Destansı bir yolculuk 'Ayağımdaki Diken'

Hüsamettin Koçan’ın çocuklukta yaşadığı, hafızasına derinlemesine işlemiş ve bugün için artık hoş bir anıya dönüşmüş olan bir olayın izini taşıyan, Türkiye’nin doğusunda şimdiye kadar açılmış en kapsamlı kişisel sergi olan 'Ayağımdaki Diken' sergisinin resmi açılışı Baksı Müzesi’nde gerçekleşti. Koçan’ın 70'inci yaş ile gelen 44'üncü kişisel sergisi, sanatseverleri destansı bir yolculuğa çıkarıyor...

 

Bugünden geçmişe bakan ve geleceği düşleyen bir öznenin yaşamını anlatmak elbette hayal etmekle ilgilidir; çünkü geçmiş ve geçmişe dair tüm anlatılar hayallerin çabasıyla yaşarlar. Bu nedenle de biraz puslu bir doğası vardır. Bu doğa onları daha masalsı yapar. Hüsamettin Koçan’ın bu puslu ve hayal dünyasının konuğu olan geçmişi anlatma girişimi bu nedenle sessizliği ve yalınlaşmayı merkeze koyarak arındırılmış bir düşsel gerçekliği izleyiciyle paylaşıyor. Bunu yaparken sanatçı kendi büyük çabalarıyla zaman içinde inşa etmiş olduğu müze mekanının gizemli ışığını ve hacmini serginin bir parçası olarak kullanıyor.

 

GÖÇÜ KONU ALIYOR VE HAYATINDAN İZLER TAŞIYOR

Göç olgusu, masal dünyası, değişim, tükenmeyen umutlar ve geleceğe başlama noktaları Koçan’ın bu sergisinin temalarını oluştururken sanatçının yerel kültüre duyduğu ilgi ve zanaat ustalarıyla selamlaşması serginin 3 boyutlu dünyasına farklı bir dinamik kazandırıyor. Sergi atmosferi bazen izleyiciye durup uzun süreli paylaşma önerirken bazen de izleyiciyi içine alıyor. 

Hüsamettin Koçan, yoğun ve çok yönlü hayatının öne çıkmak isteyen masum, yalın ve kendine özgü deneyimlerini bir araya getirdiği Ayağımdaki Diken sergisini şu cümlelerle anlatıyor: 

İnsan yaşamındaki büyük kırılmaların yansımaları da gösterişli olur. Büyük savrulmalar, konum değiştirmeler, sınıfsal sıçramalar, kariyer; tüm bunlar elbette bir yaşamı derinden etkiler. Ancak benim hayatımda, geri dönüp baktığımda, bu saydıklarımın değil, masum ve bana ait olanların izi her zaman daha derin oldu. Belki de bu sergi, başka hayatları anlamak ve anlatmak için üretmiş bir sanatçının, kendi yaşamına bakışı ve onunla yeniden tanışma yolunda, seçtiği bir arınmadır.

Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar Köyü'nde yer alan; Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma çabasının bir sonucu olarak hayata geçirdiği en büyük sanat projesi Baksı Müzesi’nde gerçekleşecek Ayağımdaki Diken sergisi Temmuz-Kasım aylarında ziyarete açık olacak.

Sergi heykel, tuval resmi, yerleştirmeler, doğal malzemeler, karışık malzeme, metal ve ahşap gibi teknikler aracılığıyla şekilleniyor.