EMLAK
18 Ocak 2023 10:16

Erden Timur: Konut satışında Türkiye, Avrupa'da birinci oldu

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, 2022 yılı konut satış verilerini değerlendirdi.

Erden Timur: Konut satışında Türkiye, Avrupa'da birinci oldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık 2022 dönemine ait konut satış verileri açıklandı. Böylelikle Türkiye'nin 2022 yılındaki konut satış karnesi de belli oldu.

Açıklanan verilere göre, 2022 yılında Türkiye genelinde toplam 1 milyon 485 bin 622 adet konut satılırken bu rakam, bir önceki yıla göre yüzde 0,4 oranında azalış gösrerdi.

2022 konut satış verilerini değerlendiren Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, "Son dört yıldır konut satış adetinin 1,5 milyon bandına yaklaştıran Türkiye'de 2022 de 1 milyon 485 bin adet konut satıldı. Dolayısıyla, Türkiye konut satış adetinde yine Avrupa'da birinci oldu. Bu birkaç açıdan önemli. Birincisi, başta Avrupa olmak üzere Dünya'daki büyük ekonomilerde konut satışı yüzde 10 ile yüzde 30 arasında düşerken Türkiye'de azalmadı başa baş kapandı. Bu da Türkiye'deki iç piyasada, talebin çok canlı olduğunu gösterir" ifadelerini kullandı.

(Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur)

"2023'TE GELİR BAZINDA AVRUPA'YA YAKLAŞMASINI UMUYORUM"

İngiliz araştırma şirketi Knight Frank'ın son verilerine göre de gayrimenkul en fazla kazandıran yatırım aracı olduğuna dikkat çeken Timur, "Rapordaki verilere göre değerlenme oranlarına bakıldığında Türkiye büyük şehirleriyle ilk 4'te yer alıyor. Yatırım aracı olarak gayrimenkul en fazla Türkiye'de kazandırmaya devam ediyor. Bu sebeple talep sürekli dinamik olacak. İkincisi, Türkiye'de 200 alt sektörü de dinç tutması içinde önemli. Dolayısıyla burada arzın tekrar ivmelenmesi üreticilerin tekrar üretime geçmesi daha dikkat edilmesi gereken bir husus. Nitekim 5 yıl öncesine göre ikinci el satışın payı yüzde 50 -50'den yüzde 30-70'e yükseldi. Birinci el azaldı. 2023'te bu oranın tekrar dengelenmesi çok değerli olacaktır. Bu sebeple 0,69 faiz oranıyla başlayan sıfır konut kampanyasının 2023'te bu oranın dengelenmesine katkısı büyük olacaktır. Yabancı konut satışı tarafında da yüzde 15 artış var. Bu toplam satışta yüzde 5'e denk geliyor. Avrupa'ya kıyasla bu oran yarı yarıya düşük. Nitekim Portekiz ve İspanya'da Avrupa ortalamasında yabancıya satış oranı yüzde 10 seviyesinde. Türkiye'ye doğrudan yatırım olarak değerlendirildiğinde yabancıya satışında 2023'te gelir bazında Avrupa'ya yaklaşmasını umuyorum" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR