PİYASALAR

Yeni nesil üniversite: Teknoversite

Sadece 4 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli teknoloji, girişim ve innovasyon eko sistemi olan “TEKNOVERSİTE” ile adından söz ettiriyor. İskenderun Teknik üniversitesi rektörü Türkay Dereli ile iskenderun bilim ve teknolojide Anadolu markası oluyor.

Rektör Türkali şehir ve ülke için büyük önem taşıyan projeleri ile ilgili şunları söylüyor;"Teknoversite bizim en önemli üst vizyon projemizdir. Bu kelime, teknoloji ve üniversite kelimelerinin kesişmesinden oluşuyor. İlk kez bizim tarafımızdan ortaya konulmuş bu yaklaşım tarafımızca tescillidir ve dünyada tektir. Hayalimiz bir “teknoversite” olmak ve ileride bunun bir “tekno-şehir” ve “tekno-ülke”ye dönüşmesine vesile olmaktır. Ülkemize örnek olmak istiyoruz bu anlamda. Bunu yaparken Sanayi 4.0’ı rehber ediniyoruz ve bu çerçevede çalışıyoruz. Bu projenin altını doldurup olgunlaştırarak toplumla da bütünleştirmeyi amaçlıyoruz.  Bir başka deyişle, inovasyonu ve teknolojiyi sadece konuşan değil, üreten-yaşayan ve yaşatan özgün bir üniversite olmak istiyoruz. İnovasyon ve teknolojinin hep ön planda olduğu, ama insan odaklı, inovatif eğitim/öğretim modellerini kullanan heyecanlı bir üniversite hayalimiz var."

TEKNOVERSİTE: 4. NESİL, ÜNİVERSİTE 4.0  

Üniversitelerin en önemli misyonunun bilgi üretmek olduğunu vurgulayan Prof. Dereli; "Bununla birlikte biz İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) olarak sadece bilgiyi üretmekle kalmayıp üretilen bilgiyi paylaşan ve bu bilgiyi teknolojiye dönüştürerek yaşam kalitesini artırma konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Bu açıdan bakıldığında teknoversite ile amacımız 4. nesil üniversite çağını yakalamak. 

Dış dünyaya açık, endüstri ve toplum ile derin bağlantılı ekolojik üniversiteler olarak tanımlanabilecek 4. Nesil Üniversiteler ile yani Üniversite 4.0 anlayışı ile hareket eden üniversitenin başarı hikayesine dair Rektör Dereli şu tespitlerde bulunuyor;“Eğitim 4.0 ve Araştırma 4.0 altyapılarını sağlam bir biçimde oluşturarak Üniversite 4.0 anlayışını bütünleştirebilen ve toplumla kenetlenebilen üniversitelerin gelecekte daha başarılı olabilecekleri açık ve net bir biçimde görülüyor. Endüstri 4.0’ın olmazsa olmazı olan “dijitalleşme”, Üniversite 4.0 anlayışının da baş aktörü. Hatta nasıl tanımlandığına ve kullanıldığına bağlı olarak, Üniversite 4.0’ı da dönüştürebilecek bir akım”

BİLİM VE TEKNOLOJİ TOPLUMUN HER KATMANINA YAYGINLAŞMALI

Üniversite 4.0 anlayışını baz alan Teknoversite, en basit anlamıyla; Endüstri 4.0’a uygun ve entegre olarak bilimsel araştırmalar yapan, teknoloji üreten, insan kaynağı ve uzman mezunlar yetiştiren yeni bir anlayış olduğunun altını çizen Rektör Türkay Dereli, şöyle devam etti: “Bununla birlikte, bu yeni üniversite anlayışında, artık tek başına bilgi/teknoloji üretmek ve girişimciler yetiştirmek de yeterli olmayabilir. Artık, üniversitelerin açık inovasyonu destekleyen tüm paydaşlar ile birlikte bir ekosistem oluşturmaları, kişiye özel sürekli eğitime yönelmeleri, topluma ve endüstriye mükemmel bir biçimde entegre olmaları gerekiyor. Bu da, ancak ve ancak, bilim ve teknolojinin, toplumun ve endüstrinin her katmanında yaygınlaşması, kullanılması ve hâkim olması durumunda mümkün olabilecek gibi gözüküyor."