PİYASALAR

MediaTek ile akıllı telefonlarda görülmedik oyun ve streaming deneyimi

Platin

MediaTek, ülkemizde küresel ve yerli akıllı telefon ve tablet markalarının yanı sıra akıllı TV ve modem gibi yerli cihaz ve teknoloji üreticileriyle iş birlikleri ile büyümesini sürdürüyor. Türkiye akıllı telefon pazarı genelindeki payını 3 yılda yüzde 32 seviyesine çıkaran ve yerli üretim akıllı telefonlarda da yüzde 100 pazar payına ulaşan MediaTek, Türkiye’deki ilk basın toplantısını geçekleştirdi. Basın toplantısında MediaTek’in yeni teknolojileri Türk tüketicilerine ve teknoloji firmalarına sunma azmine vurgu yapıldı. Toplantıda ayrıca MediaTek’in üstün özellikli "oyun telefonları" çağını başlatan Helio G Serisi işlemci ailesinin ve amiral gemisi G95 işlemcinin Türkiye duyurusu da yapıldı.

MediaTek, Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk basın toplantısında ülkemizde tüketicilere ve iş birliği yaptığı teknoloji şirketlerine geleceğe uyumlu akıllı telefon, akıllı TV ve bağlantı cihazlarının gelişimi için yeni nesil teknoloji çözümleri sunma azmine vurgu yaptı.

Covid 19 pandemisi nedeniyle internet üzerinden gerçekleştirilen basın toplantısında MediaTek, bugüne dek geliştirdiği güçlü oyun işlemcisi MediaTek Helio G95’in duyurusunu da gerçekleştirdi. Oyun telefonları çağını başlatan geliştirilmiş yeni nesil MediaTek HyperEngine oyun teknolojisine sahip G Serisi işlemci ailesinin amiral gemisi MediaTek G95, çoklu kamera desteği, benzersiz bağlantı gücü ve gerçek zamanlı video akışı (streaming) için yapay zeka destekli süper çözünürlük gibi özellikler sağlıyor. MediaTek G Series’in benzersiz bağlantı, oyun, streaming ve kullanım performansı özellikleri, küresel akıllı telefon üreticisi Xiaomi iş birliğinde, yüksek özellikli üç farklı akıllı telefon modeliyle Türk tüketicisine ilk kez 2020 yılı içerisinde sunuldu.

Yerli Üretim Akıllı Telefonlarda Yüzde 100 Pazar Payı

Türkiye akıllı telefon pazarı genelindeki payını 3 yılda yüzde 12’den yüzde 32 seviyesine çıkaran MediaTek, 2019 yılı ikinci yarısı itibarıyla da yerli üretim akıllı telefonlarda yüzde 100 pazar payına ulaştı. Bu tarihten sonra ülkemizde üretilen tüm akıllı telefonlar, gücünü MediaTek işlemcilerden alıyor. MediaTek, ülkemizde yerli akıllı TV ve bağlantı cihazları pazarında da güçlü bir konumda bulunuyor. MediaTek’in pazar payı, yerli üretim akıllı TV’lerde yüzde 95, tabletlerde yüzde 45, fiber modem ve VDSL modemlerde yüzde 95 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye MediaTek için Önemli

Basın toplantısında söz alan MediaTek MEA Bölgesi Kurumsal Satış ve Pazarlama Direktörü Rami Osman, şirketin küresel iş büyüklüğü hakkında bilgiler verdi ve “Türkiye, MediaTek’in çok önem verdiği bir ülke. Küresel ve yerli üretici iş birliklerimizle Türkiye akıllı telefon ve tablet pazarındaki payımız, 3 yıl içerisinde 3 katına çıktı. Tüketicilere gücünü MediaTek işlemcilerden alan en kaliteli ürünleri sunmak için akıllı TV üreticileri, internet servis sağlayıcıları ve farklı şirketlerle iş birliklerimiz gelişerek sürüyor. Türkiye’nin önemli ve katma değerli bir teknoloji ürün üreticisi ve ihracatçısı olma potansiyeline inanıyoruz. Bu dinamik ülkenin tüketicilerine, her segmentte en son teknolojileri, iş ortaklarımızla birlikte sunmaya, yerli teknoloji üreticileri için de güvenilir iş ortağı olmaya devam edeceğiz” dedi.

