PİYASALAR

Kordsa'nın 'Yaşam Güçlendiren' yatırımları

Güçlendirme teknolojileri pazarının global oyuncusu Kordsa, yatırımları ve ilkleri ile yer aldığı sektörlere yön veriyor. Kord bezi üretiminde özellikle çevresel sürdürülebilirliği sağlayacak buluşları hayata geçiren şirket, inşaat sektörü için kratos ürününü geliştiriyor. Sahip olduğu teknoloji, know-how ve birikimle kompozit üretimi de yapıyor. Profesyonel yaşamının büyük bir kısmını Kordsa’da geçiren ve bugün şirketin CEO’su olarak görev yapan Ali Çalışkan, yaşamı güçlendiren mottolarını paylaşırken global yatırımlarını, üretim özelliklerini ve sosyal sorumluluk çalışmalarını Platin’e anlattı.

Dalida Özatay Erus / [email protected]

Otomotiv sektöründe de her 3 lastikten birinde Kordsa teknolojisi yer alıyor. Kompozit iş alanına geldiğimizde; ana iş kolumuzda ortaya koyduğumuz know-how ve teknolojilerle, 2014’de yaptığımız uzun vadeli strateji çalışmaları kapsamında Kordsa’nın temel yetkinlikleri nedir? Bu yetkinlikleri nerelere yansıtabilir? Farklı iş kolları ve sektörlerde bu yetkinliklerimizi kullanarak hızlı bir şekilde nasıl bir penetrasyon yaratabiliriz? konuları üzerinde çalıştığımızda, kompozit sektörü öne çıktı. Bunun arkasında ise mega trendlerden biri olan mobilite yer alıyor. Artık her şey hafiflemeye başladı. Böylece kompozit malzemenin kullanım alanı da geniş bir yelpazeye yayıldı. Katma değeri en yüksek kullanım alanlarından birisi ise havacılık. Kompozit hâlâ maliyeti yüksek, pahalı bir malzeme olduğu için otomotiv sektörünün sadece üst segmentinde kullanılıyor. Porche ve Ferrari gibi araçların yanı sıra yarış otomobillerinde de kompozit tercih ediliyor. Kompozit malzeme, hafifliği ve dayanıklılığı kadar görselliğiyle de öne çıkıyor. Bu görsellik de o segmentlerde ciddi bir albeni yaratıyor. Kompozit malzeme, enerji sektöründe de kullanılıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru bir trend var. 

Ali Çalışkan, yaşamı güçlendiren mottolarını paylaşırken global yatırımlarını, üretim özelliklerini ve sosyal sorumluluk çalışmalarını Platin’e anlattı. Platin’in Ağustos sayısı bayilerde…

PLATİN DERGİSİNİN BU AYKİ SAYISINI ALMAK İÇİN TIKLAYIN