Platin
PİYASALAR

Şirketlerin salgın güncesi

Platin

Covid-19, hem küresel bir sağlık krizi hem de küresel bir ekonomik kırılma yarattı. Bugün iş liderleri, çalışanların sağlıklarını tehdit etmeden, virüsle savaşarak hayatta kalmak için daha fonksiyonel stratejiler ve üretim metotları uyguluyor. Dünya kitlenirken, şirketler kapılarını açık tutmak ve hayatımızın yeni gerçeği olan koronavirüs'e adapte olmak için inovatif adımlar atıyor

İrem Sertbaş / [email protected]

Salgının, 2020 yılının ikinci çeyreğinde global çalışma saatlerinde yüzde 6,7'lik bir azalmaya neden olacağı öngörülüyor

195 MİLYON TAM ZAMANLI ÇALIŞAN İŞİNİ KAYBEDEBİLİR

Dünya Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre, Koronavirüs’ün pandemiye dönüşmesiyle beraber küresel iş gücünün yüzde 81'i yani 3.3 milyar insanın iş yeri tamamen veya kısmen kapatıldı. Salgının, 2020 yılının ikinci çeyreğinde dünya genelinde çalışma saatlerinde yüzde 6,7’lik bir azalmaya neden olacağı öngörülüyor. Bu, dünya çapında 195 milyon tam zamanlı çalışanın işini kaybetmesi anlamına geliyor. 

PAZAR KAOSU, HANGİ SEKTÖRLERİ VURACAK?

Öte yandan; Moody’s tarafından yayınlanan raporun verilerine göre; yolcu taşımacılığı yapan havayolları, nakliye, konaklama sektörü, restoranlar, oyun ve perakende, kısa vadede Koronavirüs’le ilgili pazar kaosundan en çok etkilenecek alanların başında geliyor. Analistler; otomobil üreticilerinin, oyun sektörünün ve perakendecilerin tedarik zincirindeki aksaklıklardan sert bir şekilde etkileneceğini vurguluyor. Sony ve Microsoft, bu yılın ilerleyen aylarında piyasaya sürülmek üzere yeni video oyun konsolları hazırlıyordu. Ancak, Çin’in üretimi yavaşlatmasıyla bu planın ne zaman gerçeğe dönüşeceği meçhul… 

VIRGIN ATLANTIC, İNGİLİZ HÜKÜMETİ’NDEN YARDIM İSTEDİ

Milyarder Richard Branson, sahip olduğu havayolu şirketi Virgin Atlantic’in, Koronavirüs krizinden kurtulmasına yardımcı olmak için İngiltere Hükümeti’nin kredi vermesinin gerekli olduğunu söyledi. Branson, çalışanlarına ithafen yazdığı mektupta, salgın sırasında Virgin Atlantic’in ayakta kalmak için elinden geleni yapacağını ancak, uçakların ne kadar süre yerde olacağını kestiremediği böylesi bir belirsizlik ortamında, hükümetin yardımına ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı. Branson, ayrıca bu yardımın havayolu şirketi tarafınca geri ödeneceğini de belirtti. Rakip İngiliz havayolu easyJet de geçtiğimiz ayın başlarında İngiltere Hükümeti'nden 600 milyon Euro kredi aldı. 

ÇEVRİMİÇİ PERAKENDEYE GEÇİŞ HIZLANACAK

JPMorgan tarafından yapılan açıklamada, fiziksel mağazaların kapanması ve insanların halka açık yerlerde olmaktan korkmaları nedeniyle kriz sonra erdikten sonra bile çevrimiçi perakendeye geçiş hızlanacak. Özellikle e-ticaret ve dijital dünya hayatımızın merkezinde yer alacak. Dijitalleşme, Covid-19 süreci ile birlikte tüm dünyada sosyal etkileşim ve ekonomik hareketlilikte öncü rol oynayacak. Dijitalleşme yolculuğunda şirketlerin teknolojiyi çalışan memnuniyeti, esneklik, çeviklik, iş birliği ve iletişim gibi faktörlerle birleştirmesi ve iş gücü için dijital bir deneyim yaratmaları gerekiyor. TING İstanbul’un yayınladığı, TING Dijital Düşünme Raporu 2020 verilerine göre; dijital dönüşümde başarıyı yakalayan şirketlerin üç temel özelliği; dijital dönüşümün odağına müşteriyi almak, dijital teknolojiyi yönetmek için işletmenin tüm birimlerini birleştirmek ve doğru finansman modelini bulmak olarak sıralanıyor.

TÜRKİYE’DE ŞİRKETLER NASIL TEPKİ VERDİ?

Koronavirüs, bir anlamda dijital dönüşümü ve teknoloji odaklı çözümleri zorunlu hale getirdi. Ülkemizin dinamik yapısı, birlikte hareket edilme becerisi ve özelikle de genç nüfusunun enerjisiyle dönüşüm süreci hem istihdam hem de dijital altyapı açısından fayda sağlıyor. Covid-19 salgını nedeniyle iş dünyasının karşı karşıya kaldığı krizin yönetimini dijital dönüşüm açısından ele alan PwC Türkiye Dijital Hizmetler Lideri Oktay Aktolun, konuyla ilgili şu yorumda bulunuyor: “Bu deneyim bize şirketler için en önemli yatırımın, iş gücünün dijital yetkinliklerinin geliştirilmesi olduğunu bir kez daha gösterdi.” Artık iş yapış süreçlerinin çok önemli bir kısmının dijitalle entegre bir şekilde ilerleyeceği ortada. İşte, ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerden, salgın dönemi stratejileri…

ÜRETİM KAPASİTESİNİ YÜZDE 50 ARTIRDI

Vakanın ülkemizde ilk görüldüğü günden bu yana Dardanel ürünlerine yönelik talepte de ciddi bir artış yaşandığını belirten Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, “İhracat ve iç piyasada toplam satışlarımız 3 katına çıkmış durumda. Bu talebe yanıt verebilmek için önemli çalışmalar sürdürüyoruz. Bu amaçla Çanakkale’deki tesislerimizde üretim kapasitemizi yüzde 50 artırdık. Ayrıca fabrikamızda çalışan toplam bin 500 kişiye ek olarak 300 kişi daha istihdam etmek için çalışmalarımıza başladık. Fiyatlarımızı da bu süreçte sabit tutacağımızı açıkladık. Bağışıklık için önemli bir besin olan ton balığının, aynı hijyenik şartlarla ve aynı fiyatlarda temin edilebilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor” diyor. 

