USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Bankacılık Haberleri

13 Şubat 2024 16:55

Teknolojiye 4 yılda 700 milyon dolar yatırım

Son 4 yılda teknolojiye 700 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini açıklayan Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, “2027 yılına kadar planladığımız yatırımlarımızın toplamı da 600 milyon doları geçiyor” dedi

Teknolojiye 4 yılda 700 milyon dolar yatırım

Akbank'ın Borsa Istanbul'a kote şirketler arasında ilk 20 firma arasında olduğunu, 2023 yılsonu itibarıyla yüzde 55 yabancı payıyla banka hisseleri arasında en yüksek yabancı payına sahip ve BIST 30 hisseleri arasında da 3. sırada yer aldığını söyleyen Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, bankanın 2023 yılı değerlendirmesini yaparak gelecek dönem hedeflerinden bahsetti. Gür'ün açıklamalarından satır başları şöyle:

"2023'te Türkiye ekonomisine 1 trilyon 201 milyar TL destek sunduk"

- Akbank 13 bin kişilik güçlü ve yetkin ekibiyle Türkiye'ye sunduğu değeri zenginleştirmeye devam ediyor.

- 2023 yılında da Türk ekonomisine 962 milyar TL'si nakdi olmak üzere 1 trilyon 201 milyar TL kredi desteği sağlamaktan gurur duyuyoruz. Ülkemizde özel sektöre verilen toplam nakdi kredilerin yüzde 15'ini biz sağlıyoruz. Bu dönemde toplam tüketici kredileri hacmimiz yüzde 121 artışla 318 milyar TL'ye ulaştı. KOBİ'lere nakdi kredi desteğimiz bir yılda yüzde 49 artarak 134,4 milyar TL seviyesine geldi.

- 2020 yılından bu yana ödediğimiz vergi 42 milyar TL seviyesinde. Ayrıca, sadece kendi bünyemizde yarattığımız istihdam değil, ekonomiye sağladığımız finansal hizmetlerle de milyonların istihdamını destekliyoruz.

"Son 2 yılda 4.6 milyon net müşteri kazanımı"

- 2022 ve 2023 yıllarında toplamda 4.6 milyon net müşteri kazandık. Böylece sadece son 2 yılda aktif müşteri bazımız yüzde 55 arttı. 2023 yılsonu itibarıyla 13.1 milyon müşteriye ulaştık.

- 4 milyon yeni müşterimiz dijital kanallarımızı kullanarak Akbanklı oldu. Bu, Akbank'ı tercih eden her üç yeni müşterimizin ikisinin dijitalden geldiğini gösteriyor. Dijital müşteri penetrasyonumuz ise yüzde 85'in üzerinde.

"Sosyal ve sürdürülebilir fayda odaklı finansal çözümlere odaklanıyoruz"

- 2023 yılsonu itibarıyla toplam 5.3 milyar dolar tutarında yurt dışı borçlanma bakiyesine ulaştık.

- Akbank olarak sürdürülebilirlik odaklı ürün ve hizmetlerimizle finansal sağlığa odaklanırken, toplumsal ve çevresel gelişime de hizmet ediyoruz. Bu doğrultuda, 2023 yılı yurt dışı borçlandırma bakiyemizin yüzde 60'ı sürdürülebilirlik temalı gerçekleşti. Deprem bölgesine katkı sağlamak adına, EBRD'den 90 milyon dolara kadar ve IFC'den 60 milyon dolar ve 10 milyon euro tutarında fonlama sağladık. 2023 yılı içerisinde toplamda 242 milyon dolar tutarında, 1 yıl vadeli, 8 adet sosyal tahvil ihracı gerçekleştirdik.

- Akbank bu piyasalarda pek çok ilke de imza attı. Türkiye'deki ilk sosyal temalı sendikasyon kredisi ve dünyada ilk cinsiyet eşitliği sermaye benzeri tahvili bunlardan bazıları. Sürdürülebilirlik stratejimizle aynı zamanda yeşil projeler ve kadın girişimciliği için KOBİ'lere verdiğimiz destek kapsamında 50 milyon dolar tutarında 7 yıl vadeli kaynak sağladık.

- Tüm bu çalışmalarımızla; 2020-2030 yılları arasında 200 milyar TL sürdürülebilir finansman sağlama hedefimizi çok önceden aştık ve 2030 yılı için yeni hedefimizi 800 milyar TL olarak belirledik.

"Hizmet ve etki alanımızın sınırlarını genişletiyoruz"

- Geçtiğimiz sene Stablex'i Ak Yatırım bünyesine kattık, Türkiye'de kripto alım-satım platformlarında bu bir ilk. Dünyada ve Türkiye'de gelişmekte olan bu alanda yenilikçi ve öncü duruşumuzu korumaya devam edeceğiz.

- Kurduğumuz Akbank Ventures ile de global piyasalarda yeni gelişen teknolojileri ve trendleri yakından takip edebileceğimiz, yakaladığımız fırsatları ülkemize de taşıyabileceğimiz bir kanal açtık. Yeni dönemde, ihracatın finansmanı, nakit yönetimi, KOBİ ve ticari müşterilerimize dönük yenilikçi ürün ve hizmetler, bizim kendimizi daha da göstereceğimiz bir alan olacak.

"Finansal sağlamlığımızla teknoloji gücümüzü birleştiriyor, öncü çözümleri hayata geçiriyoruz"

- Teknolojinin güçlü yatırımcısıyız. Son 4 yılda teknolojimize 700 milyon dolar üzerinde bir yatırım gerçekleştirdik. Bu sayede, Türkiye'nin en ileri teknolojilerle oluşturulmuş veri merkezini inşa ettik ve en yeni donanımlarla yenileyerek hayata geçirdik. Dijital kart, limit üstü cebe pos ve dijital yazar kasa gibi dijital ürünlerde öncü olduk. Blok zinciri teknolojisi web 3.0 ile ilk yurtdışı para transferi ve ilk dış ticaret çözümü gibi çok sayıda ürünü, güncel teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak geliştirdik. Üretken yapay zekâ alanında, yakın zamanda Microsoft ile yaptığımız iş birliği sonucunda geliştirdiğimiz, Akıllı Yardım Asistanını duyurduk. İleri analitik ve yapay zekâ konuları üzerinde 10 seneyi aşkın süredir çalışıyoruz. Bu konuda öncü olmaya ve ilklere imza atmaya devam edeceğiz. Bir yandan da Stablex yatırımımızla blok zinciri teknolojisinin avantajlarını daha etkin şekilde kullanmaya başlıyoruz.

"Büyük bir unicorn'un piyasa değerine eşit bir yatırımla, teknolojideki iddiamızı artırıyoruz"

- 2024'te teknolojiye 200 milyon dolar üzerinde yatırım yapacağız. Önümüzdeki yıllarda da bu yatırımlarımız artarak devam edecek. Bugün itibarıyla 2025, 2026 ve 2027 için planladığımız yatırımlarımızın toplamı 600 milyon doları geçiyor. Yapılan yatırımlar ve yapmayı planladığımız yatırımların toplamı 1.3 milyar dolar değerinde. Böylece büyük bir unicorn'un piyasa değerine eşit bir yatırımla Akbank'ın teknoloji gücünü ileri taşıyoruz.

EN ÇOK OKUNANLAR