi.

Yılmaz, "Dünyadaki talep daralmasına, ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya rağmen Türkiye geçen yılı yüzde 4,5 büyümeyle kapattı. Dünyanın yüzde 3 civarında büyüdüğü bir yıldan bahsediyoruz. Böylece Türkiye tüm bu olumsuz şartlara rağmen dünyanın üstünde bir ekonomik performans gösterdi." diye konuştu.

"ÖNCELİĞİMİZ ENFLASYON"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, büyüme, istihdam, bütçe dengeleri, ihracat ve turizmin iyi performans sergilediğini, esas sorunun ise enflasyon olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şu anda vatandaşımızın da bizim de en temel sorunumuz, önceliğimiz artık enflasyon. Orta Vadeli Programı da yaparken bunu temel sorun olarak tarif ettik. Orta vadeli bir perspektifle, çok yönlü politikalarla, araçlarla bir yandan para, maliye politikasıyla, diğer yandan yapısal reformlarla bu sorunu çözme irademizi ortaya koyduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın son derece güçlü iradesiyle Orta Vadeli Programımızı paylaştık. Programı da katılımcı bir şekilde hazırladık. İş dünyasıyla görüştük. Çalışan kesimlerle, sivil toplumla, sendikalarla, akademik dünyayla, bütün kesimlerle istişareler yaptık. Daha sonra da toplumla paylaştık. Böylece siyasi belirsizlikleri ortadan kaldırdığımız gibi, geçen yıl yapılan genel seçimlerde politika belirsizliklerini de ortadan kaldırmış olduk. Belirsizliklerin azalması insan psikolojisinde de ekonomide de önemli. Belirsizlikleri ne kadar azaltır, öngörüleri ne kadar arttırırsanız, ekonomik performansı da o ölçüde yükseltirsiniz. Dolayısıyla bu programımızda bunu sağlamış olduk. Enflasyonu düşürmediğiniz sürece ücret artışlarında ne yaparsanız yapın bir süre sonra enflasyon bunu eritiyor. Diğer taraftan enflasyon adaletsiz bir yapı ortaya koyuyor. Düşük, dar ve sabit gelirlileri daha olumsuz etkileyen bir süreçtir. Dolayısıyla ekonomik öngörülebilirlik bakımından da sosyal adalet bakımından da enflasyonu düşürmek bizim için çok çok önemli, buna da odaklanmış durumdayız." dedi.

TOPLAM 10 KATEGORİDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

MÜSİAD'ın 34'üncü yılı kapsamında düzenlenen etkinliklerin çatı platformunu oluşturan Türkiye'nin Gücü Ödülleri, 9'u ana kategoriler 1'i ise Jüri Özel Ödülü olmak üzere 10 kategoride ödüller verdi. Turkcell'in ana sponsorluğunda gerçekleşen etkinlikte

Prof. Dr. Burcu Özsoy - Akademinin Gücü

İbrahim Ceylan - Değerlerin Gücü

Musa Akgül - Dönüşümün Gücü

Özgür Bayraktar (Turan APP) - Genç Girişimcinin Gücü

Nezihe Filiz Toker - Kadının Gücü

Türk Hava Yolları - Markanın Gücü

Yayla Agro - Sürdürülebilirliğin Gücü

GZT - İletişimin Gücü

Yıldız Holding - Üretimin Gücü

Prof. Dr. Sadettin Ökten - Jüri Özel Ödülü'nü kazandı.

EN ÇOK OKUNANLAR