USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Ekonomi Haberleri

29 Mart 2024 09:13

5 yıl içinde hedef 200 milyar dolar ihracat

Hizmet sektörü sağladığı yaklaşık 52 milyar dolarlık dış ticaret fazlası ile ülke ekonomisinin en değerli halkalarının başında geliyor. Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Başkanı Şekib Avdagiç, "Kendimize büyük bir hedef de koyduk ve hizmet ihracatımızı gelecek 5 yıl içinde 200 milyar dolara çıkarmayı amaçlıyoruz" diyor.

5 yıl içinde hedef 200 milyar dolar ihracat

Türkiye; uzun yıllardır üretim, hizmet ve iş gücü potansiyeliyle kendini güçlendiren, dünya çapında ürün ve hizmetlerini pazarlayarak büyüyen bir ülke. Ülkemizin büyüme stratejisinin temelinde de ihracat bulunuyor. Bu nedenle hizmet ihracatı, Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasında hayati bir rol oynayarak ülkemizin dünya ekonomisindeki önemli konumunu sürdürmesine katkı sağlıyor.

Yaşanan ekonomik gelişmeler ile birlikte ülkemiz 2023 yılında 255.8 milyar dolar mal ihracatı ve 100 milyar dolar hizmet ihracatı ile yeni bir rekora imza attı. Özellikle belirtmek istiyorum ki, hizmet sektörü sağladığı yaklaşık 52 milyar dolarlık dış ticaret fazlası ile ülke ekonomimizin en değerli halkalarının başında geliyor. Hizmet ihracatçıları olarak, sadece kendi sektörümüze katkıda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda sunduğumuz hizmetlerle diğer sektörleri olumlu yönde etkiliyoruz. Tüm hizmet ihracatçılarımızın bu başarıda emeği oldukça değerli.

İHRACATIN ÜÇTE BİRİ HİZMETTEN

Ülkemiz ihracatının yaklaşık üçte birini oluşturan hizmet ihracatımızın 2024 yılında da dünyada yaşanan tüm gelişmeler eşliğinde büyüyeceğini öngörüyoruz. Kendimize büyük bir hedef de koyduk ve hizmet ihracatımızı gelecek 5 yıl içinde yani 2028 yılında 200 milyar dolara çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için alt sektörlerimizle beraber tüm kararlılığımızla çalışmaya devam ediyoruz.

Hizmet ihracatçıları olarak ülkemiz ekonomisine katkıda bulunarak, yeni istihdam olanakları yaratmayı ve refah seviyemizi artırmak için çalışıyoruz. Bu bağlamda belirtmeliyim ki Ticaret Bakanlığımızın ihracatçılarımıza vermiş olduğu teşvikler Eximbank'ın ihracatçılara sağladığı krediler ve uygulanan kamusal politikalar ihracatçılarımızın başarıları için önemli bir ivme kazandırdı.

TÜRKİYE'Yİ MARKA HALİNE GETİRECEK ÇALIŞMALAR

Hizmet ihracatındaki büyüme hedeflerimize odaklanarak, sektör paydaşlarımızla düzenlediğimiz çalıştaylar aracılığıyla ihracat hacmimizi artırmaya yönelik stratejilerimizi belirliyor, birlikte güçlenerek, bu yolda kararlı adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken ülkemizi bir marka haline getirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yürüttüğümüz sağlık vizesi uygulaması ve 'Heal in Türkiye' projemizle birlikte sağlık ihracatında dünyanın en başarılı destinasyonlarından biri haline gelme arzusunu taşıyoruz. Bununla beraber küresel anlamda hızla tükettiğimiz kaynaklarımızı kontrollü bir şekilde kullanımını sağlamak ve doğaya verilen zararı en aza indirmeyi amaçlayan Hizmet İhracatı Sürdürülebilirlik Eylem Planı çerçevesinde; Avrupa Yeşil Mutabakatı hedeflerine uyum politikaları kapsamında hizmet sektörlerine yönelik eylem planı oluşturuyoruz. Ayrıca Hizmet İhracatçıları Birliği olarak sektörel ticaret/alım heyetleri, milli katılım fuar organizasyonları, HİSER projeleri, ulusal ve uluslararası kuruluşlara yönelik tanıtım ve iş birliği faaliyetleri ile 2028 yılı hizmet ihracatı hedefine ulaşma gayretindeyiz.

EN ÇOK OKUNANLAR