Platin
PİYASALAR

"Dijital altyapı yönetimini yapay zeka ile akıllandırıyoruz"

Platin

Toplantıda daha sonra söz alan ve 'Yeni Nesil BT Operasyonları için AIOps' başlıklı bir konuşma yapan CA Technologies Türkiye Genel Müdürü Umut Güler, teknoloji eğilimlerinin çok hızlı değişimine dikkat çekerek yapay zeka, makine öğrenmesi, gibi kavramların son birkaç yıldır konuşulmaya başlandığını söyledi.

Umut Güler, CA’in portföyündeki teknoloji çözümlerinin paralelinde pazarın bugününü ve geleceğini şöyle aktardı: "CA Technologies olarak yaklaşık 50 yıllık bir yazılım şirketiyiz ve yakın zamanda Broadcom tarafından satın alındık. 10 yıl önce CA’in gündeminde ITIL süreçlerinin yönetilmesiyle ilgili teknolojiler vardı. 2013’ten itibaren hayatımıza API uygulamaları, mikro servisler girdi. Türkiye’de Ziraat Bankası büyüklüğündeki pek çok kurumsal şirketin açık bankacılık ve API yönetimi projelerini yürüttük ve yürütüyoruz. Daha sonra hayat Continious Delivery, DevOps kavramlarıyla tekrar hızla değişti. Bugün ise konumuz yapay zeka. Aslında yapay zekanın neredeyse 30 yıllık bir geçmişi var. Hisse senedi foreks piyasalarında uzun zamandır kullanılıyor. Biz de CA olarak yapay zekayı en iyi olduğumuz altyapı izleme ve yönetimi (infrastructure management) alanında kullanıyoruz. 
CA’de 46 yıllık bir altyapı izleme aracı ve geliştirdiği bilgi birikimi mevcut. Bunun üzerine yine CA’in bünyesinde oluşturulan 16 kişilik veri bilimci ekibiyle bir algoritma yazılarak sadece altyapı yönetimi özelinde bir yapay zeka yönetimi altyapısı yaratıldı. Buna ‘digital operation intelligence’ adı verilerek bir çözüm seti haline getirildi. DevOps kavramı AIOps’a çevrildi. 
Ziraat Bankası gibi büyük şirketlerdeki devasa büyüklükteki verinin, alarmların yorumlanması, bağlantılandırılması, bu veriden anlam üretilmesi ve buradaki sorunların, alarmların doğru zamanlarda doğru şekilde yönetilmesi çok fazla zaman ve insan kaynağı ihtiyacını doğuruyor.  

Katlanarak büyüyen bir ortamda verilerin işlenmesinde yapay zekanın katkısı çok büyük ve yadsınamaz. Dönüşüm sürecinin temel çıktısı olan verimliliğin maksimize edilmesini sağlamak için yapay zekadan yararlanmak şart. Biz de uzmanlığımız olan altyapı yönetimine yapay zekayı yerleştirdik. Onlarca ekipte bulunan yüzlerce çalışan tarafından yapılan işlerin sadece birkaç günde doğru bir şekilde yapılabilmesi için yeni teknolojiler geliştiriyoruz. Makine öğrenmesi, yapay zeka teknolojilerinin açık kaynak kodlu ürünlerle entegre edilerek hizmete sunulması öncelikli iş kollarımızdan biri.

CA’in bu yılki odağı dijital altyapı yönetimi (digital infrastructure management). Continious testing, continious delivery, DevOps projeleriyle bu odağımızı geliştiriyoruz. Aynı zamanda hızı artırmak adına da yapay zeka ve makine öğrenmesini devreye alıyoruz.’’