USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Emtia Haberleri

26 Aralık 2023 14:05

Petrol fiyatlarına 'Kızıldeniz' etkisi

Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırı girişimlerinin ardından nakliye kesintilerinin odak noktası olmasıyla petrol fiyatları yatay seyre geçti

Petrol fiyatlarına 'Kızıldeniz' etkisi

Küresel gösterge Brent, geçen hafta Ekim ayından bu yana en büyük yükseliş olan yüzde 3'ün üzerinde yükselişin ardından varil başına 79 doların üzerinde işlem gördü. ABD ham petrolü varil başına 74 dolara yakın. Saldırıların ardından gemiler rotalarını değiştirmek zorunda kaldı ve bu durum, ticari gemilerin korunmasına yardımcı olacak çok uluslu bir denizcilik görev gücünün kurulmasına yol açtı. Konteyner devi A.P. Moller-Maersk A/S şimdi Süveyş Kanalı'na bağlanan rotayı kullanmaya devam etmeye hazırlandığını söylüyor.

Ham petrolün son kazanımları çeyreklik düşüşün telafi edilmesine yardımcı olurken, petrol bu yıl yaklaşık yüzde 8'lik bir kayıp yolunda ilerlemeye devam ediyor. Bloomberg'te yer alan habere göre, yatırımcılar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve ortaklarının daha fazla üretim kesintisi vaatlerine rağmen, küresel ham arzın gelecek yıl talebin üzerinde seyredebileceğinden endişe ediyor. Angola, kotalar konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Cuma günü üretici grubundan ayrıldı ancak geri kalan üyeler kartelin birliğini yeniden teyit etmekte hızlı davrandı.

EN ÇOK OKUNANLAR