USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Dijital Dönüşüm

16 Mart 2024 09:47

Lojistikte ‘AI' dönemi nasıl olacak?

Sektörler arası yapay zeka entegrasyonu hız kazanırken, ParkPalet Kurucu Ortağı ve CEO'su Alp Çiçekdağı, lojistik ve e-ticaret alanında yapay zeka kullanımının iş süreçlerine nasıl entegre edilebileceğini 5 adımda anlattı.

Lojistikte ‘AI' dönemi nasıl olacak?

Gelecekte yapay zeka (AI), e-ticaret lojistiği ve depolama sektörüne önemli faydalar sağlayacak. Bu teknoloji, veri analizi ve otomasyon kapasitesi sayesinde, şirketlere hızlı ve doğru sipariş işleme, envanter yönetimi, operasyonel verimlilik ve maliyet tasarrufu gibi alanlarda rekabet avantajı sunacak. Yapay zeka, envanter seviyelerini gerçek zamanlı olarak tahmin edebilir, sipariş işlemlerini otomatize edebilir ve hatta bakım ihtiyaçlarını proaktif bir şekilde belirleyebilir.

FULFILLMENT MERKEZLERİNDE 'YAPAY ZEKA' KULLANIMININ 5 YOLU

Yapay zekanın hayatımızın her alanına giderek daha fazla entegre olduğu bir dönemde, ParkPalet'in Kurucu Ortağı ve CEO'su Alp Çiçekdağı, bu teknolojinin lojistik ve depolama sektöründe nasıl bir etki yaratacağına dair değerli perspektifler sunuyor. Çiçekdağı, yapay zeka kullanımının e-ticaret lojistiği ve depolama, yani 'fulfillment' sektöründe getireceği beş kritik avantajı detaylandırıyor:

1. Dinamik envanter yönetimi

Yapay zeka (AI) teknolojisi, gerçek zamanlı envanter takibi ve analizi ile lojistik sektörünü dönüştürüyor. Bu sayede, depo maliyetleri düşürülürken, müşterilere daha hızlı ve etkin bir şekilde ürün teslim edilebiliyor.

2. Esnek sipariş işleme stratejileri

E-ticaret sektörü büyüdükçe, hızlı ve esnek sipariş işleme çözümlerine olan ihtiyaç da artıyor. Yapay zeka, bu esnekliği sağlayacak hibrit sipariş işleme stratejilerini etkin bir şekilde uygulamanmasına olanak tanır.

3. Operasyonel verimliliğin maksimuma çıkarılması

Makine öğrenimi ve yapay zeka, sipariş işleme hızını artırırken, depo içindeki işlemleri de optimize edebilir. Bu, hem rekabet avantajı sağlar hem de müşteri memnuniyetini artırır.

4. Proaktif bakım yönetimi

Yapay zeka destekli kestirimci bakım yöntemleri, ekipman arızalarını öngörerek iş sürekliliğini ve müşteri memnuniyetini korumamıza yardımcı olabilir.

5. İş gücü ve otomasyon entegrasyonu

Teknoloji ve insan kaynakları arasındaki sinerji, iş süreçlerini hızlandırır ve iş gücüne daha yaratıcı ve stratejik görevler için alan açar. Özellikle depo otomasyonunda yapay zeka, iş gücünü stratejik görevlere yönlendirerek verimliliği artırabilir.

Sonuç olarak yapay yeka ve diğer yeni nesil teknolojiler, depolama ve fulfillment sektöründe büyük potansiyel taşıyor. Bu teknolojilere açık bir şekilde yaklaşarak operasyonlarını iyileştirmek ve rekabet avantajı elde etmek için ilerleyen dönemlerde bu fırsatları değerlendirmek isteyen ParkPalet, gelecekte daha fazla inovasyon ve verimlilik ile müşterilerine daha iyi hizmet sunmayı hedefliyor.

(ParkPalet Kurucu Ortağı ve CEO'su Alp Çiçekdağı)

EN ÇOK OKUNANLAR