USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

Bankacılık Haberleri

16 Mayıs 2023 10:18

VakıfBank'ın aktif büyüklüğü 1.8 trilyon TL'ye yükseldi

VakıfBank'ın aktif büyüklüğü, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 64 oranında artış gösterdi.

VakıfBank'ın aktif büyüklüğü 1.8 trilyon TL'ye yükseldi

VakıfBank'ın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla Türkiye ekonomisine sağladığı finansman desteği yıllık bazda yüzde 60 artarak 1.4 trilyon TL'ye ulaştı. Aynı dönemde nakdi kredileri yıllık yüzde 69 artışla 1.1 trilyon TL seviyesine ulaşırken, aktif toplamı ise yıllık yüzde 64 artışla 1,8 trilyon seviyesini aştı. Böylece nakdi krediler ve toplam aktifler için pazar payları sırasıyla bir önceki yılın aynı dönemindeki seviyeleri olan yüzde 11,7 ve yüzde 10,9'dan, yüzde 12,8 ve yüzde 11,5'e yükseldi. Bu büyüklükte bir banka olarak sermaye rasyolarını da güçlü seviyelerde tutmayı önceliklendiren VakıfBank, hakim ortağı Türkiye Varlık Fonu ile gerçekleştirilen ve sermaye rasyoları üzerinde yaklaşık 284 baz puanlık pozitif etki yaratan 32 milyar TL tutarındaki tahsisli sermaye artırımı işlemi ile özkaynaklarını daha da güçlendirdi.

"İLK ÇEYREK FİNANSAL SONUÇLARIMIZ VAKIFBANK'IN GÜÇLÜ KONUMUNU ORTAYA KOYDU"

Bankanın birinci çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketlerinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi ve VakıfBank'ın sahip olduğu dayanışma ruhuyla bölgede hayatın normale dönmesi için gereken tüm desteği verdiğini ifade etti. Üstünsalih, "Türkiye'nin en büyük iki bankasından biri olarak sürdürülebilir finansal hizmet anlayışımızı ön planda tutarak güçlü teknolojik altyapımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlk çeyrek finansal sonuçlarımız da Bankamızın güçlü konumunu bir kere daha ortaya koydu. Aktif büyüklüğümüz, sağladığımız kredi destekleri, mevduatlarda ulaştığımız nokta ve gerçekleştirdiğimiz yurt dışı finansman işlemleri ile yıla hızlı bir başlangıç yaparak milli ekonomiye desteğimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. 69'uncu yaşımızda da ülkemizin ekonomisini büyütmeye ve toplumun tüm kesimlerine ulaşırken nice başarılara imza atmaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

TL MEVDUATLAR ÇEYREKLİK BAZDA YÜZDE 22 ARTTI

VakıfBank, ana fonlama kalemi olan mevduat tarafında da başarılı bir dönemi geride bıraktı. Bankanın toplam mevduatları çeyreklik bazda yüzde 11 ve yıllık bazda yüzde 83 artış ile 1,3 trilyon TL seviyesine ulaşırken, TL mevduatları ise çeyreklik bazda yüzde 22 ve yıllık bazda yüzde 139 oranında artarak 829 milyar TL seviyesine yükseldi. VakıfBank, yaklaşık 184 milyar TL'ye ulaşan kur korumalı mevduat hesapları ürün grubuyla ve etkin bilanço yönetimi sayesinde de Türk Lirası tarafında aktif-pasif vade farkını azaltmaya devam etti.

EN ÇOK OKUNANLAR