USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Bankacılık Haberleri

16 Şubat 2024 11:21

Halkbank'tan ekonomiye 1.9 trilyon lira katkı

Halkbank kredi büyüklüğünü % 61.6 artırarak ekonomiye 1.9 trilyon TL katkı sağladı. Genel Müdür Osman Arslan, “Esnaf ve sanatkar ile girişimcilerin gayretiyle ekonomimizin güçlenmesine katkı sunmayı sürdüreceğiz” dedi.

Halkbank'tan ekonomiye 1.9 trilyon lira katkı

Halkbank 2023'te de büyümesini sürdürerek ekonomiye katkısını artırdı. 2022 yıl sonuna göre aktif büyüklüğünü yüzde 57.7 artışla 2.2 trilyon TL seviyesine taşıyan banka, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye 1.9 trilyon TL katkı sağladı. Toplam kredi büyüklüğünü yüzde 61.6 artıran bankanın 2022 yıl sonuna göre aktif büyüklüğü de yüzde 42.9 oranında artarak 128.4 milyar TL oldu. Küresel ekonominin, resesyon endişeleri ve finansal göstergelerdeki dalgalanmalarla geçirdiği bir dönemi; Türkiye'nin dirençli ekonomisi, güçlü liderliği ve rekabet avantajıyla büyüyerek geride bıraktığının altını çizen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, "Ülkemiz ekonomisi, ekonomi yönetimimizin kararlı tutumu ve bankacılık sistemimizin güçlü altyapısı sayesinde küresel ekonomiden kaynaklanan negatif etkilerden en az düzeyde etkilenmiştir" dedi.

KOBİ'YE 615 MİLYAR TL

KOBİ'lerin güvenli limanı olduklarının altını çizen Arslan, "KOBİ kredileri büyüklüğümüz 2023'te 615.5 milyar TL'ye ulaşmıştır. KOBİ kredileri alanındaki yüzde 19 pazar payımız ile sektörümüzün lider KOBİ bankası olmaya devam etmekteyiz. Bugün bankamızda kredili esnaf sayımız da 841 bin iken, esnaf kredi büyüklüğümüz ise 235.1 milyar TL'ye ulaştı" diye konuştu. 2021 yılından bu yana kendi işini kurmak isteyen her yaştan ve eğitim düzeyinden 142 bini aşkın girişimciye 25 milyar TL kredi kullandırdıklarını vurgulayan Osman Arslan, "Türkiye Yüzyılı vizyonumuz doğrultusunda üretime, ihracata, istihdama ve yatırıma yönelik desteğimiz sürecek" diye konuştu.

ATILAN ADIMLAR OLUMLU SONUÇ VERİYOR

Türkiye'nin istikrarlı büyümesinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen akabinde hayata geçirilen yapısal reformların önemli etkisi olduğunu belirten Arslan, "Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS), 2023'te olumlu ivme yakalayarak günümüzde 310 baz puan seviyesine gelmesi, atılan adımların meyvelerini vermeye başladığını gösteriyor" dedi.

(Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan)

217 BİN KADINA 57 MİLYAR KAYNAK

Halkbank'ın, kadın girişimciliğini desteklediğini belirten Arslan, "Hedefimiz, ülkemizde yüzde 14 düzeyindeki kadın girişimciliği oranını dünya ortalaması olan yüzde 35 seviyesine çıkarmak. 2021'de hayata geçirdiğimiz Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi ile bugüne kadar 217 bin kadın girişimciye 57 milyar TL finansal destek sunduk" dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR