GİRİŞİMCİLİK
05 Eylül 2023 15:21

Büyütech, yeni yatırımıyla üretim kapasitesini 4'e katlayacak

Türkiye'nin ilk otomotiv standartlarında kamera üreticisi olan Büyütech, son 3 yılda 80 bin olan kapasitesini otomotiv standartlarında yüksek kalite üretim ile birlikte 800 bine çıkardı. Daha önce 2.5 milyon Euro yatırım alan şirket, yakın zamanda da yeni yatırımıyla fabrikasını genişleterek, bu rakamı 4 katına kadar çıkarmayı ve uluslararası üretici olmayı hedefliyor.

Büyütech, yeni yatırımıyla üretim kapasitesini 4'e katlayacak

Ömer Orkun Düztaş ve Alparslan Işıklı tarafından 2011 yılında kurulan Büyütech, endüstriyel görüntü işleme ve savunma sanayine yönelik uygulamalar gibi pek çok alanda kamera tabanlı çözümler geliştiriyor. Şirketin 90 bin ürünü hâlihazırda 120 ülkede aktif olarak kullanılıyor. 2021 yılında Farplas tarafından ilk yatırımını alan şirket, teknoloji alanındaki deneyimini, üretim altyapısı ile desteklemek amacıyla 2022 yılında Türkiye'nin ilk otomotiv sınıfı kamera fabrikasını Bilişim Vadisi'nde kurdu. Gebze'deki fabrikasını 2 milyon Euro'nun üzerinde bir sermayeyle kuran ve Türkiye'nin ilk otomotiv standartlarında kamera üreticisi olan Büyütech, TOGG ile yaptığı iş birliği ile adını duyurdu. Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'un kamera tedarikçisi olan marka, yıllık 800 bin adet üretim kapasitesine sahip.

Düztaş: "Yeni yatırımla fabrikamızı genişletmeyi hedefliyoruz"

Büyütech'in ortağı ve CEO'su Ömer Orkun Düztaş, hedeflerinin üretim kapasitesini artırmak olduğunun altını çiziyor. Kuruldukları günden bu yana farklı sektörlerle çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Düztaş, "Son üç yılda 80 bin olan kapasitemizi otomotiv standartlarında yüksek kalite üretim ile birlikte 800 bine çıkardık. Yakın zamanda da fabrikamızı genişleterek, bu rakamı dört katına kadar çıkarmayı amaçlıyoruz. 4 milyon dolarlık yeni yatırım turu tamamlandı. Bu yatırımlarla fabrikamızı genişletmeyi ve üretimlerimize yeni geliştirilmiş tasarımlar eklemeyi planlıyoruz. Bu sayede hem üretimimiz artacak hem de istihdamımızı artırarak ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Ayrıca uluslararası bir firma olma yolunda da adımlarımızı sağlamlaştırmış olacağız" diyor.

Şu an için yıllık 800 bin adetlik üretim kapasitesine sahip olan fabrikanın, yapılacak ek yatırımlar ile birlikte kapasitesini 3 milyonun üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Düztaş; "Bu, hem yerel hem de uluslararası pazarlarda daha geniş bir etkiye sahip olmamızı sağlayacak" yorumunda bulunuyor.

Işıklı: "Fabrikamız, Türkiye'deki üretim ekosistemine önemli bir katkı sağlıyor"

Markanın bir diğer ortağı ve COO'su Alparslan Işıklı ise; "Fabrikamız, Türkiye'deki teknoloji ve üretim ekosistemine önemli bir katkı sağlıyor. Bu alandaki öncülüğümüzü de perçinliyor. Kamera özeline odaklanan bir yapıya sahip olan fabrikamız, bu anlamda Türkiye'de bir ilk. Mekanik montaj hatları, yüksek hassasiyette lens montajı için özel lens montaj hattı, elektronik dizgin hattı, mekanik montaj hattı, sızdırmazlık kontrol hattı, ürünlerin kalibrasyon ve testlerinin yapılacağı, tamamen kendi bilgi ve deneyimlerimizle oluşturduğumuz, bir kamera kalibrasyon hattını bünyesinde barındırıyor" diyerek sözlerini tamamlıyor. Işıklı, fabrika ile ilgili şu bilgileri paylaşıyor: "Fabrikamızın kurulumunu 2022 yılı içinde gerçekleştirdik ve otomotiv alanında üretim için kritik öneme sahip IATF sertifikasyon sürecini tamamladık. 2023 yılı ilk çeyreğinde üretime başladığımız fabrikamız için planladığımız genişleme planını yeni yatırım turumuzun tamamlanması ile uygulamaya başlayacağız."

TechLab at MCIty 2023 programına dünya çapında kabul alan iki girişimden biri oldu

Araçların dünyayı algılamasında yenilikçi teknolojiler geliştirerek, otonominin herkes için ulaşılabilir olmasını sağlamak vizyonuyla çalışan Büyütech, otonom araçların gözü olmak için yenilikçi projeler üzerinde çalışıyor. Şirket, otonom sürüş için geliştirdiği projesi ile University of Michigan tarafından yürütülmekte olan TechLab at MCity 2023 programına dünya çapında kabul alan iki girişimden biri olmaya hak kazandı. Teknolojinin geliştirilmesi süreci Michigan'da iki yıllık, akademik destekli bir geliştirme programı olan TechLab at MCity'de sürdürülecek.

Otomotive yönelik geniş ürün ailesi ile büyüyor

Öte yandan son yıllarda hızla gelişen ileri sürücü destek sistemleri ve geleceği şekillendirecek en önemli gelişmelerden biri olarak adlandırılan otonom sürüş, pek çok yeni teknolojinin otomotive entegrasyonunu gerektiriyor. Büyütech, bu kapsamda teknolojiye hakimiyeti, 12 yıllık tecrübesi ve üretim tesisi ile teknolojik yenilik arayan otomotiv firmalarına hem hazır ürünler hem de kamera odaklı ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaya odaklandı. Firmanın ürünleri ve projeleri arasında ön ve arka ADAS (İleri Seviye Sürücü Destek Sistemi) kamerası, yan ayna kamera sistemi, arka ve çevre görüş kameraları ile sürücü/yolcu takip sistemi yer alıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR