EKONOMİ
03 Mart 2023 10:55

EYT'ye e-Devlet'ten nasıl başvuru yapılır?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. EYT'lilerin emeklilik başvuruları e-Devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılacak. Peki, EYT'ye e-Devlet'ten nasıl başvuru yapılır?

EYT'ye e-Devlet'ten nasıl başvuru yapılır?

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle EYT'lilere emeklilik yolu resmen açıldı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemeyle emeklilik hakkını kazanan vatandaşların başvurularını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilmeleri için gerekli hazırlıklarını tamamladı.

EYT'lilerin emeklilik başvuruları, e-Devlet aracılığıyla kolay bir şekilde yapılabilecek. Şartları karşılayan vatandaşlar, evrak veya bekleme sırasıyla vakit kaybeden online ortamda emeklilik başvurularını yapabilecek.

EYT'YE E-DEVLET'TEN BAŞVURU ADIMLARI

E-Devlet'in arama çubuğuna "EYT" yazıldıktan sonra işlemlerin yapılacağı sayfaya ulaşılıyor.

Ardından 'Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi' kısmından başvuru sayfası açılabilir.

Açılan ekrandan 'Yeni Başvuru' alanı seçilerek tahsis talep türü olarak 'Yaşlılık Aylığı'nın seçilmesi gerekiyor.

Sonrasında dijital hizmette sigortalı türü olarak SSK kapsamında aylık talep edeceklerin "4A SSK", Bağkur kapsamına girenlerin ise "4B Bağkur" seçeneğini işaretlemesi ve "Başvur" butonuna tıklaması gerekiyor. Devamında maaş ödemesinin yapılacağı banka ve şube bilgisi ile e-posta, cep telefonu numarası, adres bilgisini içeren iletişim bilgilerinin doldurulması önem taşıyor.

"Aylık alıyor mu?" sorusuna "Evet" veya "Hayır" yanıtı verildikten sonra son aşamaya geçilecek. Son aşamada "Başvur" butonuna basılarak başvuru tamamlanmış olacak.

EYT'ye e-Devlet'in yanı sıra SGK merkezlerinden de başvuruların alınabileceği belirtild.

KİMLER EYT'TE BAŞVURABİLECEK?

EYT'de herhangi bir yaş sınırı aranmazken 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olup kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini doldurmak gerekiyor. İşe başlama tarihine göre 5 bin ile 5 bin 975 gün arasında değişen prim günü şartını da tamamlayanlar EYT'ye başvuruabiliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR