TÜSİAD Silikon Vadisi Ağı kuruldu

Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren girişimci, yönetici, mühendis, bilim insanı ve yatırımcılarla ilişki ve etkileşimi geliştirmek amacıyla bir ağ kuran TÜSİAD, bu girişim ile sanayi 4.0, stem, inovasyon, internet ekosistemi, dijitalleşme ve girişimcilik alanlarındaki çalışmalarına katkı sağlamayı hedefliyor

 

TÜSİAD, Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren girişimci, yönetici, mühendis, bilim insanı ve yatırımcılarla ilişki ve etkileşimi geliştirmek amacıyla bir ağ kurdu. TÜSİAD bu anlamlı girişim ile Silikon Vadisi Ağı San Francisco bölgesindeki profesyoneller ve girişimciler ile bağları güçlendirirken, bölgenin girişimcilik alanındaki yüksek birikiminden yararlanmayı ve TÜSİAD’ın Sanayi 4.0, STEM, inovasyon, internet ekosistemi, dijitalleşme ve girişimcilik alanlarındaki çalışmalarına katkı sağlamayı hedefliyor. 


Bu misyonla TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Simone Kaslowski, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Bahadır Kaleağası ve Washington Temsilcisi Barış Ornarlı, San Francisco’da Türk girişimci, yönetici, mühendis, bilim insanı ve yatırımcılarla temas kurdu. TÜSİAD Silikon Vadisi Ağı faaliyetleri, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Esin Güral Argat liderliğindeki Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası’nın yönetiminde gerçekleşecek. Ağ faaliyetleri, aynı zamanda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Simone Kaslowski liderliğindeki Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özyeğin liderliğindeki Girişimcilik Yuvarlak Masası ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Balkır liderliğindeki Sanayide Dönüşüm Yuvarlak Masası ile koordinasyon içinde yürütülecek.

 

“ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR KATMA DEĞER YARATACAK”
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, bu önemli girişim ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Geleceğin teknolojilerinin nabzı Silikon Vadisi’nde atıyor. Bu nedenle Silikon Vadisi ile ilişki ve etkileşimi geliştirecek olan TÜSİAD Silikon Vadisi Ağı’nın ülkemiz için çok önemli bir katma değer yaratacağına inanıyorum. Türk iş dünyası olarak burada varlık göstermemiz, buradaki olağanüstü birikimden yararlanmamız çok önemli. TÜSİAD Silikon Vadisi Ağı ile karşılıklı yatırım imkanlarının görülmesini, hem Türk girişimcilere Silikon Vadisi’nde yol gösterilmesini, hem de Silikon Vadisi kaynaklı ilginin Türkiye’ye yönlendirilmesini hedefliyoruz. TÜSİAD olarak Silikon Vadisi ağımızı kurarken Türkiye start-up ekosistemini uluslararası ağların bir parçası haline getirmeyi hedefledik. Silikon Vadisi’nde başarı göstermiş çok sayıda Türk asıllı girişimci, yönetici, mühendis, bilim insanı ve yatırımcı olduğu biliniyor. Ve aslında söz konusu insan kaynağının ve birikimin çok daha geniş olduğunu değerlendiriyoruz. Bu bölgede yaşayan profesyoneller kendi aralarında da örgütleniyor ve temas halindeler. TÜSİAD’ın girişimiyle hem bu birikim içerisinde sinerji oluşturulması hem de Türkiye ile köprünün güçlendirilmesini amaçlıyoruz. İlk temaslarımızda yüksek motivasyonu gözlemledik, bunun ivme kazanacağını düşünüyoruz.”