USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Emtia Haberleri

22 Ocak 2024 14:44
AA

Emtia piyasası, dalgalı seyrini sürdürüyor

Emtia piyasası, yılın 3'üncü haftasında da karışık seyrine devam ediyor.

Emtia piyasası, dalgalı seyrini sürdürüyor

Emtia piyasası, yılın 3. haftasında da özellikle merkez bankalarına ilişkin güvercin fiyatlamaların güç kaybetmeye devam etmesiyle yön bulmakta zorlanıyor.

Yılın ilk 2 haftasında satış baskısının ve sert dalgalanmaların görüldüğü emtia piyasasında geçen hafta da karışık bir seyir izlendi.

Özellikle merkez bankalarına ilişkin güvercin fiyatlamaların güç kaybetmeye devam etmesi ve dolara talebin artması emtia piyasasında bir taraftan satış baskısına sebep olurken, jeopolitik riskler, kuraklık, üretim ve arza yönelik endişeler söz konusu baskıyı törpülüyor.

DEĞERLİ METALLERDE DÜŞÜŞ EĞİLİMİ HAKİMDİ

Altının onsu geçen hafta yüzde 1, gümüş yüzde 2,3, platin yüzde 0,7 ve paladyum yüzde 2,3 değer kaybetti.

Analistler, Fed'in martta faiz indirimlerine başlayacağına yönelik beklentilerin zayıflamasıyla altına olan talebin azaldığını ifade etti.

Geçen hafta Brent petrol yüzde 0,2 değer kazanırken, New York Ticaret Borsasında işlem gören doğal gaz yüzde 24 değer kaybetti. Petrol fiyatları, küresel talepte bu yıl ve gelecek yıl artış yaşanacağı beklentisi, soğuk havanın etkisiyle ABD'de üretimde düşüş yaşanması ve Orta Doğu'daki jeopolitik gerilimin artmasıyla yükselişe geçti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) yayımladığı rapora göre, bu yıl küresel petrol talebi geçen yıla göre 2,2 milyon varil artışla 104,4 milyon varile yükselecek. Petrol talebinin büyümesine çoğunlukla Çin ve Orta Doğu'daki ülkelerde kapasite artışlarının ve petrokimya marjlarının katkıda bulunacağı öngörülüyor. Talebe dönük yükselişte, hava ve kara yolu ulaşımı ile sanayi, inşaat ve tarım faaliyetlerindeki artışın da etkili olması bekleniyor.

Talebin 2025'te ise günlük 1,8 milyon varil büyüyerek günlük 106,2 milyon varil olması tahmin ediliyor. Dünyada petrol talebinin artacağı öngörüsü, fiyatları yukarı yönlü destekliyor.

DOĞAL GAZ FİYATLARINDA DÜŞÜŞ

Doğal gaz üretimindeki artış ise doğal gaz fiyatlarını aşağı yönlü etkiledi.

Geçen hafta tezgah üstü piyasada bakır yüzde 1,5, kurşun yüzde 2,5, alüminyum yüzde 3, nikel yüzde 1,6, çinko yüzde 2,3 arttı. Çin ekonomisine ilişkin devam eden endişelere karşın ülkede ekonomik faaliyetin canlılığını sürdürdüğüne işaret eden veriler metallere talebin arttığını ortaya koyuyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosunun verilerine göre, elektrik üretimi, 2023'te bir önceki yıla göre yüzde 5,2 artışla 8,9 trilyon kilovatsaate ulaştı. Ülkede, elektrik tüketimi, tarım, ormancılık ve madencilik gibi ham madde üreten birincil iş kollarında yüzde 11,5, imalat sektörünü içeren ikincil iş kollarında yüzde 6,5 ve hizmetler sektörünü kapsayan üçüncül iş kollarında yüzde 12,2 arttı.

Londra Metal Borsasından bakır stoklarının düşmesiyle bakır fiyatları arttı. Kanada merkezli, First Quantum Minerals şirketinin Avustralya'daki nikel ve kobalt operasyonunda madenciliği durduracağına ve iş gücünde kesintiye gideceğine yönelik haberlerle nikel fiyatlarında yükseliş görüldü.

TARIM GRUBU KARIŞIK SEYRETTİ

Geçen hafta Chicago Ticaret Borsası'nda işlem gören buğday fiyatı yüzde 0,5, mısır yüzde 0,3, soya fasulyesi yüzde 0,8, pirinç yüzde 0,1 azalış kaydetti.

ABD'de faaliyet gösteren emtia borsası Intercontinental Exchange'te işlem gören pamuk yüzde 1,5, kahve yüzde 2,6, şeker yüzde 9, kakao yüzde 6,5 değer kazandı.

Kakao, geçen hafta ton başına 4.607 dolarla rekor seviyeyi gördü.

EN ÇOK OKUNANLAR