USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Enerji Haberleri

05 Eylül 2023 15:46
AA

Türkiye ile Japonya'dan enerji alanında iş birliği

Türkiye ile Japonya arasında enerji alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla yeni bir çalışmaya gidildi. Buna göre, 'Türkiye-Japonya Enerji Forumu'nun başlatılmasına ilişkin 'Ortak Bildiri' imzalandı.

Türkiye ile Japonya'dan enerji alanında iş birliği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi, iki ülke arasında enerji alanında muhtemel iş birliklerini değerlendirmek üzere İstanbul'da bir araya geldi.

Heyetler arası görüşmenin ardından bakanlar tarafından enerji alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenmesi planlanan 'Türkiye-Japonya Enerji Forumu'nun başlatılmasına ilişkin 'Ortak Bildiri' imzalandı.

"2024 YILI BU AÇIDAN BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

İmza töreninde konuşan Bakan Bayraktar, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi ile kapsamlı değerlendirmelerde bulunduklarını belirterek, "Türkiye ile Japonya'nın 2024 yılında diplomatik ilişkilerinin 100. yıl dönümü. 2024 yılı bu açıdan bizim için çok önemli. Dolayısıyla 'Türkiye-Japonya Enerji Forumu'nun bu anlamda iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine hizmet edeceğini düşünüyoruz." dedi.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi de bugün "Türkiye-Japonya Enerji Forumu"nun gerçekleştirilmesi noktasında önemli ve büyük bir adım attıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Gelecek yıl 100. yıl dönümümüz vesilesiyle Tokyo'da söz konusu forumu düzenlemeyi planlıyoruz. Mutabık kaldığımız enerji forumunu bir başlangıç yaparak, kritik madenler alanında da ikili ilişkilerimizin ilerletilmesini umuyorum. Önümüzdeki dönemde enerji başta olmak üzere çeşitli alanlarda iş birliğimizin devam etmesini temenni ediyorum."

İŞ BİRLİĞİ GENİŞLETİLECEK

Türkiye ile Japonya arasında 'Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, Doğal Gaz ve Yeni Yakıtlar/Teknolojiler' ana başlıkları altında iş birliğini geliştirilmesi planlanıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR