EKONOMİ
31 Aralık 2021 12:02
Akşam

2022'de ihracatçılar yeni rekorlar bekliyor

Pandeminin yarattığı sıkıntıları ve tedarik zincirindeki bozulmaları avantaja çeviren Türkiye ihracatta peş peşe rekorlar kırdı. İhracatçılar umutlu girdikleri 2022'de de yeni rekorların gelmesini bekliyor.

2022'de ihracatçılar yeni rekorlar bekliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle: Pandeminin en zorlu ilk yılında gösterdiğimiz üstün başarıdan ötürü tedarik zincirinden kopmadık. Tedarik zincirinden kopmamamız bize önemli avantaj sağladı ve bu avantaj sayesinde daha önce hiç ürün ihracatı yapmadığımız ülkelerle 23 milyar dolarlık ihracat yakaladık. Bunun önümüzdeki sene daha fazla artacağını görüyoruz. İhracatımız artarak devam edecek. Artık her ay 20 milyar dolar ve üzeri ihracat olduğunu görürsek önce 250 milyar dolar akabinde de 300 milyar dolar rakamına çok rahat ulaşırız.

■ Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu: Bu yıl İtalya, İspanya, Polonya, Dubai, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Güney Afrika, Kenya, Kudüs ve Irak'ta toplam 26 yeni mağaza açtık. Orka olarak pazar çeşitliliğine çok önem veriyoruz. Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da marka zincirimizi genişletmeye devam edeceğiz. 2022 yılının sonunda da 25 yeni mağaza ile global yolculuğumuza devam edeceğiz.

■ Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: Yarı iletken çip krizinin en azından 2022 yılı ortalarına kadar etkisini devam ettireceği tahmin ediliyor. Ancak sorunun 2023 yılı sonrasına uzamasını beklemiyoruz. Özetle 2022 yılının özellikle ilk yarısının da sektör açısından zor bir yıl olacağını söyleyebiliyoruz. Yine de önümüzdeki yıl ihracat hedefimizi 33 milyar dolar olarak belirledik. Bu yıl çip krizi nedeniyle yaşanan kayıpları 2022 yılında telafi etmeyi amaçlıyoruz.

İleriye dönük heyecanımız artıyor

■ Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin: Henüz zor zamanlar tamamen atlatılmamış olsa da özellikle son bir yıldaki yükseliş trendi ileriye dönük ümitlerimizi ve heyecanımızı artırıyor. Tekstil ve konfeksiyon sektörleri olarak pandemi şartlarına rağmen yıl sonunda 30 milyar dolar ihracatla birlikte 18 milyar doların üzerinde bir dış ticaret fazlası gerçekleştirmiş olacağız.

■ Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu: Türkiye 2020 yılında zor şartlara rağmen üretimini sürdürdü. Salgın döneminde önceliğin gıda ve hijyen ürünlerine yoğunlaşması üzerine de dünya genelinde bir talep artışı oluştu. Bu durum, mevcut pazarların yanı sıra pandemi döneminde yeni pazarların da doğmasına yol açtı. Öyle ki bugüne kadar bizden hiçbir şey talep etmeyen veya önümüzde engeller çıkaran ülkeler, bizden ürün talep etmeye başladı. Bu fırsatın devam ettirilebilmesi için sanayicinin ihtiyacı olan hammaddeyi doğru üretmesi bunun için de çiftçimizi desteklememiz gerekiyor.

UHKİB'den 18 milyar dolar katkı

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Nüvit Gündemir: UHKİB'in 11 aylık dönemde ihracatı yüzde 33.6'lık artışla 885.6 milyon dolara yükseldi. Yıl sonu için hedefimiz olan 30 milyar dolar ile tüm zamanların rekorunu kıracağımız gibi, ülkemiz ekonomisine de 18 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası sunmuş olacağız.

EN ÇOK OKUNANLAR