USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Ekonomi Haberleri

10 Kasım 2023 13:33
AA

Rüzgar enerjisinde 5 milyar dolar yatırım beklentisi

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı İbrahim Erden, 2028 yılına kadar rüzgar enerjisinde 18 bin megavat kurulu güç hedeflendiğini belirterek, "Bunun yatırım tutarı 5 milyar dolar. Yani yılda 1 milyar dolarlık yatırımdan bahsediyoruz" diye konuştu.

Rüzgar enerjisinde 5 milyar dolar yatırım beklentisi

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı İbrahim Erden, ülkede rüzgar santrallerinin çoğunun Batı Anadolu'da olduğunu belirterek son yıllarda yatırımların Orta Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi'ne doğru da yayıldığını söyledi.

Erden, Türkiye'de rüzgar enerjisi kurulu gücünün 12 bin megavata ulaştığına işaret ederek, bu alanda potansiyelin çok daha yüksek olduğunu dile getirdi.

"ÖZEL SEKTÖRÜN DE PROJELERİ HIZLICA GELİŞTİRMESİ GEREKİYOR"

Karada 120 bin ila 150 bin megavatlık kurulu güç potansiyeli bulunduğuna dikkati çeken Erden, şu ifadeleri kullandı:

"Potansiyelin sadece yüzde 10'undayız. Bunu geliştirmek için kamu ve özel sektörün çok adım atması lazım. Burada en önemli konu mevcut yatırımların hızlı yapılabilmesi. Bunu yapmak için de iki unsur var, önce yatırımcıların izin süreçlerini hızlıca tamamlaması gerekiyor. Çevresel izinleri, imar izinleri, arazi tahsisi ile ilgili izinler gibi birçok izin sürecinin hızlı bir şekilde ilerlemesi lazım. Kamunun yapabileceği öncelikle bunları kolaylaştırmak ve süreçleri çabuklaştırmak. Özel sektörün de bu yatırımların hızlı ilerlemesi için projeleri hızlıca geliştirmesi gerekiyor."

Erden, 12. Kalkınma Planı kapsamında rüzgar enerjisi kurulu gücünde 5 yılda 18 bin megavat hedeflendiğini anımsatarak, "Bunun yatırım tutarı 5 milyar dolar. Yani yılda 1 milyar dolarlık yatırımdan bahsediyoruz. Biz buna asgari hedef olarak bakıyoruz, inşallah bunun daha üzerinde olacak şekilde yatırımların devam etmesini umuyoruz." diye konuştu.

(Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı İbrahim Erden)

EN ÇOK OKUNANLAR