USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Dijital Dönüşüm

01 Mart 2024 15:42
AA

"Turkcell'in her yatırımı Türkiye'nin dijital geleceğine yatırımdır"

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, Turkcell'in çalışmalarını ve gelecek planlarını MWC24'te aktardı.

"Turkcell'in her yatırımı Türkiye'nin dijital geleceğine yatırımdır"

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, şirketin her yatırımının aynı zamanda Türkiye'nin dijital geleceğine bir yatırım olduğunu belirterek, "Türkiye'de dijital dönüşümün lokomotifi olma misyonumuzu sürdürüyoruz" dedi.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress-MWC), 26-29 Şubat'ta dünya çapında binden fazla mobil operatör, dijital servis sağlayıcı ve ekosistemin ilgili endüstrilerinden yüzlerce katılımcıyla gerçekleştirildi.

Turkcell de uluslararası alandaki en önemli mobil iletişim etkinliği MWC2024'u, yaptığı yerli ve global iş birlikleri, katıldığı paneller ve aldığı ödüllerle tamamladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdürü Koç, "aptığımız anlaşmalarla, gerçekleştirdiğimiz görüşmelerle ve katıldığımız toplantılarla, Türkiye'nin Turkcell'i olarak küresel alanda ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Koç, Turkcell'in, Türkiye'nin dijitalleşmesindeki önemine ve gelecek hedeflerine değinerek Turkcell olarak, lokasyon bağımsız iletişimi ve bağlantıda sürdürülebilirliği herkes için mümkün kılan teknolojiler peşinde olduklarını belirtti.

Turkcell'in her yatırımının, Türkiye'nin dijital geleceğine yapılan bir yatırım olduğuna dikkati çeken Koç, "30 yıla ulaşan tarihçemiz, 43 milyona yakın müşterimiz ve 600 bine yakın kurum ve kuruluşa sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizle, Türkiye'de dijital dönüşümün lokomotifi olma misyonumuzu sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

"TURKCELL ENERJİ ŞİRKETİMİZLE YÜZDE 100 YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİYORUZ"

Koç, 'herkesi' birbirine bağlamaktan, 'her şeyi' birbirine bağlama çağına geçildiğini, insanların daha büyük işler başarmak için akıllı makinelerle birlikte çalıştığı bir dönemin başladığının altını çizdi.

Türkiye'nin 'dijital teknolojilere yönelik adaptasyonunu hızlandırma' potansiyellerini sonuna kadar kullanacaklarını belirten Koç, şirketin 30'uncu yılında öncelikli olacak gündemlerine dair şunları kaydetti:

"Turkcell olarak operasyonlarımızı sürdürülebilir hale getirmekle kalmıyor, ekonomiye katma değer katacak ürün, hizmet ve proje çözümleri geliştiriyoruz. Yenilenebilir enerjiyi de yalnızca tüketmiyor, Turkcell Enerji şirketimizle yüzde 100 yenilenebilir enerji üretiyoruz. Bu çalışmalarımızın gezegene katkıları bağımsız kuruluşlar tarafından da ölçülüyor. 2024'te şebekelerimizi yüzde 5 oranında daha verimli hale getirmeyi hedefliyoruz. Güneş enerjisi (GES) yatırımlarımız kapsamında hedefimiz, Türkiye'de 2025 sonuna kadar 240 milyon dolar yatırımla 300 MW kurulu güce sahip GES'leri devreye almak. 2026 itibarıyla toplam elektrik ihtiyacımızın yüzde 65'ini 'yeşil enerji' kaynaklarından karşılamayı planlıyoruz.

Hedefimiz, enerji tüketimimizi, 2030'a kadar kendi kaynaklarımızdan yüzde 100 yeşil enerjiyle karşılamak ve 2050'de net sıfır şirket olmak. Turkcell olarak iklim krizinin etkilerini azaltmak için dijitalleşmenin gücünü kullanacağız. Bu yıl globalde 21 bin şirketin sürdürülebilirlik çalışmalarının ve sonuçlarının değerlendirildiği Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project/CDP) İklim Değişikliği raporlamasında takdir edilen 346 şirket arasında Türkiye'den 'A' listesine giren tek telekomünikasyon şirketiyiz."

SİBER GÜVENLİK, TURKCELL İŞ STRATEJİSİNİN EN ÖNEMLİ BİLEŞENİ"

Gerçekçi sahte içeriklerin kolayca oluşturulabilmesinin küresel güvenlik gündeminin başında geldiğini belirten Ali Taha Koç, Turkcell olarak, siber suçluların gelişen teknolojileri kötüye kullanma potansiyeline karşı, yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi araçları kullanarak savunma mekanizmalarını, siber güvenlik araçlarını daha da güçlendireceklerini vurguladı.

Koç, 'Tehdit tespiti, analizi ve uyarlanabilir kontroller gibi alanlarda yapay zeka teknolojilerini etkili bir şekilde kullanarak, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın güvenliğini sağlamaya devam edeceğiz. Siber güvenlik, Turkcell iş stratejisinin en önemli bileşeni.' ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR