USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Girişimcilik

13 Ekim 2023 14:42

Malzeme teknolojileri odaklı teknoloji fonu '212 NexT' kuruldu

Akkök Holding'in girişim sermayesi şirketi Akkök Next tarafından Türkiye'nin malzeme teknolojilerine odaklanan ilk derin teknoloji fonu 212 NexT kuruldu.

Malzeme teknolojileri odaklı teknoloji fonu '212 NexT' kuruldu

Sürdürülebilirlik, sadece ülkelerin değil şirketlerin de gündeminde ilk sırada yer almaya devam ediyor. Şirketler sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda, enerji, su başta olmak üzere verimliliği artırıcı, atık azaltıcı, geri kazanım sağlayıcı teknolojilere sahip olmak için büyük çaba gösteriyorlar. Bu konulardaki girişimler yoğun ilgi görürken, özellikle ileri malzemelere odaklanan girişimlere yapılan yatırımlar hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliği destekleyerek iki yönlü fayda sağlıyor.

Türkiye'nin öncü ve köklü sanayi gruplarından Akkök Holding'in girişim sermayesi şirketi Akkök Next de Türkiye'nin ilk dikey derin teknoloji fonu 212 NexT'i kurdu. Kimya, enerji ve kompozit başta olmak üzere farklı sektörlerde 23 şirketi bünyesinde bulunduran Akkök Holding, girişim sermayesi şirketi Akkök Next ile 212 NexT'in öncü yatırımcısı oldu.

YATIRIMCILAR İÇİN ÖNEMLİ BİR ALTERNATİF

212 NexT, global değer zincirlerinde dönüşüme öncülük eden ileri malzemeler ve yenilikçi derin teknoloji girişimlerine odaklanacak. İleri malzemeler, enerjiden otomotive, biyomedikalden inşaata kadar çeşitli sektörlerde devrim yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda atık ve enerji tüketimini en aza indiren daha temiz, daha verimli çözümler de sunuyor.

2022 yılında küresel çapta 275 yeni derin teknoloji girişim şirketi kurulurken, bu alandaki girişimler Avrupa'da 19,7 milyar $, ABD'de ise 51 milyar $ yatırım aldı. Dünyada derin teknolojilerle dönüşüm ve buradan hareketle derin teknoloji yatırımlarına olan ilgi artmaya devam ederken, 212 NexT Fonu bu değişimin bir parçası olmak için hayata geçiyor. 212 NexT Fonu, bu alandaki büyüme potansiyelinden faydalanmak, yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için önemli bir alternatif olacak.

ÇEVRESEL VE EKONOMİK TEKNOLOJİ GİRİŞİMLERİNE YATIRIM YAPACAK

Kurulduğu günden bu yana benimsediği sürdürülebilirlik yaklaşımını, attıkları her adımda pusula olarak belirleyen Akkök Holding de, Akkök Next'in öncü yatırımcısı olduğu 212 NexT fonu ile hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak yatırımlarda öncü rolü üstlenecek.

Derin teknolojilere yönelik ilginin küresel olarak giderek arttığına ve malzeme teknolojilerinin itici güç olarak konumlandığına dikkat çeken Akkök Holding CEO'su Gökşin Durusoy, Akkök Next ile hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak 212 NexT'in öncü yatırımcısı olmaktan ve Türkiye'nin malzeme teknolojileri sektöründe inovasyonun ön saflarında yer almaktan gurur duyduklarını belirtti.

Derin teknoloji girişimlerinin, başta imalat olmak üzere ana sanayiye getirdikleri çözümlerle ilgili sektörlerin önemli oyuncuları olduğunun altını çizen Durusoy, "212 NexT'in de geleceği biçimlendiren girişimleri büyüterek geleceği şekillendirmede katkısı olacağına inanıyoruz. Günümüzde sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm küresel gündemin ve ekonomik büyümenin ana meselelerinden biri haline geldiğine biliyoruz. Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sanayi 5.0 çerçevesi bu değişimi somutlaştırdı. Malzeme teknolojilerine olan ilgi, bu değişimin yarattığı ihtiyaçlarla birlikte artmaya devam ediyor. Yeni teknolojilerle geleneksel sektörlerin dönüşümü hem karbon emisyonu, atık, su gibi sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm olabiliyor, hem de verimlilik artışlarını sağlayarak ekonomik büyümeyi ve rekabet gücünü beraberinde getiriyor. 212 NexT ile dünyanın her yerinden, bu teknolojileri geliştiren girişimlere yatırım yapmayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR