USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Enerji Haberleri

16 Ağustos 2023 13:33

Aydem Yenilenebilir Enerji, yılın ilk yarısında kurulu gücünü artırdı

Aydem Yenilenebilir Enerji, 2023 yılı ilk yarısında devreye aldığı hibrit GES ve rüzgâr kapasite artışı projeleri ile birlikte kurulu gücünü yüzde 13,3 artırarak 1.156 MW'a çıkardı.

Aydem Yenilenebilir Enerji, yılın ilk yarısında kurulu gücünü artırdı

2023 yılı ilk yarısı itibarı ile 1 milyar 718 milyon TL faiz, amortisman ve vergi öncesi kârlılık (FAVÖK) elde eden Aydem Yenilenebilir Enerji'nin varlık büyüklüğü 37,1 milyar TL'ye yükseldi.

2023 yılı ilk yarısında ve devam eden süreçte Eurobond ve hisse geri alımlarını sürdüren Aydem Yenilenebilir Enerji, bugüne kadar 70 milyon ABD Doları nominal değerde Eurobond geri alımını gerçekleştirdi. Sene başından bu yana sürdürülen pay (hisse) geri alımları ise 6 milyon 105 bin 26 adete ulaştı.

Şirketin 2023 yılı ilk yarısına ilişkin finansal verilerini aktaran Aydem Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, "Katma değer odaklı yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz. Toplam aktiflerimiz yılın ilk yarısında 37,1 milyar TL'ye ulaştı. Santrallerimizde koruduğumuz yüksek emreamadelik seviyemizin yanı sıra etkin portföy yönetimimiz ile birlikte yılın ilk yarısında FAVÖK'te, 1,7 milyar TL'ye ulaştık" dedi.

"YILIN İKİNCİ YARISINDA DEVREYE ALACAĞIMIZ YATIRIMLARIMIZLA ÜRETİMİMİZİ DAHA DA ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

Yılın ilk yarısında hibrit GES ve rüzgâr kapasite artışı kapsamında 9 türbinin devreye alınmasının üretime olumlu yansıdığına dikkat çeken Keha, "Şubat ayında Türkiye'nin en büyük hibrit GES'ini ve haziran ayında ise Türkiye'nin en büyük mor kanatlı 9 türbinini Uşak'ta bakanlık kabulü ile birlikte faaliyete alarak, mevcut kurulu gücümüzü 136,15 MW artırdık. Devreye aldığımız yatırımlar sonrası portföyümüzün toplam kurulu gücü 1.156 MW'a ulaştı. Bu bağlamda yılın ikinci yarısında peyderpey devreye almayı planladığımız 60 MW kurulu güce sahip rüzgâr kapasite artışı projelerimiz ile birlikte üretimimizi daha da artırmayı hedefliyoruz" dedi.

"BORÇLULUĞUMUZU AZALTMAK İÇİN EUROBOND GERİ ALIMLARINA YILIN İLK YARISINDA DA DEVAM ETTİK"

Ömer Fatih Keha, kurdaki yükselişin finansalları etkilediğini belirterek, "Borçluluğumuzun azaltılması noktasında Eurobond geri alımlarını gerçekleştirmeye devam ettik. Bugüne kadar 70 milyon ABD Doları nominal değerde Eurobond geri alımı geçekleştirerek, şirket borçluluğunu ve faiz yükünü azalttık. 2025-2027 yıllarında ödenecek anapara ödemelerimizin de bugünden azaltılması açısından yaptığımız Eurobond geri alımlarımız oldukça stratejik bir önem taşıyor. Borçluluğumuzun daha da azaltılması amacıyla yılın geri kalanında da Eurobond geri alımlarımızı sürdürmeyi planlıyoruz" dedi.

Şirketin elde ettiği gelirlerin büyük kısmının dolar bazlı olduğunun altını çizen Keha, "Eurobond anapara ödemelerinin Şubat 2025 - Şubat 2027 dönemleri arasında gerçekleşecek olması ve ilgili periyot içerisinde elde etmeyi planladığımız döviz gelirleri sayesinde, TL'deki değer kaybının operasyonel nakit akışımıza olumsuz etkisinin olmayacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR