USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Bankacılık Haberleri

27 Şubat 2024 15:21

Vakıf Katılım, aktif büyüklüğünü 506 milyar TL'ye çıkarmayı hedefliyor

Aralık 2023 itibarıyla aktif büyüklüklerinin bir önceki yıla kıyasla yüzde 67.62 artarak 315.3 milyar TL'ye ulaştığını aktaran Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben, “2024 yılında aktif büyüklüğümüzü 506 milyar TL'ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. İşlemlerin yaklaşık yüzde 94'ünün dijital kanallardan yapıldığını söyledi.

Vakıf Katılım, aktif büyüklüğünü 506 milyar TL'ye çıkarmayı hedefliyor

Vakıf katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben, Vakıf Katılım'ın 2023 yılı finansal sonuçları ve 2024 hedefleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

"KATILIM BANKALARI YÜZDE 71.5 BÜYÜDÜ"

Türkiye'de katılım finans pazar payının her geçen yıl arttığını ve sektörün coğrafi olarak yayılmaya devam ettiğini dile getiren Akben, "Sektörümüz geçmişte olduğu gibi 2023 senesinde de kaynaklarını reel sektörün kullanımına sunmuş, katma değerli üretim ve ekonomik dinamizmi merkeze alarak, Türkiye Ekonomi Modelini desteklemeye devam etmiştir. Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin Aralık 2023 verilerine göre bugün, 9 katılım bankası toplam 1.455 şube ve yaklaşık 20 bin personelle hizmet sunmaktadır. Bankacılık sektörünün 2023 Aralık itibarıyla toplam nakdi finansman hacmi yüzde 54.7 düzeyinde büyürken; katılım bankalarında bu oran yüzde 63.7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yine toplanan fonlarda aralık ayı itibarıyla bankacılık sektörü yüzde 69 düzeyinde büyürken, katılım bankaları yılbaşına kıyasla yüzde 71.5'lik büyüme kaydetmiştir" ifadelerine yer verdi.

"AKTİF BÜYÜKLÜĞÜMÜZ 315.3 MİLYAR TL'YE ULAŞTI"

Vakıf Katılım'ın Aralık 2023 itibarıyla katılım bankacılığı sektörü içindeki nakdi finansman pazar payının yüzde 17.51, özkaynak pazar payının ise yüzde 20.29 şeklinde gerçekleştiğini söyleyen Akben, şunları aktardı: "Toplam aktif büyüklüğümüzü bir önceki yıla kıyasla yüzde 67.62 artırarak 315.3 milyar TL'ye ulaştırdık. Bu dönemde, toplanan fon hacmini de yüzde 83.41 artışla 254.2 milyar TL'ye yükselttik. Yine geçtiğimiz yıl, güçlü fonlama kaynaklarımız ve öz kaynaklarımızla reel sektöre desteğimizi artırarak nakdi ve gayri nakdi toplamda 260.4 milyar TL fon kullandırdık."

"KOBİ KREDİLERİNİN PAYI YÜZDE 42.7'YE YÜKSELDİ"

Bütün kaynaklarını reel sektörün gelişimi ve büyümesi için yönlendirdiklerini belirten Akben konuşmasını, "Kullandırdığımız krediler içinde KOBİ kredilerinin payı 2023 sonu itibarıyla yüzde 42.7 seviyesine yükseldi. Sunduğumuz nakdi ve gayri nakdi desteği de 2023'de bir önceki yıla oranla yüzde 72.1 artırarak 100 milyar TL'ye ulaştırdık" şeklinde sürdürdü.

Yenilenebilir ve sürdürülebilir finansmanlar konusunda da önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyen Akben sözlerine, "Bu kapsamda yaklaşık 2 milyar TL'si 2023 yılında olmak üzere toplamda 5.2 milyar TL tutarında finansman desteği sunduk. Ayrıca yine sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında; hayallerini gerçekleştirmek isteyen kadın girişimciler ve hakim ortağı kadın olan işletmelerimize desteğimizi sürdürerek 4.1 milyar TL'si nakdi, 1.5 milyar TL'si gayri nakdi olmak üzere yaklaşık 5.6 milyar TL finansman sağladık" şeklinde devam etti.

"İŞLEMLERİN YÜZDE 94'Ü DİJİTAL KANALLARDAN"

Büyüme stratejisinin temelini dijital kanalların güçlendirilmesi üzerine inşa eden bir kurum olduklarının altını çizen Akben, "Müşterilerimizin ihtiyaçlarını şubelerimizin yanı sıra dijital kanallarımız aracılığıyla da karşılamalarını oldukça önemsiyoruz. Tüzel kişiler için uzaktan müşteri edinimi sürecini başlatan ilk finans kurumuyuz ve 2023 yılında dijital kanallardan kazandığımız müşteri sayımızın bir önceki yıla göre 5 kat artış gösterdiğini özellikle belirtmek isterim. Bugün geldiğimiz noktada ise işlemlerin yaklaşık yüzde 94'ü dijital kanallar aracılığıyla yapılıyor" dedi.

Kuruldukları günden bu yana toplumun sadece ekonomik anlamda değil kültürel anlamda da kalkınmasına büyük önem verdiklerini belirten Akben, "Kurumsal vatandaş kimliğimiz doğrultusunda Vakıf Eserleri Envanter Projesi adlı çok özel bir projeyi hayata geçirdik. 2022 yılında başladığımız projemizin ilk durağı Hatay oldu. Şehirdeki 117 Vakıf eserini 3 ay süren bir çalışmayla 2 bin 600 karede fotoğrafladık ve bunu çok kıymetli bir referans kitap haline getirdik. Projemize şimdi de Konya ile devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

2024'TE 506 MİLYAR TL AKTİF BÜYÜKLÜK HEDEFİ

Vakıf Katılım'ın 2024 yılı hedeflerini de ele alan Akben, "Bu yıl, aktif büyüklüğümüzü 506 milyar TL'ye, nakdi ve gayri nakdi finansman toplamını 400 milyar TL'ye, toplanan fonlarımızı da yaklaşık 392 milyar TL'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Kaynaklarımızı reel sektörün finansmana erişmesi için kullanmayı sürdürecek; üretim, istihdam ve ihracat temelli yatırımlara ve projelere kanalize olmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"KOBİ'LERE 177 MİLYAR TL DESTEK"

Vakıf Katılım'ın tüzel müşteri hedef kitlesinin ana odakları arasında yer alan KOBİ'ler için çalışmalarına büyük bir hızla devam edeceklerini belirten Akben, "Hem mevcut KOBİ müşterilerimizle olan hacmi büyütecek hem de yenilikçi ürünlerle KOBİ müşterileri sayımızı artıracağız. Bu yıl KOBİ'lerimize nakdi ve gayri nakdi toplam 177 milyar TL destek sunmayı hedefliyoruz" dedi.

"ŞUBE SAYIMIZI DA 210'A ÇIKARACAĞIZ"

2024 yılında da veriyi merkeze alan dijital odaklı iş yapış kültürünü daha da arttırarak, yapay zeka ve robotik süreç uygulamalarına ağırlık vereceklerini ifade eden Akben şunları söyledi: "Müşterilerimizle temasta olduğumuz tüm dijital kanallardaki yetkinliklerimizi artırmamızın yanı sıra şubeleşmeye ve coğrafi kapsama alanımızı genişletmeyi sürdürerek mevcuttaki 196 şube sayımızı da yılsonuna kadar 210'a çıkarmak planlarımız arasında."

EN ÇOK OKUNANLAR