USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Enerji Haberleri

15 Eylül 2023 10:17

Türkiye'deki 3'üncü nükleer santral yolda: Çin'le anlaşma yakın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin üçüncü nükleer santrali için Çin ile yürütülen müzakerelerde önemli mesafe alındığını açıkladı. Bakan Bayraktar önümüzdeki aylar içerisinde anlaşmanın sonuçlandırılabileceğini bildirdi.

Türkiye'deki 3'üncü nükleer santral yolda: Çin'le anlaşma yakın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ankara'da aralarında Bloomberg'in de olduğu bir grup medya organından gazetecilerle bir araya gelen Bayraktar, Körfez ülkeleriyle yapılan görüşmelerden, nükleer santral projelerine kadar bir dizi konuda soruları yanıtladı.

ÇİN'LE ANLAŞMA YAKIN

TRT Haber'in aktardığı habere göre, Bakan Bayraktar'ın toplantıda verdiği en yeni mesaj, Çin'le yürütülen 3. nükleer santral görüşmeleri hakkında oldu.

Son olarak Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkan Yardımcısı He Yang'ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyaretiyle ilgili konuşan Bayraktar, uzun zamandır devam eden görüşmelerde son aşamaya gelindiğini söyledi.

Bakan Bayraktar, açıklamalarında şunları kaydetti;

"Kırklareli İğneada'da kurulması planlanan santralle ilgili çok önemli bir noktaya geldik, önümüzdeki birkaç ay içerisinde bunu sonuçlandırmamız gerekiyor. Çünkü yine ilgilenen başka taraflar da var ve anlaşmanın belirli bir kısmı için zaten yeterince müzakere ettik ve oldukça yakınız" dedi. Taraflar arasında bazı farklılıkların olduğunu ancak bunların büyük olmadığını anlatan Bayraktar, "Dolayısıyla boşluğu doldurabilir ve Çin ile nükleer enerji programı için yakında bir anlaşma yapabiliriz.

Nükleer enerji olmadan sadece Türkiye değil, dünyanın geri kalanı da yüzyılın ortalarına kadar karbon nötrlüğüne ulaşamayacaktır. Akkuyu'da ilk reaktörü, ana inşaat işlerini tamamladık ama bildiğiniz gibi burası dünyadaki en büyük nükleer şantiye. Bu santralden yaklaşık 4,8 GW elektrik üretebileceğiz.

Sinop'ta planlanan 2. santral için de Rusya ile görüşmeler sürüyor. Aynı zamanda Güney Kore ile de temaslar var. Türkiye'nin bu konuda önceliği daha fazla teknoloji transferidir.

Uzun vadeli enerji planlarına göre Türkiye'de 20 GW üzerinde nükleer enerji santraline ihtiyaç var. Küçük modüler reaktörler (SMR) hakkında da bazı ülkelerle görüşmeler sürüyor. Bu kapsamda 5 GW'lık küçük modüler reaktörler sisteme dahil edilebilir."

EN ÇOK OKUNANLAR