USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Ekonomi Haberleri

22 Mayıs 2023 12:07
AA

Bakan Nebati: 2022 yılında son 20 yılın en iyi bütçe performanslarından birini elde ettik

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye ekonomisinin büyüme performansıyla birçok ülkeye fark attığını belirterek 2022 yılında son 20 yılın en iyi bütçe performanslarından birinin elde edildiğine dikkat çekti.

Bakan Nebati: 2022 yılında son 20 yılın en iyi bütçe performanslarından birini elde ettik

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu.

Salgın döneminde dünya küçülürken Türkiye'nin büyüdüğünün altını çizen Nebati, "Türkiye, 2021 yılında yüzde 11,4'lük güçlü büyümesinin ardından, Rusya-Ukrayna Savaşı'yla emtia fiyatlarının tüm dünyada fırladığı 2022 yılında yüzde 5,6'lık büyüme kaydetmeyi başarmış, bu performansıyla birçok ülkeye fark atmıştır. Bugün birçok ekonomi işten çıkarmalarla yüzleşirken, ülkemizde istihdam rakamları istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Uyguladığımız politikalar sayesinde, 2023 mart ayında yıllık 1,5 milyon kişilik istihdam artışıyla toplam istihdamımız 31,5 milyon kişiye yükselmiştir." ifadesini kullandı.

"Ülkemizde, şimdiye değin taş üstüne taş koymamış olan muhalefet, onun hem yurt içi hem de yurt dışındaki saz arkadaşları ve içimizdeki beyinsizler seçim sonuçlarına etki edebilmek hesabıyla bir süredir sistematik bir şekilde ve histerik bir ruh haliyle ekonomimize saldırmaktadır. " ifadesini kullanan Nebati, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesiyle ekonominin zor duruma düşeceği düşüncesinin yayılmaya çalışıldığına dikkati çekti. Nebati, "Bu kötü niyetli oy avcılarını, bu felaket tellallarını, kişisel menfaatleri peşindeki bu ithal reçete meraklılarını gerçeklerin sert tokadıyla kendine getirmek artık şart olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

EN ÇOK OKUNANLAR