Türk Şirketlerinin Rekabet Gücü, Küresel Pazarda Daha Güçlü Bir Konum Getirebilir

Küresel ticaretteki gelişmelerin ülkeler arasında üretim kaymalarına işaret ettiğini vurgulayan Rami Osman, “Türkiye bu önemli fırsatı değerlendirme şansına sahip. Yerli teknoloji firmaları, rekabetçi güçlerini kanıtlamış durumdalar ve bu gücün daha da artması, Türkiye’nin küresel teknoloji pazarından daha fazla pay almasını sağlayacaktır. Yerli şirketlerle Türkiye’ye küresel pazarda güç sağlayacak konularda çok yakın iş birliği yapıyoruz, yeni nesil akıllı telefon ve tabletlerin yanı sıra, akıllı TV ve bağlantı teknolojileri alanlarında da işlerimizi önceliklendirerek sürdürüyoruz. Türkiye pazarında geleceğe uyumlu teknolojiler ve iş birliklerimizle büyümeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Modem Üretimi Katma Değerli, Üretim ve İhracat Odaklı Yeni Bir Alan Olabilir 

Türkiye akıllı telefon pazarından aldıkları payı, 3 yıl içerisinde yüzde 12’den yüzde 32’e çıkardıklarını ifade eden MediaTek Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Sezer Şenol, “Türkiye pazarı 2019 yılında 10 milyon adedin üzerinde gerçekleşti. Pandemi ve diğer olumsuz koşullarına rağmen pazarın 2020 yılında da 10 milyon adedin üzerinde gerçekleşeceğini ön görüyoruz. Xiaomi, Huawei, Samsung, OPPO gibi küresel markaların yanı sıra, General Mobile, Casper, Vestel gibi yerli üretici iş birliklerimizle, Türkiye’deki pazar payımızı yüzde 32 seviyesine çıkardık. Her yıl satılan her 3 telefondan biri, gücünü MediaTek teknolojisinden alıyor. Daha da önemlisi, 2019 yılının ikinci yarısından itibaren Türkiye’de üretilen tüm yerli telefonlarda MediaTek işlemciler kullanıldı. Türkiye’deki iş birliklerimiz, teknolojinin diğer alanlarına da uzanıyor. Android TV ve akıllı TV üretiminde Vestel ve Arçelik, tablet üretiminde Reeder, modem cihazlarında Türk Telekom, Türksat, Turkcell, D-Smart, Millenicom, Hometech; akıllı ödeme sistemlerinde Koç Grubu şirketi Token Financials ile iş birliği yapıyoruz” dedi.

Sezer Şenol sözlerine şöyle devam etti: “Konjonktürel gelişmeler ve yeni regülasyonlar, yerli üretim telefonlara iç pazarda avantaj sağlıyor. Öte yandan, Türk Telekom ve Turkcell gibi şirketlerin modem üretimi girişimlerine hız vermesi, Türkiye için akıllı telefon, tablet ve TV üretiminin yanı sıra katma değerli üretim ve ihracat odaklı yeni bir teknoloji alanı açacaktır. MediaTek, Türkiye ekonomisi ve Türk şirketlerine büyüme yolunda eşlik etme azmindedir” şeklinde konuştu.

Toplantıda ayrıca, farklı segmentlerde akıllı telefonlara hızlı ve akıllı 5G bağlantı özelliği getirecek olan MediaTek Dimensity Serisi 1000+, 820, 800, 800U ve 720 işlemcilerin ön tanıtımı da yapıldı.