USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Emtia Haberleri

05 Şubat 2024 11:26

Emtia piyasası geçen hafta kayıp yaşadı

Emtia piyasası, bir önceki hafta izlediği pozitif seyre karşın geçen hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesi ve İsrail ile Hamas arasında ateşkes olabileceğine dair haber akışıyla kazançlarını geri verdi.

Emtia piyasası geçen hafta kayıp yaşadı

Emtia piyasası, geçen hafta genel olarak negatif seyretti.

Fed Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), geçen hafta politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Kararın ardından açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun sürdürülebilir şekilde düştüğüne dair güven duymak için devam eden kanıtlara ihtiyaçlarının olacağını belirterek, politika faizinin muhtemelen zirvede olduğuna ve ekonominin beklendiği gibi seyretmesi halinde bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inandıklarını dile getirdi.

DEĞERLİ METALLERDEKİ DÜŞÜŞE KARŞIN ALTIN YÜKSELDİ

Geçen hafta altının onsu yüzde 1 değer kazanırken, gümüş yüzde 0,5, platin yüzde 2,2, paladyum yüzde 0,6 değer kaybetti.

Analistler, Fed'in politika faizini sabit bırakmasının ardından Fed Başkanı Jerome Powel'ın, faizlerin tepe noktada olduğu ve daha fazla yükselmeyeceği mesajını vermesinin, altının ons fiyatını desteklediğini belirtti.

Öte yandan platin üreten şirketler, gerileyen platin fiyatlarından dolayı karlarında düşüş olabileceği öngörüsünde bulunuyor.

Tezgah üstü piyasada geçen hafta bakır yüzde 0,8, kurşun yüzde 0,1, alüminyum yüzde 1,1, nikel yüzde 2,6, çinko yüzde 5,1 azalış kaydetti.

Fed'in faiz indirimi beklentilerindeki gerilemenin yanı sıra Çin'den gelen zayıf ekonomik verilerin talep görünümünü de olumsuz etkileyeceği endişeleriyle baz metallerde düşüşler görüldü. Analistler, yüksek faiz oranları, batı ekonomilerinin imalat sanayi aktivitelerindeki durgunluk ve Çin ekonomisine ilişkin sıkıntıların devam etmesinin baz metallere ileriki dönemlerde de talebin azalmasına neden olabileceğini söyledi.

Ülkedeki imalat sanayinde öncü ekonomik aktivite verileri, sektörde yılın son çeyreğinde başlayan daralmanın sürdüğüne işaret etti.

ENERJİ FİYATLARINDA SON DURUM

Enerji grubuna bakıldığında ise Brent petrol yüzde 7,2, New York Ticaret Borsasında işlem gören doğal gaz yüzde 22,9 azaldı.

Petrol fiyatları, İsrail ile Hamas'ın ateşkes konusunda anlaşmaya yakın olduğuna ilişkin haber akışının da etkisiyle geçen hafta geriledi. Hava sıcaklılarının artacağına yönelik öngörülerle doğal gaz talebinin azalacağına yönelik tahminler ve depolanan doğalgaz oranının sezon ortalamasının üstünde olması nedeniyle doğal gaz fiyatları düşüş kaydetti.

Tarım grubunda ise geçen hafta Chicago Ticaret Borsası'nda işlem gören buğday fiyatı yüzde 0,3, pirinç yüzde 2,5 değer kazanırken, mısır yüzde 0,8, soya fasulyesi yüzde 1,8 azaldı.

EN ÇOK OKUNANLAR