USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Ekonomi Haberleri

25 Mayıs 2023 11:48
AA

Türk firmaları 850 milyon dolarlık hedefle ABD pazarına odaklandı

İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, "ABD'ye 2022'de 708 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu yılki hedefimiz ise 800-850 milyon dolar arasında" dedi.

Türk firmaları 850 milyon dolarlık hedefle ABD pazarına odaklandı

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, ABD ile yaptıkları ticaretin her geçen yıl arttığını belirterek, " ABD'ye 2022'de 708 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu yılki hedefimiz ise 800-850 milyon dolar arasında. ABD'de Türk ürünlerine olan ilginin her geçen gün arttığını görünce, bu hedefe rahatlıkla ulaşabileceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Dünyanın dört bir tarafından şekerleme, çikolata, bisküvi, atıştırmalık ürünler, hazır yiyecekler ve dondurma üreticilerinin katıldığı ABD'nin Şikago kentinde bu yıl 26'ncı kez düzenlenen Uluslararası Şekerleme ve Atıştırmalık Ürünler Fuarı "Sweets & Snacks Expo 2023" fuarına Türk şirketler yoğun ilgi gösterdi.

Çikolata, şekerleme, bisküvi, atıştırmalık ürünler, hazır yiyecekler ve dondurma sektöründe faaliyet gösteren firmaların katılımcı olduğu fuara, Türkiye 13'üncü kez milli katılım organizasyonu düzenledi.

Türkiye'nin, 2022'de 708 milyon dolarla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe en çok ihracat gerçekleştirdiği ikinci ülke olan ABD'de düzenlenen fuarda; 23 Türk firması yer aldı.

TÜRK ÜRÜNLERİNE İLGİ ARTTI

İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, ABD raflarında her geçen gün etkinliği artan Türk markalarının; ABD'nin Şikago kentinde düzenlenen fuarda ilgiyle karşılandığını ifade etti.

Taycı, Türk ürünlerine ABD'de her geçen gün rağbetin arttığına dikkati çekerek, 2023 için ABD'ye yapılan ihracatta yüzde 15-20 artış beklediklerini, ihracatın 800-850 milyon dolar arasına çıkabileceğini söyledi.

ABD ile ticarette son 7 yıllık periyotta her yıl ortalama yüzde 15-20 arasında büyüme yakaladıklarına işaret eden Taycı, "ABD halkının her geçen gün ürünlerimize karşı ilgileri biraz daha artıyor. Bu ilgiye üreticilerimiz, sanayicilerimiz aynı şekilde karşılık veriyor ve buna göre pozisyon alıyor. ABD halkının sevmiş olduğu tatları, lezzetleri ön plana çıkarıyorlar.

Hatta ambalaj tasarımlarını buna göre belirliyor, sunum şekillerini değiştiriyorlar. Biz de ABD'ye daha fazla ihracat yapmak isteyen üreticilerimize, 'Ürünlerinizi daha fazla Amerikanize edin' diyoruz. Böylece, ABD pazarında Türk ürünleri daha fazla ön plana çıkabiliyor. Türk ürünleri ABD raflarındaki etkinliği de artırmış oluyor." açıklamasını yaptı.

EN ÇOK OKUNANLAR