USD

-
-%

EUR

-
-%

GBP

-
-%

ALTIN ONS

-
-%

ALTIN GR

-
-%

BIST 100

-
-%

BANKACILIK

20 Ekim 2023 09:39

TSKB, ‘100. Yıl' projelerinin odağına deprem bölgesini aldı

100. yıl için planladıkları sosyal sorumluluk projelerinin büyük kısmını deprem bölgesine kaydırdıklarını belirten TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, bölgenin üretim ve yatırım ortamını sürdürülebilirlik prensipleriyle yeniden inşa etmek için tüm bankacılık imkanlarını kullandıklarını vurguluyor.

TSKB, ‘100. Yıl' projelerinin odağına deprem bölgesini aldı

TSKB, 1950'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçen özel bir yasa ile üretenlere orta ve uzun vadeli kredi sağlanması, yatırımlara teknik uzmanlık aktarımı ve sermaye piyasalarının kurulmasına öncülük edilmesi vizyonuyla kurulmuş Türkiye'nin ilk kalkınma ve yatırım bankası. Adında 'Türkiye' geçen bir kurum olmanın sorumluluğuyla, Cumhuriyetin 100'üncü yılında mottosunu 'Adımızda Türkiye, Adımlarımızda Cumhuriyet' olarak belirleyen TSKB, bu özel yılı Türkiye'nin geleceğine kalkınma penceresinden bakmak için önemli bir fırsat olarak değerlendiriyor. Yakın zamanda Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması ve sosyokültürel gelişimine katkı sağlamak için ikinci kalkınma üssünü başkent Ankara'da faaliyete açtıklarını vurgulayan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç ile TSKB'nin kuruluş hikayesini ve Cumhuriyetin 100. yılına özel hazırladıkları projeleri konuştuk...

* Cumhuriyetin 100. yılı TSKB için ne anlam ifade ediyor?

Cumhuriyet tarihimizin 100 yıllık kalkınma yolculuğunda ülkemize nitelikli ve kalıcı eserler bırakmanın gururunu yaşıyoruz. Bu özel yılı ülkemizin geleceğine kalkınma penceresinden bakmak için önemli bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Geride bıraktığımız 100 yıldaki kazanımlarımız ve mevcut potansiyelimiz bizlere umut veriyor. Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılında hep birlikte, sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınma alanında tüm dünyaya örnek olacak bir başarı hikayesi yaratabileceğimize inanıyoruz. Etki alanımızda bu bakış açısı ile ilerleyecek, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere gösterdiği, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşıma hedefi doğrultusunda güzel ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli yatırımlara, projelere ve iş birliklerine imza atmak için tüm gücümüzle çalışacağız.

İLK SANAYİ TESİSLERİ TSKB'NİN DESTEKLERİYLE KURULDU

* 1950 yılında kurulmuş ve Cumhuriyetin genç dönemine tanıklık etmiş bir banka olarak, o zamandan bugüne neler değişti? Bu süreçle ilgili neler paylaşmak istersiniz?

Genç Cumhuriyet döneminde Türkiye'nin ilk sanayi tesisleri TSKB'nin finansal ve teknik destekleriyle kuruldu. İlk Türk otobüsü, ilk otomobil lastiği, yüksek gerilim kablosu gibi kalkınmada kilit role sahip pek çok yerli ürün yine Bankamız finansmanlarıyla üretilmeye başlandı. Sermaye piyasalarının kurulması yönündeki etkin katkımız sonrası pek çok yerli şirket yine TSKB'nin danışmalığıyla halka arz edildi. Yabancı sermaye yatırımlarının hız kazandığı yıllarda yatırım bankacılığı faaliyetlerimizle önemli rehberlikler sunarak ülkemize uluslararası platformlarda pek çok başarı kazandırdık. Bugün sermayesinin tamamı TSKB'ye ait olan Yatırım Finansman Menkul Değerler şirketimiz de ülkemizin ilk aracı kurumu olarak 1976 yılında kuruldu. Yıllar içinde ülkemizde ve dünyada pek çok değişim yaşandı. Bunların içinde tüm dünyayı derinden etkileyen ve son 20 yılda ciddi bir tehdit haline dönüşen iklim krizi kalkınma dinamiklerinde belirleyici hale geldi. TSKB olarak, 2000'li yılların başında hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren 'sürdürülebilirlik' konusunu Türkiye'de odağına alan ilk banka olduk. O günden bugüne de ISO 14001 ve 14064 sertifikasyonları, karbon-nötr yerleşke, yeşil tahvil ihracı, yeşil sukuk ihraçlarına aracılık, entegre raporlama, iklim riskleri raporlaması, SKA ve kadın istihdamı odaklı kredi programları, sorumlu iletişim gibi alanlarda ülkemizin gurur tablosuna geçen pek çok ilke imza attık. Yakın zamanda Türkiye'mizin sürdürülebilir kalkınması ve sosyokültürel gelişimine katkımızı ileri taşımak için ikinci kalkınma üssümüzü başkentimiz Ankara'da faaliyete açtık. Türk bankacılık sektöründe sürdürülebilirlik prensiplerini uçtan uca entegre etmeyi başarmış ilk kurum olarak, finans, ekonomi ve mühendislik alanlarındaki güçlü ekiplerimiz, uluslararası kalkınma finansmanı kurumları ve inisiyatiflerle köklü iş birliklerimizle fark yaratmaya ve Cumhuriyetimizin kalkınma yolculuğuna yeni ilkler eklemeye devam edeceğiz.

* TSKB'nin Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında hayata geçirdiği projeler neler, bahseder misiniz?

Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı için hazırlıklarımıza geçen yıl başladık. Ancak yılın başında yaşadığımız deprem felaketleri sonrası iştiraklerimizle beraber yaptığımız maddi ve insani yardımlardan sonra bölgede kalıcı iyileşme sağlamak önemli gündem maddelerimizden biri haline geldi. Bölgenin üretim ve yatırım ortamını sürdürülebilirlik prensipleriyle yeniden inşa etmek için tüm bankacılık imkanlarımızı kullanıyoruz. Bölgeye ilave fon yaratmak için uluslararası temaslarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Tüm bunları yaparken 100. yıl için planladığımız sosyal sorumluluk projelerimizin büyük kısmını da deprem bölgesine kaydırıyoruz.

"DEPREM BÖLGESİNDE CUMHURİYET KÜTÜPHANELERİ AÇIYORUZ"

Bildiğiniz gibi TSKB geniş bir ihtisas kütüphanesine sahip. Bu alandaki uzmanlığımızdan güç alarak deprem bölgesinde zenginleştirilmiş okul kütüphaneleri açmak için yola çıktık. İlk kütüphanemizi de kısa bir süre önce Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde bulunan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nda 'TSKB Cumhuriyet 100. Yıl Kütüphanesi' adıyla açtık. Çocuklarımıza 4 binin üzerinde kitabın yanı sıra zihinsel gelişimlerine destek olacak farklı oyunlar, teknolojik gereçler ve eğitim araçları da sunuyoruz. Okul kütüphanelerimizi 2025 yılına kadar depremden etkilenen diğer 10 ilimizde de açmayı hedefliyoruz.

100. YILDA 100 KIZ ÖĞRENCİYE BURS DESTEĞİ

Kadınların, eğitime ve üretime katılımını ülkemizin sürdürülebilir geleceği ve refahı açısından çok önemsiyoruz. Bu potansiyelin hayata geçmesi için 2017 yılından bu yana Türk Eğitim Vakfı iş birliğiyle yürüttüğümüz Eğitimden Üretime Burs Fonu'muz kapsamında ülkemizin dört bir yanındaki kız öğrencileri destekliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında özellikle deprem bölgesinden 100 kız öğrenciye ilave burs desteği vereceğiz.

AĞAÇLANDIRMA İÇİN HAVADAN 100 BİN TOHUM ATIŞI

TSKB olarak küresel iklim kriziyle mücadele yönündeki somut adımlarımızı her geçen gün artırıyoruz. Yangınlarla kaybettiğimiz ormanlarımızı geri kazanmak amacıyla, sosyal bir girişim olan ecording ile iş birliğimizi sürdürüyoruz. Finans sektöründe havadan tohum atışıyla ağaçlandırma yapan ilk bankayız. Ulaşılması zor arazilerdeki ormanlaşmaya katkı vermek için Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak 100 bin tohum atışı daha planlıyoruz.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA ÖZEL BİR BESTE

Kültür-sanat alanındaki gelişimi sosyal kalkınma ve refahın en önemli unsurlarından biri olarak görüyor ve 1990 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali'ni destekliyoruz. 2018 yılında bu yana da Yarının Kadın Yıldızları-Eğitim Destek Fonumuzla üstün yetenekli genç kadın müzisyenlerimizin yurt dışı eğitimlerine katkı sağlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında aramıza katılan 21 yeni genç kadın yetenekle beraber bugüne kadar desteklediğimiz müzisyenlerin sayısı 90'a ulaştı. Bu yıl projemizi bir adım ileriye taşımak ve 100. yılda ülkemizin klasik müzik literatürüne bir eser armağan etmek istedik. Genç müzisyen Cem Esen'in bestelediği 'A Piece to Joy-Mutluluğa Bir Eser' isimli bestemizin dünya prömiyeri Haziran ayının başında Süreyya Operası'nda gerçekleşti. Piyano ve viyolonsel için bestelenen bu kıymetli eser, 2023 yılında Yarının Kadın Yıldızları fonundan yararlanmaya hak kazanan genç müzisyenler tarafından seslendirildi.

EN ÇOK OKUNANLAR