DİJİTALLEŞMEYE MÜŞTERİ ODAKLI YAKLAŞIM

Müşterilerin satın alma davranışlarını değiştirdiği, dijital kanallara daha çok yönlendiği, ihtiyaçlarını bulundukları döneme göre tekrar gözden geçirdikleri mevcut şartlarda, otomotiv sektörünün de değişime uyum sağlayacağına inandığının altını çizen Nissan Türkiye Genel Müdürü Emre Doğueri, sözlerine şöyle devam ediyor: “Dijitalleşme konusunu müşteri odaklı bir yaklaşımla daha kapsamlı bir şekilde operasyonlarımızın içine dahil ettik. Covid-19 sürecinde sağlık ve güvenlikten ödün vermeden araç sahibi olmak isteyen müşterilerimiz için, ‘Sizi Görüntülü Arayalım’ hizmetimizi hayata geçirdik. Bu sayede müşterilerimiz, showroom'lara gitmeden ihtiyaç duydukları her bilgiye uzman satış ekiplerimize canlı bağlanarak erişebiliyor. Değişim ve dönüşüm, gelecekte olumlu katkılar yaratacak."

YIL SONUNA KADAR 5 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

2020 sonuna kadar 5 bin kişilik bir ek istihdam oluşturmayı hedefleyen Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, “Bu zorlu dönemde, müşterilerimizin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlere daha kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilmesi için, ekstra çözümler üretmeye de özen gösteriyoruz. Örneğin, son dönemde, Hepsiexpress ile hizmet ağımızı genişleterek taze gıda, sebze, meyve, süt, et, balık gibi tüm günlük süpermarket ihtiyaçlarını müşterilerimizin kapılarına tercih ettikleri saat aralıklarında teslim etmeye başladık” diyor. 

YURT DIŞI SİPARİŞLERİNE KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR 

Şu an en önemli konuların başında lojistiğin geldiğini ifade eden AliExpress Global Tüketici ve Pazar Operasyonları Kıdemli İş Geliştirme Yöneticisi ve Türkiye Ülke Müdürü Yaman Alpata; “Koronavirüs salgınına rağmen satıcılarımız AliExpress üzerinden siparişlerini yurt dışına göndermeye ve e-ihracat yapmaya devam ediyor. Rusya, Avrupa, Orta Doğu ve Amerika gibi ana pazarlarımız açık, sevkiyat yapabiliyoruz. Koronavirüs öncesinde satıcılarımıza yönelik sınıf içi eğitimler düzenliyorduk. Şimdi bu eğitimleri Alibaba Group’un iletişim ve mesajlaşma uygulaması olan Dingtalk üzerinden canlı yayın ile yayınlıyoruz. ‘Satıcı Destek Hattı’mızda çalışan danışmanlarımız da evden çalışma modeline geçti. Yine Dingtalk üzerinden verdiğimiz canlı destek uygulaması ile satıcılarımızın sorularını 7/24 cevaplıyoruz” diyor.

GELENEKSEL YOLLA VERİLEN HİZMETLERİ DİJİTALE TAŞIDI

Müşterilerine farklı tedbirler içeren ama hizmet akışını aksatmayacak inovatif çözümler sunarak ilerlediklerini belirten Emin Grup İcra Kurulu Başkanı Sefa Üstün, şu yorumda bulunuyor: “Müşterilerimizin hizmete erişimini kolaylaştırmak için geleneksel yollarla verilen hizmetlerimizin çok önemli bir kısmını dijitale taşıdık. Teması mümkün olduğunca düşürmek için sektörümüzde gerek altyapı olarak gerekse mühendislik çalışması açısından bir ilk olan görüntülü şube hizmetimizi hayata geçirdik. Müşterilerimiz web sayfamıza girerek, hiçbir işlem kargaşası yaşamadan, tek tuşla kendisine en yakın müşteri temsilcisiyle görüntülü bir görüşme sağlayabiliyor. Mart ayında başlattığımız bu girişimle, ev almak için bize başvuranların yaklaşık yüzde 10’luk bir oranını dijitale kaydırmayı, talepleri dijital görüntülü şubemize taşımayı başardık diyebilirim.”

UZAKTAN VİDEO BAĞLANTISINA GEÇTİ

Her zaman konuşulan dijital dönüşümün Covid-19 salgını ile beklenenden erken geldiğine işaret eden Baymak CEO’SU Ender Çolak: “Bu kapsamda Baymak olarak iki önemli uygulamayı devreye aldık. Müşterilerimizin servis talepleri için WhatsApp destek hattı ile hizmet vermeye başladık. Aynı zamanda küçük arızaların uzaktan video bağlantısı yardımıyla çözümüne destek oluyoruz. Görüntüleme sayesinde operatörlerimiz, arızayla ilgili yönlendirmede bulunarak sorunun çözülmesini sağlıyor” diyor.