Simit Sarayı’na Suudi ortak geldi

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Simit Sarayı’na Suudi Fawaz Alhokaır Group ortak oldu. Fawaz Alhokaır Group, Simit Sarayı hisselerinin yüzde 10’unu alarak stratejik iş birliği anlaşması imzaladı. Fawaz Alhokaır Group Başkan Yardımcısı ve Grubun Perakende Lideri Dr. Abdul Majeed Alhokaır, Simit Sarayı’nın Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanacak

 

Alışveriş merkezi, eğlence ve perakende sektörünün Suudi Arabistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki en büyük ve başarılı işletmecilerinden biri olan Fawaz Alhokair Group, 2014 yılında Simit Sarayı ile imzaladığı master franchise sözleşmesinin ardından bugüne kadar Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yaklaşık 50 Simit Sarayı mağazası açtı. Master franchise sözleşmesi gereğince Fawaz Alhokair Group önümüzdeki dört yıl içinde 250’den fazla mağaza açarak toplamda 300’den fazla Simit Sarayı mağazasına ulaşmayı planlıyor.

 

BÜYÜMEDE ÖNEMLİ BİR ADIM

Fawaz Alhokair Group’un yüzde 10’luk hisse yatırımı, sadece Fawaz Alhokair Group ve Simit Sarayı arasındaki stratejik birlikteliği güçlendirmekle ve her iki grup için değer yaratmakla kalmazken, Simit Sarayı’nın uluslararası büyüme stratejisi için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Yapılan stratejik ortaklık hakkında konuşan Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, “Uluslararası alanda, gıda perakendeciliğinde en güçlü şirketlerden biri olan Fawaz Alhokair Group ile güçlü bir ortaklık kurduğumuz için çok mutluyum” diyor. Fawaz Alhokair Group ile 2014 yılından bu yana oldukça verimli bir masterfranchise anlaşması yaptıklarını belirten Kavukcu, “Bu yatırım kararı, bugün 21 ülkede hizmet veren Simit Sarayı’nın en önemli global gıda perakendecisi olması yolculuğunda bize çok büyük katkı sağlayacaktır. Burada özellikle kurucumuz Haluk Okutur’a, ortağım Mehmet Tarakçı’ya ve ana bankamız Denizbank’ın CEO’su Hakan Ateş’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuşuyor.

 

“BÜYÜME POTANSİYELİNE İNANIYORUZ"

Fawaz Alhokair Group’un Kurucusu ve Başkanı Fawaz A. Alhokair ise, “Türkiye’nin global hale gelen gıda perakende sektöründeki büyük oyuncusu Simit Sarayı ile stratejik ortaklık kararı almak bizi çok heyecanlandırdı. Türkiye pazarının geleceğine ve Simit Sarayı’nın küresel büyüme potansiyeline inanıyoruz” diyor. Simit Sarayı mağazalarının Orta Doğu ve Afrika bölgesinde üç yıldan az bir süre içinde gerçekleştirdiği olağanüstü operasyonel ve finansal performansına tanıklık ettiklerini dile getiren Alhokair, “İnanıyoruz ki, bu birliktelikle Simit Sarayı’nı çok daha iyi yerlere getirebiliriz” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

 

80’DEN FAZLA MARKAYI TEMSİL EDİYOR

Fawaz Alhokair Group, Suudi Arabistan Krallığı’nın alışveriş merkezi, eğlence ve perakende sektörlerindeki en önemli iş gruplarından biri. Grup operasyonlarını Krallık sınırlarının ötesine taşıyarak perakende ve gayrimenkul sektöründe Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinde yatırımlar yaparken, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, ABD, Orta Asya ve Kafkaslar’a kadar uzandı. Grubun amiral gemisi olan gayirmenkul bölümü 16’dan fazla alışveriş merkezi işleterek, 1.6 milyon metrekare büyüklüğündeki perakende gayrimenkulünü yönetiyor. 16 farklı ülkede faaliyet gösteren grup, 2 bin 100’den fazla mağazayı işleterek 80’den fazla uluslararası markayı temsil ediyor.