YAŞAM
30 Temmuz 2021 11:39
Reuters

Yekta Saraç Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, YÖK Başkanı da Erol Özvar oldu

Görev süresi dolan Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Mehmet Ali Yekta Saraç'ın Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. YÖK Başkan ve Üyeliği'ne ise YÖK Üyesi ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar atandı.

Yekta Saraç Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, YÖK Başkanı da Erol Özvar oldu

Atamaya ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Aynı gazetede yer alan, YÖK Başkan ve Üyeliği'ne seçme karalarına göre, YÖK Başkan ve Üyeliği'ne ise YÖK Üyesi ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar atandı.

EROL ÖZVAR KİMDİR?

İktisat ve iktisat tarihi profesörü olan Özvar, 1966'da İstanbul doğdu. 1989'da Marmara Üniversitesi İktisat Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Özvar, aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Özvar'ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde yer alan "Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması" kitabı, Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezince 2005'te kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü.

Mehmet Genç ile hazırladığı 2 ciltlik "Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler" adlı eseri 2013'te Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü'ne değer görülen Özvar, 2009-2012 arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezinde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programında ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı.

Uluslararası Türkiye'nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliğinin idare kurulu üyesi olan Özvar, Uluslararası İktisat Tarihi Kurumu ile Türk Tarih Kurumunda bilim kurulu üyeliği de yaptı.

Evli olan Özvar'ın üç çocuğu bulunuyor.

EN ÇOK OKUNANLAR