PİYASALAR

İş dünyası ve siyasette kadının yeri güçleniyor

Daha az bürokrasi ve daha hızlı karar alma süreci hedefiyle inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 9 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesi ve ardından mazbatasını almasıyla resmen başladı.

Oya Yalıman / [email protected]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı gün 16 bakanı atadı. Yeni bakanların sektörlerinde önde gelen iş insanları olması, Erdoğan’ın daha önce de dile getirdiği ‘ülkeyi bir anonim şirket gibi yönetmek’ hedefiyle uyumlu gözüküyor. Kimi çevrelerce çok eleştirilen bu düşünce, ABD başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde başarıyla yürütülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘ülkeyi bir anonim şirket gibi yönetmek’ sözleriyle asıl vurgulamak istediği noktayı gözden kaçırmamak gerek. Erdoğan, özel sektörde olduğu gibi kaliteli hizmet üretebilecek kadroların görev başına getirilmesinden söz ediyor aslında... Toplum için gerçekleştirilecek politikaların, toplumun ihtiyaçlarını verimli bir şekilde karşılaması asıl hedef.

Hedefi kusursuzca gerçekleştirmek için ideal olan ise işinin ehli insanlarla çalışmak… Bu noktada da bakanlık görevine atanan isimlerin özel sektörde alanlarında duayen isimler olması kaçınılmaz. Bu isimler yeni dönemde ülkenin taleplerini ve ihtiyaçlarını karşılamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde çalışmalarına başladı. Bakanlık sayısının 26’dan 16’ya düşürülmesinin, işlevini yitirmiş 64 kurumun kapatılmasının ve 100’den fazla ana birimin ya birleştirilmesinin ya da lağvedilmesinin sebebi yürütmede sadeleşmeyi yakalamak ve bürokrasinin getirdiği hantallığı ortadan kaldırmak… Yeni dönemde yürütmenin sadeleşmesiyle daha hızlı ve sorunsuz işleyen bir mekanizma öngörülüyor.

Bu ayki yönetim dosyamızda Türkiye’nin yeni sistemini analiz ettik ve ekonomiyi yönetecek bakanları tanıttık. İki kritik bakanlıkta; Ticaret Bakanlığı’nda Sayın Ruhsar Pekcan’ı, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nda ise Sayın Zehra Zümrüt Selçuk gibi kadınları görmek umut verici… Kadın bakanlarımızdan bahsetmişken kadınların dünya ve Türkiye siyasetinde yükselişinin yanı sıra iş dünyasındaki oransal artışına da baktık. Kadın istihdam oranının yüzde 50’den fazla olduğu Türkiye’den 30 büyük şirketin istihdam stratejilerini kapak dosyamıza taşıdık.
 
Eylül sayımızda buluşmak üzere...