PİYASALAR

E-ticarette fark yaratmanın sırları

Wicasa Group Ajans Başkanı Aslı Şarman, e-ticarette tüketici-marka etkileşimini artıracak 5 stratejiyi analiz etti.

1-Deneyim tasarımı kurgulamak

E-ticaret odaklı pazarlama stratejilerinde yeni trend, tüketiciye oyunlaştırma odaklı kişisel deneyimler sunabilmek. Rakiplerin online ve offline hamleleri takip edilmeli. Offline’daki rakiplerin aynı coğrafi lokasyonda bulunan diğer kurumlar olduğu unutulmamalı. Online’da ise çevrimiçi olan yer yapı, sektör gözetmeksizin rakibiniz olabilir. E-ticaret siteleri kendi rakiplerini, faaliyet gösterdikleri sektörlerde arıyorlar. Rakip analizi yapılırken markalardan ziyade müşterinin ilgi alanları ve perspektifleri analiz edilmeli. E-ticaret platformlarında oyunlaştırma ve deneyim tasarımıyla planlanan süreçlerin daha rahat yönetildiği unutulmamalı.

2-Y Kuşağı’na hitap edebilmek

E-ticaret odaklı yapıda, pazarı domine eden kuşağın, Y Kuşağı olduğu bilincinde olunmalı.  Markaların Y Kuşağı’nı kazanabilmesi ve online mecrada farklı sekmelere yönelebilmesinin sırrı ise oyunlaştırmada gizli.

3-Basit ve yalın bir e-ticaret sitesi tasarlamak

Türkiye’deki e-ticaret siteleri, tüketicileri bilgi bombardımanına tutuyor. Ürünle ilgili çok fazla teknik detay aynı anda veriliyor. Oysa tüketiciler, sadece ihtiyaç duydukları verilere ulaşmak istiyor. Yalın, kolay anlaşılan, sade bir site tasarlanmalı. Dikkat çekici renklerden uzak durulmalı. Menüler de doğru kurgulanmalı. 

 4-Online-offline entegrasyonunu sağlamak

Bir tüketicinin hem offline’da mağazada yaptığı alışverişlerin hem de online kanalda yaptığı alışverişlerle değerlendirilmesi gerekiyor. Müşteriyi online ve offline kanallarda bütünleşik bir biçimde takip edebilen markalar, bir gün önce mağazadan alınan ürünle ilgili bir öneriyi, tüketiciye online’da sunabildiği an, tüketicinin gözünde çok daha farklı bir konuma ulaşıyor.

5-Statik içerikten dinamik içeriğe geçebilmek

E-ticaret sitelerinin altyapısı, statik içerikten dinamik içeriğe geçebilecek bir donanıma sahip olmalı. İçerik yönetimi doğru kurgulanmalı. Tüketiciler, statik e-ticaret sitelerinden hoşlanmıyor.