Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: İran ile ticarette Türk Lirası dönemi başlıyor

İran'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İranlı mevkidaşı Ruhani ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki ticaretin milli para birimi ile yapılacağını açıkladı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolarda takılıp kaldığını ve bu hedefin 30 milyar dolara çıkarılması konusunda Ruhani ile mutabakata varıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan her iki ülkenin Merkez Bankaları arasında önümüzdeki hafta imzaların atılacağını kaydetti.

Bugün İran'a bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İranlı mevkidaşı Ruhani ile ikili görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Erdoğan görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu ve iki ülke arasında imzalanan anlaşmalara ilişkin bilgi verdi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları;

Bugün dar kapsamlı ve yüksek düzeyli dördüncü toplantımızı gerçekten bereketli bir şekilde gerçekleştirdik. Aramızdaki siyasi askeri ekonomik ticari kültürel turizm bütün bu konuları kapsayan verimli görüşmeler yaptık. Bu vesile ile bakanlarımız kendi aralarında ikili görüşmelerini gerçekleştirdiler. Türkiye İran arasındaki son dönemlerde üst düzey ziyaretlerin artışı inanıyorum ki ilişkilerimizi çok daha farklı olumlu istikamette bir noktaya taşıyacaktır.

30 MİLYAR DOLARLIK HEDEFİ GÖRÜŞTÜK

30 milyar olan ticaret hedefimiz son dönemlerde 10 milyarda takılıp kaldı. Dördüncü Yüksek Düzeyli Stratejik toplantımızda 30 milyarlık hedef bu düzeyde ana maddemiz oldu. Enerjiden turizme, karayolu taşımacılığından savunma sanayine kadar her alanda yoğun bir şekilde arkadaşlarımızın çalışmalarını teşvik ettik. Merkez Bankalarımızın kendi aralarındaki işbirliği ile finans sektörüne bir canlılık getirme kararı aldık. Ekonomik ilişkilerimizi mevcut kur baskısından kurtarmak suretiyle yerli parayla alışveriş yapma sürecini hayata geçirme kararı aldık. Sayın Cumhurbaşkanı'nın da ifade ettiği gibi Merkez Bankalarımız önümüzdeki hafta bir araya gelerek bu anlaşmayı imzalayacaklar. Bunlarla birlikte aynı zamanda örneğin bankalarımızın İran'da şube açmaları aynı şekilde İranlı bankaların Türkiye'de şube açma sürecini de zenginleştirecektir.

TURİZMCİLER İRAN'DA YATIRIM YAPMALI

Medeniyetler noktasında çok ciddi bir geçmişe sahip olan İran'a inanıyorum ki ülkemizden binlerce on binlerce insan ziyarete gelecektir. Şu anda Türkiye'den THY olarak İran'a olan seferlerimiz de bunun bir işaretidir. Turizm sektöründeki yatırımcılarımızı İran'da yatırım yapmaya teşvik ediyoruz ve teşvik edeceğiz.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani de bu hamlenin yatırımları kolaylaştıracağını kaydederek İran'da yatırım yapmayı düşünen Türk yatırımcılara her türlü desteği vereceğini kaydetti.

İşte Ruhani'nin o açıklamaları;

İKİ ÜLKE TİCARETTE MİLLİ PARA KULLANACAK

İki ülke arasındaki bankacılık ilişkilerinin geliştirilmesi ve ticaretin ülkelerin milli para birimiyle yapılması alınan en önemli kararlar arasındadır. Bankacılık konusunda alınan kararlar inşallah önümüzdeki haftanın sonuna kadar nihai sonuca varacaktır. İki ülke arasında seyahatleri kolaylaştırmak ve ürün transitini kolaylaştırmak adına gümrük yollarını kolaylaştırmak için bu noktada 3 gümrük kapısının 24 saat çalışmasını uygun gördük. Şu an 2 sınır kapımız 24 saat esasına göre çalışıyor diğeri de en kısa sürede buna uygun hale getirilecektir.

YATIRIMLAR KOLAYLAŞTIRILACAK

İki ülke arasında yatırımcılık ilişkilerinin geliştirilmesi adına İran tarafı olarak Türk yatırımcılara turizm, altyapı ve taşımacılıkla ilgili gerekli imkanları sunmak için hazır olduğumuzu belirtiriz. Petrol ve doğalgaz konusu ile ilgili Türk tarafı İran tarafından daha fazla doğalgaz almaya hazır olduğunu bildirdi. İki ülkenin bakanları arasında gereken müzakerelerin yapılacağı kararına varıldı. İran tarafı aynı zamanda Türk tarafından bu yönde yatırımlar yapmasını istedi Türkiye tarafı da yatırıma hazır olduğunu kaydetti. Turizmle ilgili olarak konunun kültürel ilişkilere de etkisini göz önünde bulundurarak bu konuda daha fazla müzakere ve anlaşma yapmaya hazır olduklarını bildirdiler. İki ülke de ekonomik ve ticaret ilişkilerini geliştirerek yıllık olarak 30 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmak istiyor.