BANKACILIK
13 Mart 2023 14:26
AA

İflas eden Silikon Vadisi Bankası'nın İngiltere'deki iştirakini HSBC satın alıyor

Geçtiğimiz günlerde iflas açıklaması yapan ABD merkezli Silikon Vadisi Bankası'nın İngiltere'deki iştirakinin HSBC tarafından satın alınması konusunda anlaşmaya varıldığı açıklandı.

İflas eden Silikon Vadisi Bankası'nın İngiltere'deki iştirakini HSBC satın alıyor

Yapılan açıklamada, merkezi ABD'de olan ve iflas eden Silikon Vadisi Bankası'nın (SVB) iştiraki olan SVB İngiltere'nin (SVBUK), ülkenin en büyük bankası olan HSBC tarafından satın alınması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

İngiliz bankalarının iyi derecede sermayeye sahip, bankacılık sisteminin geniş çapta güven ve sağlam olduğu belirtilen açıklamada, İngiltere Merkez Bankası, İngiliz Hazinesi ve ülkedeki denetim kuruluşlarının anlaşmanın sağlanmasında rol oynadığı vurgulandı.

MALİYE BAKANI HUNT'TAN AÇIKLAMA

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu (anlaşma), müşteri mevduatlarının korunmasını ve vergi mükellefi desteği olmadan normal şekilde bankacılık yapılabilmesini sağlıyor." ifadesini kullandı.

Satış anlaşmasının sağlanmasından mutluluk duyduğunu aktaran Hunt, "HSBC, Avrupa'nın en büyük bankası. SVB'nin İngiltere müşterileri, (anlaşmanın) getirdiği güç ve emniyet nedeniyle kendilerini güvende hissetmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz medyasında daha önce, ABD'de iflas eden bankanın İngiltere'deki iştirakinin ülkede 250'nin üzerinde teknoloji şirketinin finansmanını yaptığı, bankanın iflasının teknoloji şirketleri üzerinde dalga etkisi yaratabileceği belirtilmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR