USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Dijital Dönüşüm

13 Şubat 2024 15:44

SAS, 2024'te de Türkiye'nin dijital dönüşümünde önemli rol üstlenmeyi hedefliyor

Dünyanın geleceği için önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen yapay zeka ekonomisi dönemi; bankacılık, finans, e-ticaret, kamu, perakende gibi alanlarda faaliyet gösteren şirket ve kurumların ihtiyaçlarını önemli ölçüde şekillendiriyor.

SAS, 2024'te de Türkiye'nin dijital dönüşümünde önemli rol üstlenmeyi hedefliyor

Yapılan araştırmalar verinin ve yapay zeka destekli uygulamaların özellikle üretici yapay zeka ve güvenlikli yapay zeka gibi kavram ve teknolojilerin artık iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini ve gelecekte de her alanda etkisini ciddi bir oranda artıracağını ortaya koyuyor. Dünyada yapay zeka ve analitik lideri olan SAS'ın uzmanları da Türkiye'nin dijitalleşme konusunda son yıllarda attığı önemli adımlar vasıtasıyla sektörün gelişiminin devam edeceğini öngörüyor. Ekosistemde, pazarın ihtiyaçları doğrultusunda her alanda yapay zekanın şekillendireceği dijital projelerin de artacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'de 27 yıldır faaliyetini sürdüren SAS, büyüme trendini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Türkiye pazarındaki güçlü konumunu daha da sağlamlaştıran şirket finans, telekomünikasyon, perakende, üretim, holdingler ve kamu kurumlarına hizmet veriyor. Son üç yılda SAS'ın çalışan sayısında dikkate değer bir artış yaşandığının vurgusunu yapan SAS Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Rasim Eğri, "Bu artış, şirketin büyüme potansiyelini ve iş gücündeki çeşitliliğini gösteriyor. SAS olarak teknoloji çağında yenilik ve gelişimdeki önderliğimizi sürdürmek için ciddi bir kaynak aktarımı yapıyoruz. Bu, SAS'ın teknolojik öncülüğünü sürdürmesine ve müşterilerine en son teknolojik gelişmeleri sunmasına olanak tanıyor" diyor.

SENTETİK VERİ VE ETİK SORUMLULUK

2024 yılına ilişkin öngörülerini de paylaşan Eğri, "2024'te ise sentetik veri üretimi, özellikle gerçek veri toplamanın zorlukları ve yavaşlığı göz önüne alındığında, daha doğru analitik modeller oluşturabilmek için önemli bir alan olarak öne çıkacak. Sağlık sektöründe tıbbi araştırmacılar için sentetik tıbbi görüntülerin oluşturulması gibi uygulamalarda büyük potansiyel bulunduruyor. Finans dünyasında ise sahtekarlık tespiti ve kredi değerlendirmeleri gibi alanlarda sentetik veri üretimi umut vaat ediyor. Sentetik veri üretiminin özellikle yaşam bilimlerinde ilaç keşfini hızlandıracağını öngörüyoruz. Bu bağlamda, sentetik veri üretiminin çeşitli sektörlerde önemli bir analitik araç olarak kullanılmasını bekliyoruz. Geleceğe ancak artan dijital verinin güvenilirliği ve karar verme süreçlerinde kullanılan teknolojilerin algoritmalarının şeffaflığı ve açıklanabilirliğiyle adapte olunabilir. Yeni teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte, biz insanlar olarak bu teknolojilerin etkilerini anlamak ve üzerimize düşen sorumluluğu taşımakla yükümlüyüz. Teknolojilerin sadece gündemde veya trend olduğu için değil, gerçekten bilinçli ve şeffaf bir şekilde, sorumlulukla kullanılması gerektiğine inanıyoruz. Yeni teknolojilerin karmaşık hale gelmesine rağmen, kullanımlarının kolaylaştığını gözlemliyoruz. Bu kullanım kolaylığı, zaman kazandırırken hatalı kararlar vermeye de neden olabilir. Bu nedenle, odaklanılan teknoloji alanlarında uzmanlaşmış kişilerin, teknolojinin doğru işleri doğru şekilde öğrenip öğrenmediğini kontrol etmesi ve gerektiğinde müdahale ederek teknolojinin doğru iş yapmasını sağlamak için gerekli önlemleri alması gerektiğine inanıyoruz" diyor.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖRDE İNOVASYON VE İŞ BİRLİĞİ

Hem özel sektörde hem de kamuda veriye dayalı kararların alındığı, ispata dair politikaların oluşturulduğu ve anlaşıldığı bir döneme girildiğinin altını çizen Eğri, "SAS olarak ana stratejimizde, iş süreçlerine daha hızlı ve doğru kararları entegre etmeye odaklanıyoruz. Hızlı ve doğru karar vermenin önemi her geçen gün artıyor ve gerçek zamanlı veri kullanımıyla yapılan aksiyonlar, senaryo analizleri ve simülasyonlar, karar vericilere büyük avantajlar sağlıyor. SAS olarak karar verme süreçlerine odaklanarak, bu süreçleri yeni teknolojilerle yeniden tasarlıyoruz. Teknolojiyi günlük hayatta kullandığımız doğal iletişim yöntemleriyle entegre ederek, karar vericilerin en karmaşık teknolojileri bile rahatlıkla kullanabilmesini sağlıyoruz. Kamu sektöründe SAS'ın öncülük ettiği projelerin sayısı veri analitiği ve yapay zeka uygulamalarının kullanımının yaygınlaşmasıyla artarken bu alanın kapsamı daha da genişliyor. SAS, kamu kurumlarıyla yaptığı iş birlikleriyle kurumun veri havuzunu analiz ederek, faaliyetlerini daha verimli hale getirmesine yardımcı oluyor." diyor.

SAS TÜRKİYE'NİN 2024 YOL HARİTASI

SAS Türkiye'nin 2024 hedeflerinden biri, Türkiye'deki şirketlerin yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini kullanmalarını teşvik etmek. Bu doğrultuda, şirketlere yapay zeka ve makine öğrenimi konularında eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunacak. Özellikle sağlık alanında ve yaşam bilimlerinde yapay zeka destekli çalışmaların öncülüğünü yapacak olan SAS, finans sektöründe veri odaklı dijital dönüşümü desteklemeye odaklanırken, kamu sektöründe veri odaklı dijital dönüşüme güç vermeye devam edecek.

EN ÇOK OKUNANLAR